wtorek, 15 grudnia 2020

Wsiąść do pociągu: Europa + Polska, Tajniacy, Keyforge - czas wstąpienia

WSIĄŚĆ DO POCIĄGU EURPA + POLSKA

Gra Wsiąść do pociągu od kilku lat jest hitem na rynku gier planszowych w Polsce. Ukazała się ona w różnych odsłonach. W naszej rodzinie mamy dwie z nich: Europa oraz Nowy Jork. Wydawnictwo Rebel wydało niedawno podwójną wersję w skład której wchodzi Europa + Polska.

W grze wcielamy się w prekursorów kolejnictwa i tworzymy trasy na mapie Europy oraz Polski. Robimy to kładąc wagoniki na liniach łączących poszczególne miasta. Aby je położyć na planszy musimy zgromadzić odpowiednią ilość kart w kolorach owych linii. Dobieramy je spośród okrytych 5 kart na środku stołu lub stosu kart zakrytych. 

Prócz linii kolejowych możemy budować dworce łączące poszczególne miasta, możemy pokonywać tunele - wczuwając się przy tym w klimat Europy z początku XX wieku. We Wsiąść do pociągu gramy z rodziną (mamy 3 nastoletnich dzieci) od ok. 5 lat. Świetnie się sprawdza zarówno dla rodzin, jak i w spotkaniach ze znajomi. Gramy w nią z początkującymi planszówkowiczami, jak i zaawansowanymi graczami. Niewątpliwie jest to jedna z naszych ulubionych gier. Ma wiele zalet:
- może w nią grać 5 osób, czyli cała nasza rodzina  :)
- jest pięknie wydana. Kształt plastikowych wagoników i dworców świetnie wprowadza w klimat podróżowania koleją
- jest duża, estetyczna plansza, którą można łatwo złożyć i schować w pudełku
- karty wagonów są również ładne i klimatyczne
- ma walor edukacyjny. Dzieci uczą się mapy Europy, położenia największych miast

W grze gracze skupiają się głównie na budowanie linii z kart biletów, które wylosowali. Nie ma więc za dużo negatywnej interakcji. Osobiście przeszkadzaniem innym graczom zajmują się po wybudowaniu własnych linii. Ich niewybudowanie pociąga bowiem za sobą punkty ujemne. 

Polecam ten zestaw. Zestaw Europa + dodatek Polska to  dwie gry w jednym, a więc jeszcze więcej emocji, integracyjnych wieczorów i dobrej zabawy! 

Informacje:
Liczba graczy: 2-5 osób
Wiek: od 8 lat
Czas gry: ok. 60 - 90 minut

Waga: ok. 2.000 kg

Zestaw można zamówić w sklepie wydawnictwa Rebel - TUTAJTAJNIACY

Tajniacy to kolejna z gier, którą znamy i gramy od kilku lat. Świetna gra rodzinna i towarzyska, która wciąga dosłownie każdego. W grze gracze dzielą się na dwie drużyny. Każda z drużyn wybiera szefa, który pozostałym graczom daje wskazówki. Dwóch rywalizujących szefów zna tożsamość 25 agentów. Ułożeni są oni w kwadracie 5x5 kart. Członkowie ich drużyn znają tylko ich kryptonimy np. perła, ogień, smok, Londyn, rząd, plaża...

Celem każdej z drużyn jest odnalezienie swoich wszystkich agentów. Szef może jednak naprowadzać na ich tożsamość tylko za pomocną jednego słowa, którym łączy poszczególne kryptonimy. Np. jeśli szef (na dostępnej tylko im) widzi, że jego agenci ukrywają się pod kryptonimami banan, restauracja, obiad - może użyć słowa "jedzenie", którym łączy te 3 karty. Następnie podaje ilość ukrytych agentów, których połączył słowem "jedzenie". Pozostali gracze z jego drużyny mogą się konsultować, naradzać - jakie chcą wskazać karty. Muszą oczywiście unikać kart należących do przeciwnego zespołu. Pomyłka w kontakcie spowodować może ujawnienie agenta przeciwnej drużyny, a w najgorszym wypadku mordercę. Omyłkowe wskazanie mordercy skutkuje przegraną w danej rundzie.

Zadaniem szefów jest więc obserwowanie również innych krypotonimów, aby omyłkowo nie wprowadzić własnej drużyny w błąd. Gra wymaga więc chwili zastanowienia przed każdą decyzją. Naradzanie się w drużynach jest dla mnie najciekawszym elementem rozgrywki. Towarzyszy temu zwykle dużo śmiechu i humoru. Istotne jest, by szef drużyny okazywał kamienną twarz i nie reagował na głośno wysuwane teorie i przypuszczenia własnej drużyny. 

Rozgrywka trwa ok. 15 minut. Drużyny mogą się jednak umówić, ze grają np. do trzech wygranych rund. Może w nią grać duża liczba graczy, którzy stworzą drużynę. To świetna gra imprezowa. Często w nią gramy przy okazji imprez towarzyskich w naszym domu. Pudełko nie zajmuje wiele miejsca. Karty są zrobione estetycznie, a obrazki agentów oddają klimat gry szpiegowskiej. 

Gra jest absolutnym hitem, więc jak to z hitami bywa - jeśli lubicie planszówki musicie ją mieć! 

Informacje:
Liczba graczy: 2 - 8 osób
Wiek: od 14 lat
Czas gry: ok. 10 minut
Waga: ok. 0.700 kg

Grę można zamówić w sklepie wydawcnictwa Rebel - TUTAJ


KEYFORGE - CZAS WSTĄPIENIA

KeyForge to ciekawa gra karciana dla dwóch osób. Polecam ją młodzieży, nastolatkom i dorosłym graczom bardziej niż dzieciom. Gracze wcielają się w Archontów rywalizujących o to, kto pierwszy odkryje skarby Tygla - niezwykłego świata stworzonego z elementów planet. Seria "Czas Wstąpienia" wprowadza do gry 204 nowe karty, co zwiększa możliwości unikalnych akcji i niezliczonych opcji pojedynków. Każdy będzie inny.

Podczas gry stajemy na czele własnej armii. Musimy wykorzystywać technologie, posiadane przedmioty i umiejętności, by pozyskać cenny kryształ. W grze kluczowa będzie taktyka i umiejętność maksymalnego wykorzystania posiadanych przez nas postaci oraz przedmiotów (świetne wykonanie kartoników!). 

Na początku może być pewien problem ze zrozumieniem mechaniki i ruchów, które mamy do wykonania (pięć kroków). Ale zwykle po pierwszej partii można w zasadzie chwycić o co chodzi, by zacząć płynnie wykonywać ruchy. Rozgrywka trwa zwykle ok. 40-45 minut. O zwycięstwie w małym stopniu decyduje losowość. Kluczowa będzie taktyka i strategia, w szczególności poznanie umiejętności poszczególnych postaci.

KeyForge to ciekawa gra karciana. To dobry sposób na rozpoczęcie przygody ze światem Tygla. Zasady są szybko przyswajalne, a na początek polecam właśnie... zestaw startowy.  

Informacje:

Liczba graczy: 2 osoby

Wiek: od 14 lat
Waga: ok. 0.800 kg

Zawartość pudełka:
2 unikalne talie Archontów
6 żetonów kluczy
26 żetonów Æmber
24 żetony obrażeń
44 żetony siły i ogłuszenia
2 karty licznika łańcuchów
2 żetony łańcuchów
streszczenie zasad
2 maty do gry

Grę można zamówić w sklepie wydawnictwa Rebel - TUTAJ