piątek, 13 lipca 2012

Prawdziwa przyczyna

Ludzie odrzucają Biblię ponieważ twierdzą iż przeczy ona sama sobie. Jednak ich prawdziwym powodem jest to, że przeczy IM. - Douglas Wilson

5 komentarzy:

 1. Tak?
  Mr 15:24-25
  24. Ukrzyżowali Go i rozdzielili między siebie Jego szaty, rzucając o nie losy, co który miał zabrać.
  25. A była godzina trzecia, gdy go ukrzyżowali.

  Jn 19:14-16
  14. Był to dzień Przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: Oto król wasz!
  15. A oni krzyczeli: Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! Piłat rzekł do nich: Czyż króla waszego mam ukrzyżować? Odpowiedzieli arcykapłani: Poza Cezarem nie mamy króla.
  16. Wtedy więc wydał Go im, aby Go ukrzyżowano. Zabrali zatem Jezusa.

  Czy różne godziny to nie sprzeczność?

  J.Kania

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli chodzi o rozbieżności godzin sądzę, że wyjaśnieniem może być to iż Nowy Testament posługuje się tylko trzema godzinami dnia: 3-cią, 6-tą i 9-tą.

  Godziny dzienne liczono wówczas od brzasku do zmierzchu, więc mniej lub więcej odpowiadały kolejno naszej 9-tej, 12-tej, 15-tej. Godziny dnia zaokrąglano do jednej z tych trzech godzin.

  Apostoł Jan posługuje się słowem "około", aby podkreślić, że godzinę podaje w przybliżeniu. W jego Ewangelii Jana nie określono dokładnie godziny, o której Jezus był u Piłata. Jest napisane 'około godziny szóstej' co sugeruje, że było to blisko godziny szóstej.

  Jednak słowo greckie 'pos' przetłumaczone tu jako 'około' znaczy też: 'jakoś, może, w nadziei'. Pozwala ono określić zdarzenie z dużą tolerancją czasu . Piszący nie był pewny, czy to była akurat szósta godzina i dlatego użył słowa adekwatnego do swojej
  niepewności, żeby nie wprowadzić nikogo w błąd. Słowo to jest kilkakrotnie użyte w Nowym Testamencie na określenie sytuacji
  trudnych do jednoznacznego określenia: Dz.27,12; Rzym.1,10; Rzym.11,14.

  Jezus został ukrzyżowany o trzeciej godzinie dnia, a informacja podana w J.19,14 nie zaprzecza temu, podając godzinę z dużą tolerancją.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakubie czy Wiadomoci TVP1 rozpoczynają się w godzinie dziewiętnastej, czy też może wpół do dwudziestej.
  Bo przecież trwa godzina 19..., więc wiadomości emitowane są w godzinie 19 ... czy spotkałeś kogoś kto posługiwał by się taką miara czasu? raczej nie, choć jest ona uzasadniona matematycznie, astronomicznie i rozumowo.
  Jak widzisz nawet obecnie posługujemy się INTUICYJNĄ miarą czasu ... czyż zatem można się domagać od ewangelistów by posługiwali się stoperem?

  OdpowiedzUsuń
 4. https://www.youtube.com/watch?v=RB3g6mXLEKk

  Film słabo zrobiony, ale gdyby ktoś miał wątpliwości co do rozbieżności przekazu Biblii, to jest to ładny zbiór...

  OdpowiedzUsuń
 5. Elu - w Biblii NIE MA rozbieżności, są rozbieżności w jej interpretacjach.

  A filmik to faktycznie chała.

  OdpowiedzUsuń