piątek, 29 listopada 2019

Centralny Stół

Stół Pański jest najważniejszym meblem w naszym życiu. To, co tu robimy, nadaje ton temu, co robimy przy każdym innym stole. Ten stół jest sterem; prowadzi i kieruje naszymi codziennymi posiłkami wokół rodzinnego stołu. 

Jeśli przychodzimy tutaj z hipokryzją, będziemy zasiadali z hipokryzją przy stole w domu. Jeśli napełniamy się tutaj radością i wdzięcznością, napełnimy się radością i wdzięcznością, gdy łamiemy chleb z naszymi braćmi i siostrami przez cały tydzień. Jeśli myślimy, że możemy oszukać Boga tutaj, będziemy myśleli, że możemy oszukać Boga każdą inną rzeczą. Jeśli rozkoszujemy się Nim przy Jego Stole, będziemy potrafili docenić chleb powszedni. 

Grzech zawsze chce się dzielić i separować. Samo rozróżnianie jest dobre, a w świecie stworzonym przez Trójjedynego Boga jest wręcz konieczne. Ojciec nie jest Synem, a Stół Pana nie jest moim stołem obiadowym. Ale jako Kościół nie powinniśmy się dzielić, bo Bóg jest jeden, a my jesteśmy Jego ciałem. Ciało Jezusa nie jest podzielone. Stół Pański nie powinien nas dzielić, lecz jednoczyć. Jeśli łamiesz chleb i wychodzisz pełen złości, goryczy, uprzedzeń wobec brata, to przychodzisz do Stołu z grzeszną postawą. Wówczas Bóg w Biblii nie mówi: odejdź od Stołu. Mówi: odejdź od grzechu.

Czy poszedłeś na kawę lub piwo z przyjacielem, aby plotkować o trzeciej osobie? Wówczas zastanów się nad tym Stołem. Czy pochyliłbyś się podczas brania kawałka chleba nad czyimś uchem, by podzielić z nim się słownym kąskiem? Jeśli nie, to niech ten Stół określa twój standard. Skoro nie chcesz grzeszyć przeciwko bratu obmową, gdy pijesz wino podczas Komunii – to nie rób tego nad własnym kielichem w domu. Ten Stół uczy nas, że chleb i wino to nie tylko jedzenie i picie, ale i radość, miłość i pokój w Duchu Świętym. Dlatego przyjdź do Jezusa z sercem i rękoma wypełnionymi miłością do Boga i braci.

na podst. rozważań Douglasa Wilsona z jego bloga - dougwils.com