środa, 22 sierpnia 2012

Petycja od producentów świec

Frederic Bastiat

Od producentów świeczek, latarni, lichtarzy, lamp ulicznych, knotów i kapturów do gaszenia świec oraz od producentów łoju, oleju, rycyny, alkoholu i ogólnie wszystkiego, co się wiąże z oświetleniem.

Do czcigodnych członków Izby Deputowanych.

Panowie:

Jesteście na dobrej drodze. Odrzucacie abstrakcyjne teorie i macie mały wzgląd dla obfitości i niskich cen. Troszczycie się głównie o los producenta. Chcecie uwolnić go od zagranicznej konkurencji, to znaczy zarezerwować krajowy rynek dla krajowego przemysłu.

Przychodzimy, aby zaoferować wam cudowną okazję do zastosowania Waszej – jak winniśmy to nazwać? Waszej teorii? Nie, nic nie jest bardziej zwodnicze niż teoria. Waszej doktryny? Waszego systemu? Waszego prawa? Ale Wy nie lubicie doktryn, macie wstręt do systemów, a co do praw, to zaprzeczacie, że w ekonomii politycznej istnieją jakiekolwiek; dlatego też będziemy to nazywać Waszą praktyką – Waszą praktyką bez teorii i bez prawa.

Cierpimy z powodu rujnującej konkurencji zagranicznego rywala, który najwyraźniej pracuje w warunkach tak dalece dla produkcji światła lepszych niż nasze, że zalewa nim nasz krajowy rynek po niesłychanie niskiej cenie; od momentu, kiedy się pojawia, nasza sprzedaż zamiera, wszyscy konsumenci zwracają się do niego, a branża francuskiego przemysłu, której odgałęzienia są niezliczone, doprowadzana jest nagle do całkowitej stagnacji. Rywal ten, którym jest nie kto inny niż Słońce, prowadzi przeciw nam wojnę tak bezlitośnie, że podejrzewamy, iż został podburzony przeciw nam przez perfidny Albion (obecnie znakomita dyplomacja!), zwłaszcza, że ma dla tych wyniosłych wyspiarzy wzgląd, którego nie okazuje nam.

CAŁOŚĆ

5 komentarzy:

 1. frederic bastiat krytykował pomysł darmowego kredytu :) w jego mniemaniu nic nie można dać nie mając niczego w zamian :) efez . 2 : 8 , 9 ; rzym . 6 : 23 :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mówił o gospodarce, nie zaś o Bożej łasce

  :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gospodarka jest jak ogród - gdy puścimy wszystko "na żywioł" zamiast ogrodu będziemy mieć chwastowisko.

  Na swoim blogu chciałem opisać historię trampek (ale żona mi je wyrzuciła nim zrobiłem zdjęcia).

  Swego czasu było wielu producentów, była konkurencja i w miarę przyzwoita jakość. Chińczycy wyrugowali z rynku innych wytwórców - w efekcie cena trampek wzrosła, jakość spadła na pysk (rozłażą się po dwóch tygodniach), a na rynek nie wejdzie żaden producent, ani importer bo jest on nasycony badziewiem, akcja promocyjna była by zbyt droga.

  OdpowiedzUsuń
 4. to wiadomo że ludzie twojego pokroju nie są w stanie dać coś bez korzyści procentowej , ja jak pożyczam to bez procentu

  OdpowiedzUsuń