niedziela, 30 października 2022

Reformacja i Wieczerza Pańska

Reformacja to powrót do biblijnej nauki o zbawieniu z łaski, usprawiedliwieniu z wiary. Ale był to również powrót do biblijnego nauczania na temat kościoła, liturgii i sakramentów. Wieczerza, Komunia, którą obchodzimy w co tydzień na nabożeństwie jest owocem nauczania Pisma, ale i reformacyjnym powrotem do Biblii. Co reformacja wniosła jeśli chodzi o zrozumienie Wieczerzy Pańskiej?

1. Przed reformacją w Kościele nauczano iż chleb jest dla niektórych chrześcijan, tych, którzy przystąpili do sakramentu Spowiedzi i czują się godni. Reformatorzy mówili, że Jezus dał chleb wszystkim uczniom. Każdy chrześcijanin ma prawo do chleba. Każdy kto zaufał Jezusowi, wypowiedział wojnę grzechowi i potrzebuje umocnienia w wierze jest zaproszony do Stołu. 

2. Przed reformacją wino pił tylko kapłan. Reformatorzy mówili, że wino jest dla wszystkich wierzących, ponieważ krew Jezusa została przelana za każdego, kto wierzy. Pijcie z niego wszyscy – rzekł nasz Pan.

3. Przed reformacją Komunia miała charakter indywidualistyczny: spotkam się z Chrystusem pod postacią opłatka. Innych może nie być. Mogę zamknąć oczy i przeżywać obecność Jezusa na moim podniebieniu. Reformatorzy mówili, że Komunia wspólnym świętowaniem. Komunia to wspólnota. Potrzebujemy w niej Chrystusa, ale i innych. Koryntianie o tym nie pamiętali, dlatego wielu się pochorowało lub umarło. Dlatego podczas Komunii mamy Stół, który przypomina nam wspólnotę ciała Chrystusa (Kościół).

4. Przed reformacją Komunia miała charakter powagi i introspekcji. Reformatorzy mówili, że jest to radosne ucztowanie. Stół w Biblii zawsze symbolizował nie tylko wspólnotę, ale i radość, rozmowy, śpiew, to, że jedząc możesz spoglądać innym w oczy, a nie w podłogę. Nie jesz z zamkniętymi oczami. Jesz z dziękczynieniem, modlitwą, ale nie w atmosferze smutku, lecz wdzięczności radości.