piątek, 10 maja 2013

Nie zapominajmy o Wniebowstąpieniu Chrystusa

Wczoraj mieliśmy Święto Wniebowstąpienia Jezusa. 

Próżno było szukać jakichkolwiek informacji na ten temat w mediach, nagłówkach gazet, rozmowach, a nawet wśród facebookowych wpisów. Wniebowstąpienie nikomu nie kojarzy się ze świątecznymi choinkami, bombkami, prezentami, zajączkiem i pisanką. Dzieje się tak ponieważ wymaga zaangażowania wiary. Wiara w Wniebowstąpienie Chrystusa (nie mylić z niebiblijnym Świętem Wniebowzięcia NMP) oznacza bowiem wiarę w prawdomówność Bożego Słowa i fakt objęcia panowania przez Syna Bożego. Tego zaś nie chcemy przyznać ponieważ dobrze wiemy, co oznaczałoby to dla naszych kolan i naszej woli.

Niewinne dziecię w żłobie, zależne od ludzi, Wielkanoc, podczas której pusty grób staramy się zasłaniać świątecznymi atrybutami, zwyczajami i białą z chrzanem - brzmią całkiem dobrze: baśniowo lub ludowo. Wniebowstąpienie Chrystusa zaś kłuje. Jak się okazuje również chrześcijan, którzy albo nie widzą w tym wydarzeniu żadnego wielkiego znaczenia, albo ignorują je ponieważ... to "katolickie święto, w katolickim kalendarzu". Absurd? Owszem, do kwadratu. 

Jeśli więc zapomnieliśmy o wczorajszym dniu Wniebowstąpienia Chrystusa, zawsze można to nadrobić w Niedzielę. Warto posłuchać na ten temat nauczania, albo samemu pochylić się nad Bożym Słowem i znaczeniem tak istotnego dla naszego zbawienia dnia. 

PS. TUTAJ oraz TUTAJ można także przeczytać rozważania na temat znaczenia oraz biblijności kalendarza liturgicznego.

1 komentarz:

  1. J 14:1-3 bw "(1) Niechaj się nie trwoży serce wasze; wierzcie w Boga i we mnie wierzcie! (2) W domu Ojca mego wiele jest mieszkań; gdyby było inaczej, byłbym wam powiedział. Idę przygotować wam miejsce. (3) A jeśli pójdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę znowu i wezmę was do siebie, abyście, gdzie Ja jestem, i wy byli."

    Act 1:9-11 bw "(9) I gdy to powiedział, a oni patrzyli, został uniesiony w górę i obłok wziął go sprzed ich oczu. (10) I gdy tak patrzyli uważnie, jak On się oddalał ku niebu, oto dwaj mężowie w białych szatach stanęli przy nich (11) i rzekli: Mężowie galilejscy, czemu stoicie, patrząc w niebo? Ten Jezus, który od was został wzięty w górę do nieba, tak przyjdzie, jak go widzieliście idącego do nieba."    OdpowiedzUsuń