sobota, 28 lutego 2009

Symbolika wegetarianizmu

"Kościół został poinformowany, że jedzenie reprezentuje pogańskie narody świata (Dz.Ap. 10). Spożywając wszystkie pokarmy Kościół symbolicznie wyraża w ten sposób zdobycie ich poprzez moc Ewangelii. Nie spożywanie wszystkich pokarmów świata jest ostatecznie zaprzeczaniem podbicia narodów Ewangelią". - Ray Sutton

3 komentarze:

 1. Wegetarianizm = ateizm/satanizm?
  Niechęć do zabijania żywych stworzeń = grzech humanizmu?

  OdpowiedzUsuń
 2. Chodzi raczej o biblijną symbolikę związaną z widzeniem Piotra w Dz. Ap.10.

  Boży nakaz dotyczący zabijania i spożywania zwierząt uważanych za nieczyste związany był z prawdą TEOLOGICZNĄ o przyjęciu do Królestwa pogan. Początkowe odrzucenie przez Piotra spożywania mięsa tych zwierząt wyrażało prawdę o niedopuszczeniu innych narodów do Bożego Ludu.

  Pismo mówi o tolerancji wobec "słabszych w wierze" (jedzących warzywa), chyba, że wegetarianie decydują się na ideologiczny "jihad" przeciwko jedzeniu mięsa. Wówczas byłaby to grzeszna chęć poprawiania Pana Boga i stawania się świętszym od niego.

  Niestety wegetarianie są mało tolerancyjni (znam to środowisko gdyż sam byłem wegetarianinem przez 2 lata) wobec odżywających się inaczej. Tymczasem Pismo uczy, że źródłem zła nie jest żołądek lecz serce człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dlaczego mało tolerancjini są wegetarianie? To nie jest sprawiedliwy osąd. Jestem wegetarianką od ... niemal 16 lat a mam w tej chwili 28 prawie. Nie przestałam jeść mięsa z czysto ideologicznych względów. W zasadzie prawie brak tu ideologii, to raczej niechęć do smaku mięsa, jego zapachu i często wyglądu. Nie jem mięsa. Niemniej w żaden sposób nie staram się zniechęcić innych do tego. Wręcz przeciwnie. Każdy powinien jeść to co mu smakuje, czego potrzebuje jego organizm. Ja nie jem mięsa, mój wspaniały mężczyzna jest w mięsnych daniach rozsmakowany i jest między nami zgoda. Chyba grunt to normalne podejście. Tolerancja czy nie zdarza się z każdej strony. A wystarczy szanować swoją, w sumie niewielką, inność. Jedzenie to podstawa istnienia ... jak woda i powietrze ... ale nie jest jego sensem. Grunt by to "paliwo" dawało nam siły do dobrego życia.

  OdpowiedzUsuń