piątek, 29 marca 2019

"Płody w łonie kobiety nie wyglądają jak ludzie"Zwolennicy prawa do aborcji niekiedy wysuwają argument:

Płody w łonie kobiety nie wyglądają jak ludzie. Nie mają palców, zębów, nóg, włosów… Zapłodniona komórka jajowa nie wygląda jak człowiek. Dlaczego mamy traktować ją jak człowieka i chronić prawem?

Cóż, są ludzie, którzy nie mają palców, zębów, rąk, włosów. Wygląd człowieka podlega zmianom na różnych etapach rozwoju. Co jest niezbędne do tego, aby noworodek stał się nastolatkiem? Pożywienie, ochrona, i czas. Noworodek jest oczywiście człowiekiem, ale aby stał się dzieckiem, nastolatkiem, a potem dorosłym człowiekiem potrzebuje tych trzech rzeczy. To różne etapy rozwoju człowieka, a nie przechodzenie od stadium bycia nie-człowiekiem do bycia człowiekiem.

Na podobnej zasadzie możemy zapytać: co jest niezbędne, aby zapłodniona komórka stała się noworodkiem? Pożywienie, ochrona, i czas. Jeśli nastąpi zapłodnienie i te trzy rzeczy zostaną zapewnione, to będą prowadziły do kolejnego etapu w rozwoju człowieka jakim wykształcenie serca, mózgu, części ciała, narodzin, dzieciństwa, młodości, dorosłości, starości i śmierci. Zapłodnienie rozpoczyna proces rozwoju życia ludzkiego, a nie proces przejścia od stadium nie-człowieka do bycia człowiekiem. Jeśli zapłodnienie nie nastąpi, to proces rozwoju człowieka nigdy się nie rozpocznie. Jeśli zapłodniona komórka jajowa ulegnie zniszczeniu – proces rozwoju człowieka zostaje przerwany przedwcześnie. Niekiedy dzieje się to wskutek naturalnych procesów w ciele kobiety, a niekiedy wskutek ingerencji z zewnątrz. I temu się właśnie sprzeciwiamy: ingerencji z zewnątrz. Ponieważ to Bóg jest dawcą życia i On suwerennie określa jego koniec.