sobota, 10 marca 2012

Nasi oponenci

Apostoł Paweł opisuje wrogów kościoła na różny sposób. W Efezjan 6:11 mówi, że naszym wrogiem jest sam diabeł. Nie jest nim krew i ciało. Nie walczymy z człowiekiem lecz z nadziemskimi władzami (Ef 6:12).


Diabeł jest osobą, nie zaś jakąś zasadą, jednak ap. Paweł mówi również o instytucjach, strukturach, wzorcach życia, które wpływają na ludzkie postępowanie. Perwersyjne zwyczaje, tradycja obca Pismu, ideologie, pokrzywione autorytety - wszystko to podpada pod definicję władz i zwierzchności.

W listach apostolskich Paweł opowiada się nie przeciwko oponentom – Żydom, ale przeciwko całej tradycji judaizmu odrzucającego Mesjasza, która była skierowana przeciwko Chrystusowi. Również dziś – nie stajemy twarzą w twarz z pojedynczym moralnym liberałem czy świadkiem Jehowy, ale przeciw odstępczemu systemowi, który odwodzi ludzi od światła Chrystusa. Stajemy przeciwko ideologii liberalizmu moralnego, który stawia znak równości między wszystkimi ideologiami z wyjątkiem chrześcijaństwa.

Oczywiście kiedy mówimy o naszych wrogach w okręgach niebieskich to nie chodzi o to, że nie mamy ludzkich wrogów. Paweł często mówi o wrogach kościoła (Rzym 11:28, Flp 3:17-19). Kiedy rozprawiał się z judaizującymi w Galacji walczył przeciwko konkretnym fałszywym nauczycielom. Dodaje jednak, że ludzie, którzy stają przeciwko kościołowi są motywowani, prowadzeni przez diabelskie istoty i siły oraz ludzkie instytucje.

Musimy więc oponentów kościoła definiować na dwa sposoby:
1. Są odpowiedzialni za odrzucenie ewangelii.
2. Z drugiej strony są pod kontrolą, pod wpływem mocy, której nie znają: Grzechu, Śmierci i Diabła (2 Tm 2:24-26). Patrząc z tego punktu widzenia są ofiarami ucisku władzy, i musimy im głosić wyzwolenie w Chrystusie. 

Rozmawiamy z osobami, którym chcemy przynieść wolność, a nie pognębić argumentami. Nie zapominajmy o tym.

17 komentarzy:

 1. Rozumiem, że ten pistolet jest skierowany także w moją stronę...
  I śmieszno i straszno zarazem.

  J.Kania

  OdpowiedzUsuń
 2. A może zachowajcie tę "wolność" dla siebie - nie nieście jej nikomu pliiiz.

  OdpowiedzUsuń
 3. http://www.popowski.pl/paranoja-polityczna.html

  OdpowiedzUsuń
 4. A może zachowajcie tę "wolność" dla siebie - nie nieście jej nikomu pliiiz.

  czemu mówisz za "wszystkich"? nie chcesz słuchać o Panu Jezusie - to nie słuchaj, to twoje prawo. Ja jestem wdzięczny człowiekowi, który mi o Nim opowiedział i znam wielu takich, którzy również są wdzięczni, więc nie mów za mnie i za tych co jutro, za miesiąc, za rok uwierzą.
  pozdrawiam
  p

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy Saul z Tarsu aka św. Paweł był schizofrenikiem?

  OdpowiedzUsuń
 6. a czemu o to pytasz?

  OdpowiedzUsuń
 7. @J. Kania

  "Rozumiem, że ten pistolet jest skierowany także w moją stronę..."

  Panie Jakubie , przykro mi to stwierdzić ale tak naprawdę jest Pan tylko marionetką w rękach Szatana - to tak naprawdę przeciwko niemu skierowany jest ten pistolet. My staramy się tylko Pana wyzwolić spod jego działania.
  Mam nadzieję ,iż Pan Bóg otworzy ci kiedyś oczy na ten fakt.

  OdpowiedzUsuń
 8. cytat: "Panie Jakubie , przykro mi to stwierdzić ale tak naprawdę jest Pan tylko marionetką w rękach Szatana."

  Panie "OwenFan", przykro mi to pisać, ale tak naprawdę żyje pan urojeniami...

  OdpowiedzUsuń
 9. @Anonimowy 10:10

  Pan OwenFan ma prawo żyć urojeniami, skoro czyni to go szczęśliwszym jak alkohol - alkoholika.

  OdpowiedzUsuń
 10. Panie "OwenFan" i panie Pawle... nie jest miłą rzeczą, kiedy lufa pistoletu skierowana jest w moją stronę, nawet jeśli to tylko symbol.
  Dawniej chrześcijanie wyganiali szatana w mniej symboliczny sposób :-)
  Pytam, dlaczego odeszliście od dosłownego do symbolicznego zwalczania "złych mocy" w ludziach? Co takiego się stało, że nie palicie czarownic? A może chce pan i marzy skrycie o powrocie dosłownej walki?

  J.Kania

  OdpowiedzUsuń
 11. @Jakub Kania

  Co do lufy pistoletu, już wspominałem ,iż odnosi się ona do duchowej walki do której powołani są Chrześcijanie , i to nie przeciwko konktretnym osobom jak Pan , tylko przeciwko szatanowi i jego królestwu ciemności. Ty jesteś oszukany przez niego , ponieważ wmówił ci on ,iż nie istnieje.

  Ale zdaje sobie sprawę ,iż dla Pana to tylko są zwykłe przesądy , iż dla Pana poza materialną rzeczywistością nie ma nic.

  Jednak doprawdy , jak wytłumaczyć tą eksplozję zła i nieprawośći , z jakiej doświadczyliśmy w tych najbardziej oświeconych narodach europejskich (np. Niemcy) w XX wieku ? Cóż długo się nad tym zastanawiałem , i żadne sekularne wyjaśnienie (tłumaczenie to kryzysem ekonomicznym , czy też daną ideologią ) nie wydawało mi się satysfakcjonujące.
  Jeśli szatan jestem tylko bajką i wymysłem średniowiecznego Kościoła , to to dlaczego we współczesnej kulturze masowej widoczny jest tak mocno wpływ okultyzmu i satanizmu - i to nawet wśród tych najbardziej "oświeconych " warstw (np. Roman Polański i jego film "Dziecko Rosemary ) ???

  Polecam bardzo dobry film dokumentalny na temat wpływu okultyzmu w III Rzeszy - nie jest to film zrobiony przez jakiś fundamentalistów z pasa biblijnego . Jest to rzeczowy , dobrze udokumentowany film , który prezentuje fakty , z którymi trudno dyskutować.Aż trudno uwierzyć ,iż szatan potrafi być tak przemyślny i zwodniczy ( intelekt Hawking oraz Einsteina razem wzięty blednie w porównaniu z tym jaki posiada Szatan). Ale prawda jest taka ,iż bez łaski Chrystusa jesteśmy tylko marionetkami w jego ręki.

  W każdym razie polecam , oglądałem to z zapartym tchem:

  http://www.youtube.com/watch?v=OR4VO4JWwYw

  I proszę się nie bać, do tej pory jesteśmy tylko w mniejszości, i fizycznie nic nie może tobie grozić za naszej strony.

  OdpowiedzUsuń
 12. cytat: "I proszę się nie bać, do tej pory jesteśmy tylko w mniejszości, i fizycznie nic nie może tobie grozić za naszej strony."

  Ale jest pan cyniczny... rozumiem, że gdyby pańska sekta była w większości, to sytuacja by się zmieniła.
  Po drugie, nie odpowiedział pan na pytanie dlaczego dzisiaj nie płoną stosy?
  Po trzecie, czy postawa Lutra i Kalwina (i oczywiście kościoła katoluickiego) była właściwa?

  J. Kania

  OdpowiedzUsuń
 13. I proszę się nie bać, do tej pory jesteśmy tylko w mniejszości, i fizycznie nic nie może tobie grozić za naszej strony.

  Przeraża mnie pan, panie OwenFan!

  OdpowiedzUsuń
 14. @Jakub Kania

  " Po drugie, nie odpowiedział pan na pytanie dlaczego dzisiaj nie płoną stosy? "

  Ponieważ nie jest to zgodne z Chrześcijańskim nakazem miłości wobec bliźnich . Tak mi się wydaje.
  Ogólnie jest to bardzo złożone pytanie - wiele książek historycznych zostało na ten temat opracowane.
  Ogólnie mógłbym się ciebie zapytać dlaczego nie umieszcza się dzisiaj ludzi w obozach koncentracyjnych ?
  Albo dlaczego współcześnie co roku, najbardziej rozwinięte kraje cywilizacyjnie dokonują masowego mordu na millionach niewinnych dzieci ?
  Twoje pytanie oraz moralna ocena , pewnych praktyk średniowiecznych, zakłada z twojej strony , to iż współcześnie osiągneliśmy pewiem moralny postęp , czego w żaden sposób nie możesz udowodnić.
  Słowem - kim ty wogóle jesteś , by oceniać ludzi ze Średniowiecza ?? Skoro w czasach nowożytnych dokonywano nieporównywalnie większysz zbrodni i w imię świeckich ideologii? (Św. Inkwizycja to było tylko takie harcestwo , w porównaniu z SS albo NKWD ) Jeśli twoja sekularna kultura pozwala na takie masowe mordy, to na jakiej podstawie ty możesz stwierdzać ,iż palanie ludzi na stosie było nie moralne ?
  Świadczy to albo o absolutnej ignorancji historii , albo też jakieś niesamowitej hipokryzji .

  Oczywiście ja nie będę wyliczał tobie pytań na które ty nie potrafisz odpowiedzieć (np. skąd tak fascynacja satanizmem we współczesnej kulturze , mam wiele pytań na temat czarnej dziury , oraz innych mistycznych pojęć współczesnej nauki , na które odpowiadasz tylko odwołując się do autorytetu) .

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 16. Pistolet jest skierowany w łeb demona, nie ludzi.

  Walczymy nie z krwią i ciałem.

  OdpowiedzUsuń
 17. @OwenFan

  Popracuj, bracie, nad interpunkcją i ortografią, bo to też świadczy o Tobie.

  OdpowiedzUsuń