wtorek, 1 kwietnia 2008

Kościół Katolicki odwołuje dogmat o Wniebowzięciu Maryji

Jak podaje oficjalna strona http://www.vatican.va/ Kościół Rzymskokatolicki rozważa wycofanie się z dogmatu o Wniebowzięciu Najświętszej Maryji Panny! Rzecznik Kongregacji Nauki Wiary kard. Mariano Clemente podając na watykańskiej stronie przyczynę informuje , że "ów dogmat był sformułowany zbyt pośpiesznie i bez wnikliwego zbadania jego zgodności z nauczaniem Pisma Świętego. Wypowiadając się na temat Wniebowzięcia Najświętszej Maryji Panny Urząd Nauczycielski niepotrzebnie zasugerował się wcześniejszymi dogmatami Maryjnymi, które również wymagają ponownego przyjrzenia się im oraz ewentualnej weryfikacji".

Cóż. Nam protestantom pozostaje tylko się cieszyć z gotowości Kościoła Katolickiego do weryfikacji własnych doktryn z Bożym Słowem. Być może jest to pierwszy krok to kolejnych reform w tym kościele. Również nasze środowiska ewangeliczne powinny podążać za tym przykładem pragnienia nieustającej reformacji. Póki co Kościołowi Katolickiemu należą się brawa za gotowość do weryfikacji własnych dogmatów!

PS. To mój żart Prima A'prilisowy, dziś jest 01 kwietnia. :-)

7 komentarzy:

 1. ech, aż szkoda, że to pierwszy kwietnia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. :)
  Co teraz z tymi biedakami w piekle ktorzy wczesniej podwazali ten dogmat?

  OdpowiedzUsuń
 3. Prawo nie działa wstecz. Powinni byli przyjąć dogmat gdy tenże obowiązywał.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja mam nadzieje, ze jest juz opracowywana specjalna litania by ich stamtad wyciagnac...

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamietam jak dzisiaj kiedy nasza Pani z polskiego w liceum mówiła nam na etapie omawiania średniowiecza, że dogmat o wniebowstapieniu Maryji był próbą odwrócenia złych skojarzeń od śmierci, która w tych czasach kojarzona była z rozkładającymi się zwłokami kobiety. Próba się powiodła bo ludzie woleli nie kojarzyć zgonu "świętej" z rozkładającymi się zwłokami, łatwiej było wyobrazić sobie Maryję która znika w chmurach i wstepuje do nieba :) Że też wtedy to nie dało wszystkim do myślenia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. szkoda, ze to 1 kwietnia...

  OdpowiedzUsuń
 7. No szkoda, szkoda. Ale ja z początku się nabrałem. ^^ Nie ma tak dobrze...

  OdpowiedzUsuń