sobota, 24 października 2009

Refleksje po konferencji kreacjonistycznej

Kilka luźnych refleksji z zakończonej w środę konferencji kreacjonistycznej:

Od poniedziałku do środy (19-21.X.) jako Biblijne Towarzystwo Kreacjonistyczne (oddział gdański) byliśmy organizatorami pierwszej Gdańskiej Konferencji Kreacjonistycznej pt. "Czego nie wiedział Darwin?" Wykładowcami byli brytyjscy naukowcy chrześcijańscy dr Geoff Barnard - biochemik i Paul Garner - geolog.

Ogółem wygłosili 8 wykładów w 6 miejscach Gdańska. Dzięki środkom stowarzyszenia mogliśmy wydrukować profesjonalne duże plakaty, ulotki (wrzucane do skrzynek pocztowych, na uczelniach, indywidualnie), zamówić telebim nad Kinem Krewetka w centrum miasta. Konferencją zainteresował się miejscowy portal trojmiasto.pl, który swoim artykułem na głównej stronie zrobił nam sporą reklamę (ok. 850 komentarzy). Trudno więc było wielu mieszkańcom nie zauważyć informacji o zbliżającej się konferencji.

Nie będę się rozpisywał nt. treści wykładów. Ci z was, którzy słyszeli już Goeffa i Paula znają ich naukową rzetelność oraz przywiązanie do treści Pisma Św.
Zainteresowani treścią wykładów będą mogli zamówić je zamówić na płycie (wszystkie były nagrywane na kamerę). Ich rejestrowaniem zajął się profesjonalista w tej dziedzinie - Wiesiek z Kościoła Zielonoświątkowego, który będzie chciał zmontować na ich podstawie program dokumentalny o kreacjonizmie dla Religia TV oraz wrzucić coś na you tube.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Łącznie wykładów wysłuchało ok. 400 osób. Frekwencja na wykładach przedstawiała się mniej więcej w następujący sposób:

Poniedziałek 19.X.
PAN, Instytut Maszyn Przepływowych - ok. 40 osób
Klub INFINIUM - ok. 60 osób
Klub KOS - ok. 30 osób

Wtorek 20.X
Szkoła Muzyczna - aula ok. 60 osób
Kościół Zielonoświątkowy w Pruszczu Gd. - ok. 100 osób

Środa 21.X.
Wydział Nauk Społecznych UG - ok. 120 osób

Po wykładach zadawane były zazwyczaj ciekawe pytania. Poziom wykładów wymuszał poziom i kulturę dyskusji zaś uczestnicy konferencji mieli również okazję zaopatrzyć się w literaturę. Na konferencji obecne były dziennikarki Dziennika Bałtyckiego, które przeprowadzały wywiady z wykładowcami. Odwiedził nas również młody reporter baptystycznego Słowa Prawdy, który chce opisać konferencję w tym czasopiśmie.

Generalnie jako współorganizator jestem bardzo zachęcony i uważam konferencję za spory sukces. Zdjęcia wkrótce :-)