czwartek, 15 września 2011

Pozabiblijne źródła

(12) Jeden z nich, ich własny wieszcz powiedział: Kreteńczycy zawsze łgarze, wstrętne bydlęta, brzuchy leniwe. - Tytus 1:12

Apostoł Paweł podczas głoszenia ewangelii odwoływał się do pism, stwierdzeń niechrześcijan, źródeł pozabiblijnych. Powyżej cytuje poetę z szóstego wieku przed Chrystusem – Epimenidesa, który pochodził z Krety.

Nie był "twardogłowym" chrześcijaninem, który twierdzi „ja czytam tylko Biblię i nic więcej”. Poznawał raczej przekonania innych o czym możemy czytać choćby w Dz.Ap. 17 gdzie wykazuje się wiedzą nt. bóstw i filozofii Greków. Używał jednak tej wiedzy by wskazywać na Chrystusa. Nie były one autorytetem apostoła, ale stanowiły pomocne narzędzia do głoszenia ewangelii. Uczmy się tego. 

4 komentarze:

 1. "Nie był "twardogłowym" chrześcijaninem..."

  czego i wam życzymy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie był chrześcijaninem w ogóle. Termin ten powstał znacznie później. Nie mógł czytać biblii, bo dopiero "powstawała". Czytał Torę.
  Panie Pawle, takie błędy ...

  J. Kania

  OdpowiedzUsuń
 3. BenekC, staramy się :-)

  Nie był również niechrześcijaninem czego i Tobie życzę.

  J. Kania, termin ten powstał w czasach apostolskich. Polecam Dzieje Ap. 13. Po raz pierwszy nazwano uczniów Jezusa "chrześcijanami" w Antiochii.

  Takie błędy, panie Jakubie... Wstyd! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzi pan, panie Pawle, innym to pan lubi wytknąć błąd (nota bene, celowy z mojej strony). Sam nie potrafi pan przyznać, że św. Paweł nie mógł "czytać biblii", bo ta przecież nie istniała w jednolitej redakcji.

  J. Kania

  OdpowiedzUsuń