czwartek, 29 września 2011

Rozpoznaj Ciało Pańskie

Chrystus ustanowił sakrament Wieczerzy Pańskiej, do której zaprasza wszystkich swoich uczniów ( "pijcie z niego WSZYSCY" - Mt 26:27). Kościół, który wyklucza z komunii uczniów Jezusa z powodu niskiego wieku, IQ, umysłowego upośledzenia, wątpiącego serca, odmiennego zrozumienia istoty chleba i wina jest winny grzechu skupionych na sobie Koryntian: "nie rozpoznawania Ciała Pańskiego" (1 Koryntian 11:29). Stawianie wokół Stołu płotu odgradzającego chleb i wino od innych chrześcijan jest zupełnym rozminięciem się z istotą Komunii, a więc społecznością (całej) rodziny Bożej z jej Głową na sakramentalnej uczcie będącej zapowiedzią tej eschatologicznej.

5 komentarzy:

 1. A skąd pewność że "wszyscy" tyczy się ogółu chrześcijan - a może tyczy się też niewierzących, muzułmanów, buddystów itp.?

  A może "wszyscy" to - wszyscy uczniowie i ... tylko uczniowie? Czyli ludzie zdolni pojąć Jego naukę?

  Ps. będę tu stałym gościem

  OdpowiedzUsuń
 2. witaj!

  Podczas wieczerzy "wszyscy" - to byli uczniowie - apostołowie, oni jedli z Nim wieczerzę. Czytając dzieje apostolskie i listy łatwo wywnioskować, że wieczerza na pamiątkę męki Pana Jezusa stała się praktyką wszystkich nawróconych - za sprawą apostołów rzecz jasna.
  Jeśli buddysta czy muzułmanin chciałby spożywać wieczerzę na pamiątkę tego co wydarzyło się na Golgocie - to pięknie, ale jeśli chce to robić w taki sposób jak uczniowie Jezusa - to musi sobie zdawać sprawę, że robiąc to zwiastuje śmierć Jezusa oczekując na Jego powtórne przyjście...niestety, nie sądzę, że przeciętny buddysta czy niewierzący jest tym zainteresowany. Co do niewierzącego - to zupełnie nie mogę sobie wyobrazić takiej sytuacji...bo po co ma wspominać śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Bożego Syna - skoro w niego nie wierzy?
  pozdrawiam
  p

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgoda - raczej nie będą chcieli - ale przecież Chrystus nikogo nie wyklucza.

  Warto też zauważyć że w wieczerniku dzieci nie było...
  Z drugiej strony kobiet także nie - więc jak to rozumieć?

  OdpowiedzUsuń
 4. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czym jest wieczerza i kto i na jakich warunkach do niej może przystąpić - ale na podstawie PŚ.
  pozdrawiam
  p

  OdpowiedzUsuń
 5. Oczekuję przewodnictwa duchowego na tej drodze.

  OdpowiedzUsuń