środa, 21 listopada 2012

Kogo reprezentuje pastor?

To zdjęcie ukazało się na oficjalnym profilu Gazety Wyborczej na Facebooku. "Oczywiście" celem jest troska o biblijność i wierność kościoła wobec Słowa Bożego. To już wiemy.

Ta przebrana za pastora Pani to Kat Campion-Spall, tzw. duchowna kościoła anglikańskiego z parafii św. Marii w Merton, w czasie przerwy między obradami synodu kościoła anglikańskiego w Londynie. Na rękach trzyma swoją siedmiotygodniową córkę Iris. 
[Fot. REUTERS/Yui Mok/POOL]

W Polsce oczywiście są już panie ubierające się w stroje pastorów i księży. Zwolennicy tej praktyki przeoczają bardzo podstawową kwestię: że święcenie kobiet nie jest sprawą przyzwolenia kościoła, ile stwierdzenia pewnego faktu: mianowicie, że poprzez naturę i symbolikę urzędu pastora kobieta nie tyle nie może, co nie jest w stanie go pełnić. Z tego samego powodu co mężczyzna nie jest w stanie być matką, a związki homoseksualne nie są w stanie być małżeństwami. Funkcja pastorska wiąże się bowiem z reprezentacją. Kogo pastor reprezentuje kiedy czyta i zwiastuje Słowo Boże, kiedy udziela Chleba i Wina, kiedy chrzci, kiedy udziela absolucji (zapewnienia o przebaczeniu z grzechów), kiedy udziela błogosławieństwa? Boskiego Męża (Chrystusa)? Oblubienicę? Siebie samego? Nikogo? Odpowiedź w świetle Pisma Świętego jest dość prosta.

Bóg stworzył nas w ten sposób, że wygląd, kształt, płeć, forma - coś wyrażają. Bóg nie patrzy "między nogi, kiedy nas powołuje" - jak to powiedział pewien zwolennik święcenia kobiet. Jest odwrotnie: to co masz od Boga między nogami wyraża to do czego cię powołał.

Więcej w tym artykule na blogu oraz w dziale FEMINIZM.

5 komentarzy:

 1. Pastorze, nominowałem blog Pastora do wyróżnienia Liebster Blog. Po szczegóły zapraszam tu: http://refael72.blogspot.com/2012/11/liebster-blog.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki Rafał. Coś teraz mam zrobić? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Liebster Blog jest wyróżnieniem przyznawanym przez innego blogera jako dowód uznania za "dobrą blogową robotę". Jeśli ma Pastor ochotę ochotę można kontynuować zabawę odpowiadając (jako komentarz) na pytania zamieszczone w poście osoby, która nas nominowała a następnie zamieszczając wpis o otrzymaniu nominacji linkując do autora, który nas wyróżnił oraz podając linki do swoich ulubionych blogów oraz zadając pytanie/pytania do osób nominowanych przez siebie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ kobiety nie chcą być pastorami czy księżmi dla tego że mają do tego powołanie - bo siła rzeczy mieć go nie mogą - one tego chcą... na złość mężczyznom i ... Bogu którego też za mężczyznę uważają.

  OdpowiedzUsuń