wtorek, 18 października 2011

Co dla Boga, a co dla cesarza

W mediach toczy się dyskusja na temat przyszłości Komisji Majątkowej i odprowadzania 1% podatku na kościół i związki wyznaniowe. Kilka myśli:

1. Sposób finansowania państwa i kościoła został przez Boga objawiony w Piśmie bowiem ON jest autorem obu instytucji.

2. W czasach starotestamentoweych 20% podatek był uważany za nadużycie ze strony władz. Taki podatek został też wprowadzony przez Józefa w Egipcie w czasach KRYZYSU - jako przygotowanie na okres suszy i głodu.

3. Z Bożego zarządzenia każdy chrześcijanin ma obowiązek przynosić 10% dochodów (jako dziesięcinę) do Świątyni Bożej (kościoła).


4. Rzeczywistość jest jednak taka, że państwo zabiera nam 60-70% naszych dochodów w mniej lub bardziej jawnych podatkach. To osłabia skuteczność finansowania służb kościoła przez wiernych. Jednak nawet część z tych dochodów niektórzy chcieliby oddać państwu.

5. Pismo nie daje cesarzowi prawa by obłożył podatkiem to co należy do Boga. Cała dziesięcina należy się Bogu. ŻADNA jej część nie należy się komukolwiek. Przykazanie NIE KRADNIJ tyczy również rządu.

6. To czemu należy się sprzeciwić to szukaniu pieniędzy przez władze kościoła u państwa (np. na budowę Świątyni Opatrzności itp.). Kościół powinien być samofinansujący się i niezależny od cesarza. Tam bowiem gdzie występuje zależność finansowa tam występuje też zależność także pod innymi względami.

8 komentarzy:

 1. Jak zwykle ma Pastor rację, państwo nie powinno być finansować ani pośrednikiem w finansowaniu Kościołów. Mam jednak pytanie. Chodzi o pomoc państwa na techniczne utrzymanie kościołów (w sensie budynków) które jednocześnie są zabytkami - katedra na Wawelu, katedra gnieźnieńska, Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku, Kościół Wang. Czy wg Pastora państwo ('cesarz') może partycypować w kosztach (nawet w większości kosztów) opieki konserwatorskiej?

  OdpowiedzUsuń
 2. do Refeal72 - cesarz partycypuje w utrzymaniu tych obiektów, bowiem te obiekty są na mocy prawa w praktyce .. cesarza, ino ktoś by coś tam przy nich zrobił, przebudował itp, - konserwator nałożył by zaraz niesamowite kary, dodatkowo ustawy wymagają utrzymania tego w odpowiednim stanie, tak więc to, że cesarz dopłaca jest tylko skutkiem wcześniejszego w praktyce odebrania własności tych obiektów

  co do podatku za czasów Józefa, to ta większa stawka miała bardzo konkretne uzasadnienie (a nie tak jak dzisiejsze podwyżki), był to podatek celowy (na sporządzenie rezerw), ostatecznie ludzie i państwo na tej podwyżce wyszli lepiej, obecnie i ludzie i państwo na tych za wysokich podatkach wychodzą zawsze gorzej; no i ta podwyżka podatku została chyba potem zniesiona, u nas jest cały czas odwrotnie; w każdym razie przykład ten nie może służyć jak adekwatny do argumentacji obecnego rządu, który twierdzi, że musi podnosić podatki bo kryzys

  Gal

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak by tak dobrze się wpatrzyć to trudno uznać państwo żydowskie z czasów starotestamentowych za co innego niż teokrację...
  Czyli związek pomiędzy państwem a kościołem był wtedy nieporównanie większy niż dziś nawet gdy dopuści się do finansowania kościołów za pośrednictwem budżetu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znosze Polskiego rzadu, pelnego zlodziei, a od niedawna rowniez pedalow z dodatkowa nadreprezentacja murzynow. Beda sie przepraszac Boga za swoje zlodziejstwo i poniosa sluszna kare. -Imperator

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znosze Polskiego rzadu, pelnego zlodziei, a od niedawna rowniez pedalow z dodatkowa nadreprezentacja murzynow. Beda sie przepraszac Boga za swoje zlodziejstwo i poniosa sluszna kare. -Imperator

  cóż za prostactwo bije z tej wypowiedzi...

  p

  OdpowiedzUsuń
 6. A murzyni za co mają ponieść karę? Bo chyba nie za kolor skóry...

  OdpowiedzUsuń
 7. Do przedmowcow:

  Murzynow w polskim parlamencie mozna jedynie podziwiac za wytrwalosc, ze chcialo sie im jezyka polskiego uczyc (calkiem niezle p. Godson mowi, nie wiem jak ten drugi) oraz, ze chce im sie w ogole w Polsce mieszkac. A, ze jest ich nadreprezentacja

  Jednakze jak zaczna krasc, oszukiwac i przykladac reke do ustanawiania zlych praw i ciemiezenia ludnosci, to tez poniosa za to kare od Boga, jak cala reszta POlitykow.

  -Imperator

  OdpowiedzUsuń
 8. Dobrze, jak zaczną kraść poniosą zasłużoną karę, jednakże kolor skóry nie ma tu żadnego znaczenia.

  OdpowiedzUsuń