piątek, 31 października 2008

Święto Reformacji

Dokładnie 491 lat temu (31.X.1517 r.) niemiecki augustiański zakonnik Marcin Luter przybił do drzwi Kościoła Zamkowego w Wittenberdze 95 Tez, które zapoczątkowały wielki ruch religijny (również naukowy, filozoficzny) zwany REFORMACJĄ.

Celem Lutra nie było wywoływanie rewolucji w Kościele ani dzielenie go. Jako młody zakonnik najzwyczajniej dostrzegał nadużycia moralne i doktrynalne pragnąc publicznej debaty na temat odpustów oraz biblijnego nauczania na temat usprawiedliwienia z wiary. Do debaty jednak nie doszło. Matka zignorowała i porzuciła swoje dziecko, które dostrzegło brak zgodności między nią, a Ojcem.

95 Tez Lutra znajdziecie TUTAJ.

3 komentarze:

 1. Ale właśnie to wywołał - rewolucje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyż dzięki Lutrowi wiele osób przejrzało na oczy, a Kościół na pragnienie powrotu do Pisma Św. zareagował w grzeszny sposób.

  Wierność i przywiązanie do prawdy Pisma Św. stoi ponad jednością w wyznawaniu błędnych dogmatów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że zainteresuje Cię piosenka Jacka Kaczmarskiego, którą z okazji Święta Reformacji odkopał autor bloga "Róbmy swoje!":

  Święto Reformacji - "Pieśń Marcina Lutra"

  Pod podanym adresem znajdziesz także dwa artykuły przygotowane specjalnie z okazji Święta Reformacji. Życzę wytrwania w służbie Bogu, zapewniam o modlitwach i sam o nie proszę!

  OdpowiedzUsuń