poniedziałek, 16 lipca 2012

Żywica i krew Jezusa

"Zbuduj sobie arkę z drzewa żywicznego. Zrób komory w arce, i powlecz ją wewnątrz i zewnątrz smołą." - 1 Mj 6:14

Żywica w j.hebrajskim jest tym samym słowem co "przebłaganie". Nie bez przyczyny Bóg dał Noemu szczegółowe instrukcje dotyczące budowy Arki włączając w to rodzaj drzewa. Gdy nastał potop tym co powstrzymywało wodę przed dostaniem się do wnętrza Arki była właśnie żywica (hbr. przebłaganie). Chroniła Noego i jego rodzinę na podobnej zasadzie co krew Chrystusa chroni nas przed potopem Bożego gniewu. 

8 komentarzy:

 1. bartosik ma podobne poglądy co wyznawcy russela :) http://dabhar.org/wt/TOM_CP.htm

  OdpowiedzUsuń
 2. W jaki sposób torbacze, nie znane w "starym świecie", dostały się na arkę przed potopem i w jaki sposób zawędrowały spowrotem na Antypody, po rzekomym potopie? Dlaczego paleontolodzy nie znaleźli śladów ich wędrówki w Azji?
  Ba, w jaki sposób dostały się do arki rośliny nie znane nam, ludziom z Euroazji, przed Kolumbem (kukurydza, tytoń, ziemniaki)? Noe zabrał je ze sobą? Nie zabrał? A jeśli zabrał, to jak pozyskał próbki? Odkrył Amerykę? Był tam przed Wikingami i Kolumbem? Jak "odwiózł" je na miejsce?
  Co z wirusami i bakteriami? Przypomnę, że odkrytymi dopiero w epoce nowożytnej...
  Panie Bartosik,... nie dostrzega pan, że ta historyjka "nie trzyma się kupy"?

  OdpowiedzUsuń
 3. jakubie kania bartosik nie może potwierdzić twoich tez ponieważ to by sie wiązało z usunięciem z pastora a co za tym idzie pieniądze bo przecież w jego kościele podobnie jak w katolickim duchowni siedzą na 4 literach pier dzą w stołki a licznik bije ... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pewnie, że "nie trzyma się kupy". Mam więcej pytań:

  - w jaki sposób Noe złapał muchy bez łapki na nie?
  - gdzie pochował dzbanki?
  - w jaki sposób zmieścił swój rower skoro skonstruowano go później?
  - dlaczego badacze nie znaleźli śladów roweru przed potopem?
  - jak mógł wziąć kawę skoro nie nie zaparzano jeszcze kawy? Skąd pozyskał próbki kawy?

  OdpowiedzUsuń
 5. Panie Pawle... myślałem, że stać pana na więcej niż przedrzeźnianie.
  Niestety widać, że kreacjonizm (zwany "naukowym" -buhahahaha!!!) nigdy nie poda odpowiedzi na tego typu pytania, bo...
  1) korzystając tylko z biblii nie znajdzie tam stosownych wyjaśnień,
  2) nie musi, gdyż nauka już je zna i są one (odpowiedzi) dobrze udekumentowane, np. dotyczące rozmieszczenia gatunków w Australii.

  OdpowiedzUsuń
 6. I właśnie w ten sposób należy rozmawiać o Piśmie Świętym. Rozumiejąc niezwykle bogatą semantykę języka hebrajskiego.

  Jakub - jedynie z "antypodami" mamy problemy. Co do roślin, przetrwały potop w formie nasion. Bakterie i wirusy pewnie nawet go nie dostrzegły, więc ta część wypowiedzi to zwyczajna złośliwość. Co do antypodów, spokojnie można przyjąć ingerencję aniołów i ci którzy chcą wierzyć w dosłowny przekaz Księgi Rodzaju nadal w to wierzyć będą mogli.

  W rzeczy samej jednak "potop" najprawdopodobniej był zjawiskiem lokalnym tyczącym się Mezopotamii i/lub okolic.

  Z drugiej strony wiara w potop biblijny nie jest bynajmniej mniej racjonalna niż wiara w potop na skutek globalnego ocieplenia.

  OdpowiedzUsuń
 7. izraelici też pisali 'CAŁA ZIEMIA' mając na myśli swój kraj , podobnie potop był tam gdzie wtedy byli bezbożni ludzie czyli na małym obszarze bo przecież dopiero po zbudowaniu babel Bóg pomieszał języki by LUDZIE ZALUDNILI ZIEMIE zgodnie z z księgą rodzaju 1:28 , zatem potop mógł być na małym obszarze ziemi co by wyjaśniało muchy komary i tak dalej końca nie widać o czym ktoś juz tu pisał :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakub,

  Odpowiedziałem ironicznie ponieważ ciężko poważnie traktować "argumenty" w stylu:

  "w jaki sposób dostały się do arki rośliny nie znane nam, ludziom z Euroazji, przed Kolumbem (kukurydza, tytoń, ziemniaki)? Noe zabrał je ze sobą? Nie zabrał? A jeśli zabrał, to jak pozyskał próbki? Odkrył Amerykę? Był tam przed Wikingami i Kolumbem? Jak "odwiózł" je na miejsce?"

  Czy Pismo Św. mówi, że Noe wziął do Arki wszystkie rośliny? Podobnie wirusy i bakterie... To absurdalne i nie ma żadnego związku z tekstem Pisma. To tak jak ja bym obalał historyczność i wiarygodność dzieł Józefa Flawiusza ponieważ nic nie wspomina nt. bitwy pod Grunwaldem.

  OdpowiedzUsuń