środa, 11 lutego 2009

Debata "Ewolucjonizm kontra kreacjonizm"

Młodzi Grudziądzcy "Racjonaliści" (z Ośrodka Racjonalistyczno-Sceptycznego im De Voltaire'a) zapraszają na DNI DARWINA z okazji 200. rocznicy urodzin Karola Darwina i 150. rocznicy wydania dzieła "O powstawaniu gatunków".

Z tej okazji dnia 13 lutego o godzinie 17 w auli I LO w Grudziądzu przy ul. Sienkiewicza - odbędzie się debata pt. "Ewolucjonizm kontra kreacjonizm" między panem Andrzejem Koraszewskim (Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów) a pastorem naszego kościoła we Wrocławiu Markiem Kmieciem (Biblijne Towarzystwo Kreacjonistyczne).

Ja z zaproszenia chętnie skorzystam. Jeśli ktoś z trójmiasta lub okolic chciałby się wybrać do Grudziądza (autostradą to rzut beretem) to służę jako bezpłatny przewoźnik samochodowy :-) Dajcie tylko znać. Wyjazd w piątek ok. 14:30. Powrót tego samego dnia po debacie.

12 komentarzy:

 1. Z prof. Koraszewskim ostatnio rozmawiałem na Krakowskim Sympozjum Racjonalistów - próbował dowodzić, że nie mamy duszy, bo wg niego za świadmość odpowiedzialne są neurony ;)
  Argumentacja przedstawiona w "Od neuronu do samoświadomości".

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze ujęte, w cudzysłowie słowo racjonaliści, gdyż to bodajże kilka gimnazjalistek, które przeczytały jakieś tam książki, a nie bardzo jeszcze wiedzą o co w ogóle chodzi. Ale jak to w życiu bywa, młody wiek, więc człowiek sam do końca nie wie czego poszukuje. :-}
  realista

  OdpowiedzUsuń
 3. Ważne, że szukają i dobrze, że takie spotkania organizują.

  Może ta debata będzie dla niektórych początkiem drogi do Chrystusa, "w którym ukryte sa wszystkie skarby mądrości i poznania" (Kol 2:3).

  OdpowiedzUsuń
 4. Obawiam się, że tu jednak ewolucjonista będzie górą ;]
  Gdzieś będzie może jakieś nagranie/scenograf?
  ;D

  OdpowiedzUsuń
 5. Do Sivis Amariama
  Zdaje się, że pomyliłeś Bernarda Korzeniewskiego z Andrzejem Koraszewskim. Autorem książki "Od neuronu do samoświadomości" jest ten pierwszy, natomiast kim jest ów drugi wymieniony, to możesz znaleźć chociażby w wyszukiwarce internetowej.
  realista

  OdpowiedzUsuń
 6. Sivis, dlaczego twierdzisz, ze ten ewolucjonista bedzie gora, jesli cos twierdzisz , no chyba, ze pozniejszy znaczek mial traktowac to stwierdzenie jako nieprawdziwe-zartobliwe

  OdpowiedzUsuń
 7. Realista
  -Tak, rzeczywiście, pomyliłem ich;/
  Tak to jest jak sie nieumiejętnie stosuje metody szybkiego czytania ;)
  Zerknąłem na długie nazwisko na "K" i przynależność do PSR:>

  Anonimowy
  Ponieważ dla mnie akurat ewolucja jest wiarygodniejsza:)

  OdpowiedzUsuń
 8. do Sivis

  czyli smierc byla na swiecie zanim jeszcze czlowiek zgrzeszyl ??
  a Adam i Ewa to byli konkretni ludzie w/g ciebie czy nie ??
  czyli Bog dopiro po milionach lat prob i bledow i smierci stwierdzil, ze "to bylo dobre" ??
  i dlaczego w ksiedze rodzju w takim razie najpierw Bog stwarza
  roslinki a potem slonce -- troche ta chronologia nie pasuje do ewolucji?
  dlaczego w NT jest powolanie na Adama jako konkretna osobe ??

  tom

  OdpowiedzUsuń
 9. Sivis: "Ponieważ dla mnie akurat ewolucja jest wiarygodniejsza:)"

  1. Mówisz tak na podstawie solidnej egzegezy Rdz 1-3 oraz pozostałych stwierdzeń Pisma nt. Ogrodu, Adama i stworzenia świata (np. co na ten temat mówili Jezus, Ap. Paweł - czy również wierzyli, że Rdz 1-3 jest metaforą lub baśnią o stworzeniu)? Czy też może na podstawie tego co napisał K. Darwin, National Geographic lub Newsweek?

  2. Uznając teorię ewolucji jako chrześcijanin musisz odpowiedzieć na pytania:
  - KTÓRĄ teorię ewolucji uznajesz i dlaczego (darwinizm czy np. teorię gwałtownych przejść- skoków St. J. Goulda)?
  - jak łączysz teorię ewolucji z wielkimi, HISTORYCZNYMI prawdami biblijnymi na których opiera się chrześcijaństwo, ewangelia - stworzenie Adama i Ewy jako Bożego obazu, kuszenie oraz upadek Adama i Ewy, wejście na świat grzechu, pojawienie się śmierci w konkretnym momencie historii itp.
  - jak godzisz teorię ewolucji ze słowami Jezusa i Ap. Pawła traktującymi Rdz 1-3 jako historię, gdy mówili np. o stworzeniu, Pierwszym-Drugim Adamie, stworzeniu Ewy jako drugiej itp.
  - czego pamiątką był wg Ciebie starotestamentowy Sabat wg Wj 20?

  Przed Tobą wiele wyzwań i problemów. Nie zazdroszczę :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dużo pytań, odpowiem w wolnym czasie w jakimś krótkim tekście, dam znać:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Obserwowałem debatę, i jakkolwiek Andrzej Koraszewski zdawał się być bardzo sympatycznym człowiekiem, a styl i ton jego wypowiedzi dosyć emocjonalny w pozytywnym tego słowa znaczeniu, to jednak Marek Kmieć wypadł lepiej.
  realista

  OdpowiedzUsuń
 12. Bez cienia wątpliwości. Relacja w dzisiejszym poście.

  OdpowiedzUsuń