poniedziałek, 4 marca 2013

Katedra, Manhattan i blog

Zbliża się wiosna. Z tej okazji wprowadziłem parę kosmetycznych zmian na blogu, m.in. zmianę koloru tła i designu. Największą z nich jest zmiana tytułowej ilustracji. Dlaczego Katedra Świętego Patryka? Powód jest prosty: ponieważ idealnie ilustruje tytuł i przesłanie bloga: Żyjąc wiarą w REALNYM świecie.

Nowojorska katedra jest największym neogotyckim budynkiem kościelnym w Ameryce Północnej, co ilustruje historyczną ciągłość chrześcijaństwa, którą staram się podkreślać w moim spojrzeniu na Biblię, Kościół, historię i przyszłość. Pop-ewangeliczne i liberalne chrześcijaństwo negując teologiczne bogactwo ojców Kościoła, liturgii, nauczania, muzyki kościelnej itd. podcina gałąź, na której samo siedzi, zachowując się tak, jakby "prawda przyszła wraz z nami" w XXI wieku. 

Chrześcijańska wiara opiera się na historycznych faktach oraz ich określonym znaczeniu, nie zaś na samych ideach. Treść Apostolskiego Credo to opowieść o wydarzeniach, które zmieniły świat. Treść naszej wiary powinna być zawsze starożytna. Została nam przekazana w Piśmie Świętym "raz na zawsze" (Judy 1:3). Nie lekceważymy historii. Również tej między II-XXI wiekiem.

Kontekst miejsca Katedry Świętego Patryka jest jednak... nowoczesny (drapacze chmur). Położona jest w samym sercu Manhattanu (Midtown), dokładnie naprzeciw Centrum Rockefellera. To wskazuje, że starożytna treść wiary powinna być głoszona, widoczna, stosowana w kontekście współczesnych wyzwań. Głosimy niezmienną prawdę w zmieniającym się świecie. Dlatego musimy studiować nie tylko Pismo (symbol Katedry), ale i świat (symbol nowoczesnych budowli), jeśli chcemy skutecznie opowiadać, co to znaczy żyć wiarą w dzisiejszych czasach i jakie zastosowanie ma Biblia w XXI wieku. 

Poza tym... kocham Nowy Jork :-)

W ostatnim czasie znacznie wzrosła również liczba czytelników regularnie odwiedzających bloga. Dziękuję za wszelkie komentarze i opinie. Jeśli blog stanowi dla Ciebie źródło inspiracji, zachęty, możesz wspierać moją służbę dowolną ofiarą. Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ. 

3 komentarze:

 1. To pewnie ja podbijam statystyki, tak szperam w tym internecie co by tu ciekawego przeczytać, no i proszę - spadł mi pastor z nieba;))

  Idę szperać dalej:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze mam pytanie: czy za każdym razem jak wchodzę na blog pastora muszę składać jakąś ofiarę?

  Pozdrawiam i życzę dobrego dnia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie trzeba składać żadnych ofiar.

  Jeśli ktoś chciałby wesprzeć blogową służbę, będzie to na pewno duże wsparcie i zachęta do dalszego rozwoju, za którą jestem wdzięczny.

  Jednak jest to kwestia indywidualnych chęci i dowolności. Serdeczne pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń