wtorek, 20 marca 2012

Chleb i wino są dobre

Wieczerza Pańska uczy nas, że wino i chleb są dobre. Kościół niejednokrotnie grzeszył odrzucając to, co Bóg dał człowiekowi, np. wzgardził winem uważając je za złe, nieczyste i niszczące. Z powodów praktycznych odsunął je również od wiernych podczas komunii.

W Bożym świecie wszytko, jeśli używane jest w nadmiarze, może prowadzić do złych skutków, nawet chleb, co jednak nie oznacza, że chleb lub wino same w sobie są złe. Komunia wskazuje na to co jest przez Boga akceptowane. Wino spożywane w odpowiednich ilościach jest dobrym Bożym darem, podobnie jak chleb. Umiejętne korzystanie z Bożych darów jest świadectwem dla świata, jest opowiadaniem o tym jak powinny być używane Jego zasoby czyli:
- w odpowiednich ilościach
- w odpowiednim kontekście: chleb by nabrać sił, posilić ciało; wino po pracy, przy okazji świąt, Dnia Pańskiego by rozweselić pełne wdzięczności serce

Grzech w używaniu Bożych darów polega na tym, że albo spożywa je z nieodpowiednich ilościach (za dużo lub wcale - uważając za grzeszne same w sobie) bądź w nieodpowiednim miejscu i czasie.

Świadectwo w tej kwestii dajemy również poprzez udzielanie chleba i wina innym. Ewangelia to zaproszenie na ucztę, nie zaś poczęstunek. To zaproszenie do spotkania z Gospodarzem, spożywania i smakowania Jego darów, wspólnoty i radowania się. Niech Wieczerza Pańska uczy nas tych prawd i przypomina nam o nich. Zatem bierz i jedz, bierz i pij. Pan jest dobry.

7 komentarzy:

 1. Taaa... Kokaina spożywana w odpowiednich ilościach jest dobrym bożym darem, podobnie jak heroina.

  Umiejętne korzystanie z bożych darów jest świadectwem dla świata, jest opowiadaniem o tym jak powinny być używane jego zasoby czyli:
  - w odpowiednich ilościach
  - w odpowiednim kontekście: kokaina by nabrać sił, posilić ciało; hera po pracy, przy okazji świąt, by rozweselić pełne wdzięczności serce.

  Super wpis, panie Pawle... ależ się ubawiłem. I to bez wspomagaczy,hahaha!!!

  J.Kania

  OdpowiedzUsuń
 2. Świat nie jest taki zły
  Świat nie jest wcale mdły
  Niech no tylko zakwitną jabłonie

  OdpowiedzUsuń
 3. @J. Kania

  Pan Kania tym wpisem doje kolejny dowód ,iż jest ekspertem od wszystkiego. Nie tylko do spraw nauki , psychoanalizy , historii ale również i etyki .
  No ale tak to bywa jeśli wyznaje się jedyny prawdziwy światopogląd fundamentalistycznego ateizmu.
  Ale Pan Kania w końcu jest "człowiekiem nauki" , a nie "człowiekiem religii" , dlatego też na wszytkim zna się lepiej.
  Czy ty zażywasz jakieś "wspomagacze" ? Czy to musisz zażywać jakieś "wspomagacze " by się dobrze ubawić ?

  OdpowiedzUsuń
 4. @OwenFan

  Ekspertem od interpuncji to brat nie jest.

  OdpowiedzUsuń
 5. Panie J. Kania, wszystko w porządku? :)

  Widzę, że ma Pan "jazdy" jakieś oraz "filmy" :) Nawet bez wspomagaczy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dlaczego mam zaśmiecać swoje ciało alkoholem? Czy nie można używać do wieczerzy soku z winogron? 1 Kor. 6,19-20. Czy wino alkoholowe może być symbolem niewinnie przelanej krwi Zbawiciela?

  OdpowiedzUsuń
 7. Lady_Margotta22 marca 2012 11:24

  A czy Pan Kania wie w jakich okolicznościach została wynaleziona kokaina? Zachęcam do sięgnięcia do naukowych źródeł - kokaina powstała podczas poszukiwań środka znieczulającego oko. O jej środkach ubocznych jej stosowania w nadmiernych ilościach dowiedziano się dopiero później. Zresztą pochodne jej substancje do dziś służą w medycynie jako środki znieczulające. Wyobraża Pan sobie szpital bez nowokainy albo bez morfiny? Czy aż tak ciężko jest wyobrazić sobie umiejętne korzystanie z tych substancji?:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń