czwartek, 20 stycznia 2011

Pierwsze: Żadnych innych bogów

Pierwsze: Nie będziesz miał innych bogów obok mnie (Wyjścia 20:3)

Trójjedyny Bóg jest Wszechomogący i Wszechobecny. W Nim żyjemy, poruszamy się. W Nim jest życie i światło. Przez Niego jesteśmy chronieni. On jest Panem i nie ma innych. Nie ma innych bogów.

Z powodu tego, że ewangelia dociera do najdalszych rejonów świata raczej nie muszę ostrzegać nikogo przez Mardukiem, Zeusem czy Baalem. W naszym kraju raczej rzadko kiedy można spotkać osoby, które łamią pierwsze przykazanie poprzez czczenie jakiegoś obcego bóstwa.

Mimo tego pierwsze przykazanie wciąż pozostaje na liście jako pierwsze. I pozostanie takim do końca świata. To oznacza, że inni, rywalizujący bogowie, muszą zostać odsunięci. Bogowie pod bardziej subtelną postacią niż Baal - tacy jak rozrywka, pieniądze, popularność. Oczywiście nie palimy świec tym bogom na środku kaplicy, nie stawiamy im ołtarzy. Mimo tego wymagają różnego rodzaju hołdu, oddania.

To przykazanie nie tylko mówi abyśmy unikali fałszywych bogów. Mówi abyśmy ich unikali ponieważ jesteśmy związani z prawdziwym Bogiem. Tak jak nie powinniśmy wpuszczać do małżeńskiego łoża innych osób, tak nie powinniśmy wpuszczać do swojego serca oddania, uwielbienia dla kogokolwiek poza Trójjedynym Bogiem.

Nigdy nie stawajmy się tak "mądrzy", "wyedukowani", "utalentowani" we własnym mniemaniu, że poczujemy iż kochanie Jezusa jest niegodne nas. Nigdy nie dopuśćmy do sytuacji, w której powiemy: „Wiara była dobra dla ludzi pokroju prostego, starożytnego ludu, ale JA żyję w dobie komputerów i internetu. Poza tym mam wyższe wykształcenie i wiem jak to wszystko działa”.

Kochajmy Boga, kochajmy Syna, kochajmy Ducha, kochajmy nabożeństwo, kochajmy uczestnictwo przy Stole Pańskim, Jego Lud, nienawidźmy grzechu. Nie myślmy nawet, że możemy być tacy cool , że staniemy "ponad" tymi rzeczami.

Żadnych innych bogów.