poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Przebaczać winy nieusprawiedliwione

"Usprawiedliwiać coś, co niemal samo przez się jest usprawiedliwione, nie jest chrześcijańskim miłosierdziem. To zwykła uczciwość. Być chrześcijaninem znaczy przebaczać winy nieusprawiedliwione, gdyż takie właśnie winy Bóg nam przebaczył.

To bardzo trudne. Może nie jest tak trudno przebaczyć pojedynczą wielką krzywdę. Ale przebaczać nie kończące się zadrażnienia w życiu codziennym, ciągle przebaczać despotycznej teściowej, brutalnemu mężowi, dokuczliwej żonie, samolubnej córce, kłamliwemu synowi - jak można coś takiego osiągnąć? Myślę, że tylko pamiętając o swojej powinności, której świadectwo dajemy co wieczór, powtarzając słowa modlitwy: "Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom". Tylko pod tym warunkiem ofiarowane nam jest przebaczenie. Odmówić tego to wyrzec się boskiego miłosierdzia dla nas samych. Nie ma tu żadnej wzmianki o jakichkolwiek wyjątkach, a Bóg dotrzyma tego, co zapowiedział".

C.S. Lewis, Ziarna paproci i słonie

5 komentarzy:

 1. Oczywiście zgoda.
  ale tak na marginesie.
  "despotycznej teściowej, brutalnemu mężowi, dokuczliwej żonie, samolubnej córce, kłamliwemu synowi" widziały gały co brały (żonę, męża, teściowa itp. a dzieci należy sobie po prostu mądrze wychować i wtedy nie będą sprawiały kłopotu - przynajmniej w zakresie samolubstwa i kłamliwości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, podziwiam Pastora gorliwość. Ten wpis dotyka tego co w chrzescijanstwie najbardziej bolesne i gorszace. A mianowicie usprawiedliwienia. Ludzie proszą Boga o przebaczenie win. Bóg umiera na krzyżu by usprawiedliwić / odkupić ludzkość. W moich uszach brzmi przerażająco. Kim jest Ten Bóg że potrzebuje ofiary? ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, podziwiam Pastora gorliwość. Ten wpis dotyka tego co w chrzescijanstwie najbardziej bolesne i gorszace. A mianowicie usprawiedliwienia. Ludzie proszą Boga o przebaczenie win. Bóg umiera na krzyżu by usprawiedliwić / odkupić ludzkość. W moich uszach brzmi przerażająco. Kim jest Ten Bóg że potrzebuje ofiary? ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, podziwiam Pastora gorliwość. Ten wpis dotyka tego co w chrzescijanstwie najbardziej bolesne i gorszace. A mianowicie usprawiedliwienia. Ludzie proszą Boga o przebaczenie win. Bóg umiera na krzyżu by usprawiedliwić / odkupić ludzkość. W moich uszach brzmi przerażająco. Kim jest Ten Bóg że potrzebuje ofiary? ...

  OdpowiedzUsuń
 5. To - zupełnie NIC nie rozumiesz z odkupienia! I prawdę powiedziawszy nawet nie wiem jak Ci to wyjaśnić - bez łaski wiary się nie da, bo dotykamy spraw wobec których logika ludzka zawodzi.

  w skrócie chodzi tu nie o okup w formie znanej z historii jako talion, ale o "dowód na to że można być człowiekiem do końca"

  OdpowiedzUsuń