wtorek, 20 grudnia 2011

Masz wroga w sobie

Żyjemy w kulturze, która nienawidzi obiektywizmu. Różne współczesne autorytety w dziedzinie muzyki, pop-kultury, filmu głoszą hasła, że prawdę musimy odnaleźć wewnątrz siebie samych, musisz wierzyć w siebie samego. Niech twoje serce cię prowadzi. Idź za głosem serca. Ty sam stanowisz przecież o tym co jest dobre dla ciebie. Każdy w sercu ma zapisane dobro i niech to ono prowadzi każdego z nas.

Biblia jednak naucza: Kto ufa własnemu sercu, ten jest głupi; kto mądrze postępuje, jest bezpieczny. (Przypowieści Salomona 28:26)

To oznacza, że powinniśmy umieć kontrolować samych siebie, nie zaś wyrażać własne myśli, emocje kiedy tylko nadarzy się okazja. Pismo przestrzega nas przed myśleniem: „Noszę tą myśl w sercu od dawna. Musi być dobra. Musi być więc od Boga.”

Pismo mówi coś przeciwnego. Biblia poucza, że musimy rozpoznać, że mamy wroga nie tylko na zewnątrz i jest nim szatan, ale mamy wroga w sobie i jest nim nasze serce, które często zwodzi nas na manowce. Grzech zepsuł nasze emocje, intelekt, wolę i nie możemy polegać na sobie.Dlatego Pismo mówi abyśmy szukali mądrości. I co więcej – abyśmy szukali jej POZA sobą.

5 komentarzy:

 1. W rzeczy samej.
  90% ludzi nawet nie umie się zdrowo odżywiać - twierdzenie że umieją zdrowo żyć jest w żaden sposób nieusprawiedliwione.

  OdpowiedzUsuń
 2. APropos odżywiania - czy robiliście kiedyś głodówkę 40-dniową, jak Jezus?

  Ja wytrzymuję 2 dni max. Jakby sie udało, to by pewnie przybliżyło mnie(nas) do jego poziomu świętości - w końcu powinniśmy go naśladować.

  OdpowiedzUsuń
 3. A gdzie jest napisane że Jezus głodował?
  Post to WSTRZEMIĘŹLIWOŚĆ nie koniecznie głodówka.

  poza tym - pisze to jako praktyk - najgorsze są pierwsze trzy/cztery dni - bez jedzenia - potem organizm się przyzwyczaja - pod nadzorem lekarza i przy zastosowaniu dobrego nawodnienia połączonego z witaminami i solami mineralnymi spokojnie można głodować wiele dni. Potem najtrudniejsze jest przyzwyczajenie organizmu do ponownego trawienia. ale za to po regeneracji - mogę przejść dwieście kilometrów w cztery dni i to idąc po terenie górzystym!
  jak byś miał kiedyś ochotę poszukać Boga na szlaku to zapraszam.

  OdpowiedzUsuń
 4. W jaki sposób serce zwodzi nas na manowce? Z tego, co mnie uczono to serce służy do pompowania krwi.

  OdpowiedzUsuń
 5. anonimie - to niesamowite! NIGDY by mi do głowy nie przyszło że to serce pompuje krew?! Popatrz jak to dobrze że tacy mądrzy ludzie są pośród nas...

  OdpowiedzUsuń