sobota, 18 lutego 2012

Nasi idole

11 rozdział Listu do Hebrajczyków moglibyśmy nazwać listą Świętych Starego Testamentu. Oczywiście nie wyczerpuje ona wszystkich bohaterów wiary, ale pokazuje nam przykłady, które powinniśmy pamiętać i które powinniśmy naśladować. Nieprawdzie jest więc stwierdzenie, że tylko świat ma swoich idoli. Chrześcijanin również powinien ich mieć. Pytanie: kto nim jest (oczywiście prócz Chrystusa)? Czy twoimi idolami są ludzie godni naśladowania? To nie tylko powinni być idole współczesnych czasów, ale również bohaterowie z historii szczególnie bohaterowie Pisma.

Gdybym cię zapytał: jakie biblijne postacie najbardziej ci imponują co byś powiedział? Kogo byś wskazał? Powinniśmy mieć biblijnych idoli! Bóg maluje nam ich czyny byśmy brali z nich przykład. Czy znasz historie biblijne by móc powiedzieć: ten człowiek, jego wiara, jego czyny są dla mnie ogromną inspiracją i przykładem! Dlaczego akurat ten człowiek?

Jedną ze współczesnych złych tendencji jest to iż sądzimy, że historie biblijne są do opowiadania dla dzieci, zaś doktryny są do nauczania dorosłych. Prawda jest jednak taka, że cała Biblia jest dla wszystkich chrześcijan. Dorośli powinni się uczyć historii, a dzieci doktryn. Niestety dzieci rzadko kiedy uczy się doktryn.

Niestety często dorośli chrześcijanie nie znają biblijnych historii i kiedy dochodzimy do list bohaterów wiary z Hbr 11 niekiedy pytamy: o kim on mówi? Co tam się stało? Tymczasem Pismo naucza, że centrum naszej wiary są... historie. Ewangelia o Wojowniku niszczącym łeb Smoka jest najwspanialszą z nich.

9 komentarzy:

 1. Pwt 22, 5

  5 Kobieta nie będzie nosiła ubioru mężczyzny ani mężczyzna ubioru kobiety; gdyż każdy, kto tak postępuje, obrzydły jest dla Pana, Boga swego.

  Czego uczy nas Słowo Boże:

  Kobiet w spodniach oraz Szkotów Pan Bóg nie toleruje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Labour Party Member18 lutego 2012 17:55

  Czy kalwiniści wyznają kreacjonizm (co to w ogóle oznacza?) i czy jest to oficjalna doktryna pastorowego zboru?

  OdpowiedzUsuń

 3. A czy przyroda w kolebkach
  Myślała kiedyś dokładnie
  Na co jej wielkie mamuty?
  Ani wygląda to ładnie
  Ani z nich skóra na buty.
  Nie ma co pytać, koledzy
  Robiła i tak jej wyszło
  Nikt nie wymyślał specjalnie
  Tego w czym żyć na przyszło
  Uprzedzam o tym lojalnie


  (Jacek Kleyff)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kreacjonizm oznacza wiarę w wiarygodność i historyczność opisu stworzenia w Księdze Rodzaju 1-2.

  Jego argumentacja opiera się:

  - na samym opisie stworzenia, egzegezie samego tekstu

  - innych tekach biblijnych potwierdzających historyczność Rdz 1-3 czyli inne fragmenty ST, wypowiedzi Jezusa i apostołów.

  - dowodach naukowych (archeologia, geologia, kosmologia, biologia itp.).

  OdpowiedzUsuń
 5. Idole? Ten pan jest idolem dla mnie: Life without God. Ostatnie dwa zdania niesamowite.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tą piosenkę "Huśtawki" Jacka Kleyffa dobrze znam (również z wersji Elektrycznych Gitar) i nie wiem czy śpiewa to poważnie. Trochę wygląda to na ironię :)

  Ciekawie w niej brzmi personifikacja przyrody :)

  OdpowiedzUsuń
 7. W ogóle układ jaki przedstawiono w treści rozdz. 11 Listu do Hebrajczyków odnośnie starotestamentowych bohaterów wiary jest ciekawy stanowiąc proroczy "typ" (obraz) dziejów Kościoła nowotestamentowego począwszy od otrzymania obietnic, poprzez wyjście z niewoli i wejście do ziemi obiecanej, aż do wydarzenia zmartwychwstania.

  OdpowiedzUsuń
 8. @Paweł Bartosik (Gdańsk)

  Czyżby kreacjonizm oznaczał, że Bóg tworzy każdy gatunek odzielnie i od zera? Pastor się wypowie szerzej, bo nie znam tej doktryny i nie wiem, o co chodzi w Genesis 1-2.

  OdpowiedzUsuń
 9. Właściwie to w czym jest kalwinizm lepsiejszy od katolicyzma?

  OdpowiedzUsuń