piątek, 26 września 2008

Natchnione sny?

Bóg w przeszłości, w szczególności w Starym Testamencie objawiał się w różnorodny sposób. O tym mówi Hbr 1:1 - "Wielokrotnie i wieloma sposobami przemawiał Bóg dawnymi czasy do ojców przez proroków".

Miało to miejsce poprzez objawienia, sny, wizje, słowa prorockie... W ten sposób Bóg przekazywał swoje natchnione objawienie, które wskazywało na Tego, który ma przyjść, odnowić świat i stworzyć nową ludzkość - Chrystusa. On jest ostatecznym objawieniem Bożej woli (Hbr 1:2-3). Wraz z nim przyszła pełnia odkupienia i objawienia. Przyjście Chrystusa oznacza, że Bóg dał nam wszystko co jest potrzebne do życia i pobożności (2 Pt 1:3). Stąd też chcąc szukać Bożej woli i słuchać Jego głosu powinniśmy zwracać się do Pisma Św. które jest natchnionym, bezbłędnym i kompletnym objawieniam Boga dla dzisiejszego kościoła.

Dlatego też jakkolwiek wiele można dowiedzieć się na podstawie snów (np. o sobie, podświadomości lub o tym co się oglądało w TV przed zaśnięciem) - nie powinniśmy uważać ich za nieomylne i natchnione wizje od Boga, które mają nam wskazywać drogę życia. Natchnione przemiawianie przez sny miało miejsce jedynie kilka razy w historii zbawienia (poczytaj np. historie Józefa lub Daniela) i nie jest czymś czego powinniśmy oczekiwać dzisiaj - mając pełnię Bożej woli objawioną w 66 księgach Pisma Św.

5 komentarzy:

 1. Znowu czuje się wywołany do tablicy. Temat bardzo szeroki a więc kilka spostrzeżeń. Sny, zarówno u wierzących, jak i niewierzących, mogą pochodzić od Boga, diabla i naszej podświadomości (nota bene, trzeba uważać na to na co patrzą nasze oczy, bo jak powiedzial Pan Jezus w Ewangelii Mateusza 6.22,23 swiatlem ciala jest oko).
  Bóg przemawia dziś do nas przez:
  1/ Słowo Boże (najważniejsze źródło objawienia, z którym pozostałe muszą być zgodne, bo Słowo i Duch jest jedno)
  2/ fizyczne słyszalny Boży głos (bardzo rzadko Pan używa tego sposobu)
  3/ proroctwa od Ducha Świętego
  4/ sny i wizje na jawie
  5/ poselstwa Braci i rozmowy z nimi.
  Kwestionując możliwość Bożego objawienia współcześnie przez sny odbieramy chwałę Wszechmogącemu Bogu i lekceważymy możliwości księcia tego świata (okultyzm), który działa w umysłach ludzkich często poprzez sny. A przecież większy jest Ten, który jest w nas, niż ten, który jest w świecie.
  Znam społeczności, takie jak Twoja Pawle, gdzie odrzuca się wszelkie inne poza Slowem Bozym sposoby dzialania Ducha Swietego. W rzeczywistosci sny od Pana nie powoduja powstawania sprzecznych ze Slowem Bozym nauk, ale sluza wierzacemu i zborowi dajac w indywidualnych sytuacjach ostrzezenia i wskazowki, a niekiedy pokazujac przyszlosc i przygotowujac do niej. Ze swojej strony moge tylko powiedziec ze doswiadczylem tego osobiscie.
  Pawel (jeszcze jeden)

  OdpowiedzUsuń
 2. Paweł, ale nie wywoływałem Ciebie do tablicy.

  Usiądź. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Znam społeczności, takie jak Twoja Pawle, gdzie odrzuca się wszelkie inne poza Slowem Bozym sposoby dzialania Ducha Swietego"

  ___________

  Mylisz pojęcia. Ja nie powiedziałem, że nie wierzymy w działanie Ducha Św. ON żyje i działa w każdej sekundzie!

  Pisałem o "natchnionym", "autorytatywnym", "nieomylnym" objawieniu Bożego Słowa. Bóg o niczym nie zapomniał w Piśmie Św. Kanon natchnionego objawienia został zamknięty.

  OdpowiedzUsuń
 4. Usiadłem:) Oczywiście, kanon Pisma Świętego został zamknięty i Pan Bóg nie zapomniał niczego w nim pominąć co jest nam potrzebne do zbawienia. Jeżeli spotkałeś się tylko z tzw. objawieniami zmieniającymi naukę Słowa Bożego (w wyniku czego powstają wyznania typu mormoni czy adwentyści) lub pseudocharyzmatycznymi amerykańskimi nauczycielami to współczuję. Nie ma to nic wspólnego z prawdziwym działaniem Bożego Ducha w zborach wierzących w chrzest Duchem Świętym i trzymających się biblijnych zasad zdrowej nauki z I Listu do Koryntian.
  Paweł (jeszcze jeden)

  OdpowiedzUsuń
 5. Po 1 objawienia to nie sny prorocze, po drugie snami nie można się sugerować dosłownie ponieważ większości przypadków maja znaczenie które cze ba przeanalizować i po 3 przyszłość może zawsze się zmienić i wtedy sa następne sny .. po 4 pisząc takie stwierdzenie doprowadza ze nowe objawienia po Chrystusie są wymysłem ale czy to na pewno ?? Nie można dosłownie barć Biblie co do słowa ponieważ została napisana 2000 i bardzo dużo się zmieniło ludzie i czasy czyli to co tam nie jest napisane nie jest grzechem ..pozdrawiam Yolin Am

  OdpowiedzUsuń