czwartek, 2 stycznia 2020

Pięć kościelnych postanowień na 2020 rok

Uri Brito

Drogi przyjacielu,

Radosnego 9 dnia świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku! Oto pięć rzeczy, do których chciałbym cię zachęcić w 2020 roku:

1. Zdecyduj, aby uczestniczyć we wspólnym nabożeństwie Kościoła w każdą niedzielę - dzień Pański, chyba że są przeszkody, które opatrznościowo stoją na przeszkodzie (np. choroba). Żyjemy w społeczeństwie, które w niedziele ceni rozrywkę i zakupy, mimo iż Bóg jasno objawił nam Swoją wolę w przykazaniach. Jeśli pójdziesz w tym na kompromis, to składasz swoje dzieci na ołtarzu preferencji i wygody. Owoce będą katastrofalne.

2. Postanów zaangażować się w życie wspólnoty. Jest to oczywiście przedłużenie pierwszego punktu, choć ma nieco inny wymiar. Jeśli chcesz dobrze znać swoją wspólnotę - rozwiązaniem jest bycie blisko ludzi poza niedzielnym porankiem. Istnieją działania, w których uczestnictwo jest dobre i właściwe, ale i są sezony, podczas których udział w takich działaniach/wydarzeniach nie jest konieczny. Mądre decyzje zwykle potrzebuję rozwagi. Aby życie każdego chrześcijańskiego ciała wzrastało w miłości i świętości, będziecie musieli bardzo ciężko pracować. Utrzymanie dobrego życia wspólnotowego wymaga zaangażowania, lecz nagrody są bezcenne!

3. Zdecyduj, aby wzrastać w poznaniu Boga i Jego Słowa. Jednym z największych zagrożeń naszych czasów jest apatia. Jest wielu chrześcijan, którzy wciąż siedzą w miejscu, nie rozwijając znajomości Biblii lub zadowalający się niewielką, płytką wiedzą. Drogi przyjacielu, pragnienie lepszego poznania Boga i Jego Słowa nie jest grzechem. Bycie biernym chrześcijaninem stoi w sprzeczności z panowaniem Jezusa. Jezus chce twojej duszy i ciała. Nie dawaj mu swoich okruchów.

4. Postanów być gościnnym chrześcijaninem. Twój dom - niezależnie od tego, czy jest duży czy mały - ma być ogrodem, który zapewnia orzeźwienie tym, którzy wchodzą. Zachęcam was, abyście wzięli swoje kalendarze i zaznaczyli jeden dzień w miesiącu, w którym planujecie zaprosić kogoś na obiad. Niektóre rodziny są bardziej utalentowane w tym obszarze i będą częściej zapraszać ludzi na posiłki, ale zachęcam, byś zaplanował 12 dni w roku, w których zaprosisz kogoś  do domu na posiłek, deser lub jakiś rodzaj społeczności. Jeśli potrzebujesz pomocy w tej sferze, wyślij mi wiadomość, a chętnie przedstawię kilka sugestii. Od początku naszego małżeństwa praktykujemy gościnność w naszym domu i chętnie podzielę się lekcjami, których nauczyłem się w ciągu tych wielu lat.

5. Postanów żyć kalendarzem kościelnym w 2020 roku. W zależności od kontekstu w lokalnym Kościele nadal możesz praktykować wiele z tych rzeczy w twojej rodzinie lub samodzielnie. Jeśli przywódcy w twoim zborze zdecydowanie sprzeciwiają się kalendarzowi, powstrzymałbym się, a przynajmniej rozmawiał z nimi. Ale w większości przypadków lokalne kościoły są obojętne na prywatne praktyki. Pamiętaj, że każdy ma jakiś kalendarz. Nie pozwalajmy rządowi ani innym instytucjom określać naszego kalendarza. Kościół ma własny. Rozsądne korzystanie z kalendarza wymaga wprawy i kreatywności. Na przykład większość ewangelicznych chrześcijan w naszej kulturze uważa, że 25 grudnia ​​jest jedynym dniem Bożego Narodzenia. Wszystko, co ma miejsce po tym dniu jest przygotowaniem na powitanie nowego roku. Ale Kościół przeznaczył 12 dni na obchody Bożego Narodzenia. Są więc rzeczy, które możemy zrobić, aby te okresy roku były jeszcze bardziej świąteczne i znaczące.

Ostatecznie życie Kościoła jest jedynym prawdziwym życiem. Bądź wierny w tym nowym roku powierzając swoje radości i smutki Głowie Kościoła, Jezusowi Chrystusowi.

Autor jest pastorem kościoła reformowanego Providence Church (CREC) w Pensacola na Florydzie (USA)
tłum. Paweł Bartosik

źródło