czwartek, 25 kwietnia 2013

Woda z Ogrodu Eden

Ogród Eden był miejscem spotkania Boga z człowiekiem. Tam człowiek słuchał Bożych instrukcji, a następnie miał udać się do świata by porządkować go wg nich (Rdz 1:28). To z Ogrodu na cały świat płynęły rzeki, które go nawadniały. Zatruwając wody w Edenie – zatruwalibyśmy cały świat. Dziś Bóg również w szczególny sposób spotyka się z człowiekiem. Robi to ilekroć wzywa nas jako Kościół na święte zgromadzenie w Dzień Pański. Dlatego tak ważne jest to, co robimy jako Kościół na nabożeństwie w niedzielny poranek (pierwszy dzień tygodnia) ponieważ są to schematy, które jako chrześcijanie wprowadzamy w świecie: wyznawanie grzechów, język, muzyka, wspólne jedzenie, historia, pieniądze... 

4 komentarze:

 1. Tytuł posta przynosi prawdziwe ukojenie.
  Wyznanie grzechów, no właśnie. Czy mógłby pastor bardziej rozwinąć ten temat, chodzi mi o to, czy forma spowiedzi bez spowiednika faktycznie mobilizuje człowieka do szczerego wyznania grzechów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bóg nas mobilizuje do tego zachęcając do tego, abyśmy grzechy wyznawali:
  - Jemu w modlitwie
  - wobec osób, przeciwko którym grzeszymy
  - również we wspólnocie Kościoła

  OdpowiedzUsuń
 3. Dwa pierwsze warunki są zrozumiałe, a można rozwinąć punkt trzeci?

  OdpowiedzUsuń
 4. Oczywiście.

  1. W Piśmie Św. Boży lud wspólnie wyznawał grzechy podczas zgromadzenia. Na nabożeństwo przychodzimy jako WSPÓLNOTA. Jezus ocenia nie tylko stan naszej duszy, ale i stan naszych Kościołów (Obj 2-3).

  2. Wyznanie grzechów podczas nabożeństwa ma związek z ofiarami, które Bóg chciał aby Mu składano w określonej kolejności.

  Gdy Lud zbliżał się do Boga, na początku musiała być złożona ofiara zagrzeszna za grzech ludu (Ks. Kapłańska 9:15). Po niej następowały kolejne ofiary: wstępująca (całopalna), z pokarmów i biesiadna (pokoju).

  3. Na nabożeństwie grzechy wyznajemy klęcząc. Najpierw modlimy się w ciszy, następnie zaś wspólnie słowami Psalmu 51.

  Pzdr.

  OdpowiedzUsuń