środa, 25 marca 2020

Zrelaksowane rodzicielstwo

Drogi Przyjacielu,

Kiedy tworzysz idealistyczne, nierealistyczne wizje dla swoich dzieci, jesteś skazany na ataki lęku, ponieważ często widzisz, jak twoje marzenia są niszczone. Tak, dzieci będą grzeszyć. Tak, rozczarują cię. Lecz nie mniej niż ty i ja codziennie rozczarowujemy naszego Pana. Często stawiamy innym wyższe oczekiwania aniżeli samym sobie.

Nie zniechęcam was do zaniechania dyscypliny, dobrych nawyków i zdrowych oczekiwań wobec waszych dzieci, ale zniechęcam was do perfekcjonizmu. Mój przyjaciel często mówi: „Bóg jest perfekcyjny, ale nie jest perfekcjonistą”. Dlatego naśladujmy naszego Ojca w niebie, odmawiając podążania za kulturą pełną lęku, która widzi niezdolność dziecka do osiągnięcia określonego celu jako kosmiczną klątwę. Za każdym razem, gdy twoje dziecko nie spełnia oczekiwań idealistów, podziękuj Bogu. W końcu prawdopodobnie oczekiwałeś właśnie tego dziecka, a nie Boga. Co więcej, powinieneś pragnąć, aby twoje niezrównoważone oczekiwania codziennie umierały, a Boże oczekiwania codziennie rozkwitały.

Ostatecznie, tym co chcę powiedzieć to: Zrelaksuj się. Jezus cię kocha i chce, abyś poradził sobie i cieszył się rodzicielstwem. Twoje stresy nie pomagają w rozwoju twojego dziecka, ale twój pokój i wytrwała miłość wspomogą cię na 1000 różnych sposobów. 

Powodzenia! 

Uri Brito

Autor jest pastorem kościoła reformowanego Providence Church (CREC) w Pensacola na Florydzie (USA). Wpis ukazał się na jego blogu.
tłum. Paweł Bartosik