sobota, 7 stycznia 2012

Wiara widzi więcej

(29) Teraz puszczasz sługę swego, Panie, według słowa swego w pokoju, (30) gdyż oczy moje widziały zbawienie twoje, (31) które przygotowałeś przed obliczem wszystkich ludów: (32) Światłość, która oświeci pogan, i chwałę ludu twego izraelskiego. - Ew. Łukasza 2:29-32

Stary Symeon biorąc na ręce małego Jezusa widział coś więcej niż małego, bezbronnego bobasa. Wyznał, że jego oczy widziały "zbawienie twoje". Biblijna wiara spogląda poza to co widzą oczy. Nie zaprzecza temu co człowiek widzi, ale dostrzega więcej niż oczy. Wiara prowadzi do poznania i zrozumienia bowiem nawrócenie łączy się faktem iż Bóg zdejmuje z naszych oczu zasłonę i otwiera nasze uszy. Leczy naszą ślepotę, głuchotę oraz zatwardziałość serc (Dz. Ap. 26:17).

W Piśmie Świętym mamy wiele przykładów spoglądania wiarą poza to co widzą oczy. W Ewangelii Jana 1:42 Jezus patrząc na Piotra dostrzegał Skałę, Opokę kościoła i tak go nazwał. Nasz Pan w swojej hańbiącej śmierci na krzyżu dostrzegał wywyższenie (Jn 12:32) i zwycięstwo (Jn 16:33).


Wiara dostrzega triumf w rzeczach, które światu jawią się jako klęska. Bóg zmieniał i zmienia świat poprzez wierną resztkę. W dodatku prześladowaną i rozproszoną. Kiedy kościół wydaje się być w odwrocie, a krew męczenników jest przelewana z powodu ich wiary Chrystusa Bóg czyni z niej posiew zwycięstwa i wiary przyszłych pokoleń.

Wiara widzi znaczenie i sens w rzeczach, które dla świata są niewiele znaczącym, pustym mozołem: w zmienianiu pieluch, w strofowaniu dzieci, pracy w zakładzie produkcyjnym, w lekcji historii... Postrzega pracę jako powołanie i służbę, nie zaś jedynie niechciany sposób (8-12 godzin "wyciętych" z dnia) na pokrycie czynszu.

Wiara dostrzega w nabożeństwie odnowienie więzi, przymierza z Chrystusem, w Wieczerzy Pańskiej społeczność z Nim przy Stole i duchowe umocnienie, zaś w czytaniu Biblii spotkanie z Bogiem przy Jego Słowie. Gdzie spogląda twoja wiara? Czy ją posiadasz? Czy chciałbyś posiąść?

"Wszystko bowiem, co z Boga zrodzone, zwycięża świat; tym właśnie zwycięstwem, które zwyciężyło świat, jest nasza wiara". - 1 List Jana 5:4

5 komentarzy:

 1. Dlatego ateiści nie tylko są duchowo ślepi, ale także intelektualnie. Przykładowo człowiek ćwierćinteligentny w skrajnych przypadkach jest gotowy uznać, że człowiek jest wiatropylny i nie potrzebuje drugiej osoby, aby nastąpiło zapłodnienie. Tymczasem w kręgach ateistycznych tego rodzaju wnioskowanie jest normą.
  Ateista to typ człowieka, który jest przekonany, że wspaniałe dzieła powstały z niczego, ot tak sobie, dlatego ateizm należałoby uznać za jeden z najbardziej nielogicznych systemów myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny wpis na temat wiary, ale mam uwagę dotyczącą skały, czy opoki. Myślę, że marnie skończyłby kościół Jezusa Chrystusa, gdyby jego opoką był Piotr. Zresztą to samo można powiedzieć o pozostałych apostołach. Jedyną niezachwianą skałą, na której jest zbudowany kościół jest Jezus Chrystus. Ef 2,20. 1Kor 3,11.
  Mam nadzieje, że skomentowałem w temacie:)
  Pozdrawiam, J.

  OdpowiedzUsuń
 3. @kalep

  Bredzisz albo za dużo zioła palisz.
  Nie wypisuj więcej takich bdur, panie bogobojny.

  JS!

  OdpowiedzUsuń
 4. @prine

  Trolling i obrażanie adwersarzy. Jakie to stereotypowe dla ateistów ostatnimi czasy. Jak się nie posiada siły argumentu to się ucieka do argumentu siły.
  Coraz gorzej z wami.

  OdpowiedzUsuń
 5. J.

  Ef 2:20 jest jasny. Fundamentem kościoła jest nauka apostołów (w tym Piotra) i proroków. Chrystus jest kamieniem węgielnym. My zaś żywymi kamieniami.

  Na służbie apostołów został zasadzony kościół w erze Nowego Przymierza.

  Mt 16:18 jest w każdej Biblii. Twojej również. Nawet jeśli będziesz starał się osłabić wymowę tych słów - one wciąż tam pozostaną.

  OdpowiedzUsuń