piątek, 11 stycznia 2008

Kto jest autorem wiary człowieka?

Nie jesteśmy w stanie wykonać żadnego kroku w stronę Boga o ile najpierw Duch Św. nie ożywi nas. Sami z siebie jesteśmy duchowo martwi i niezdolni do nawrócenia. Sam Chrystus pociąga nas ku sobie, zaś Duch Św. zmienia nasze serca. Człowiek potrzebuje nie naprawy, ale regeneracji serca i umysłu, które z natury są Bogu wrogie i obce (Kol 1:21).

Jan. 6:44 - "Nikt nie może przyjść do mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który mnie posłał, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym".

Dz.Ap. 18:27 - "Gdy zaś zapragnął przenieść się do Achai, bracia zachęcili go i napisali do uczniów, aby go przyjęli; gdy tam przybył, pomagał wielce tym, którzy dzięki łasce uwierzyli".

Wiara jest darem Bożej łaski. Nikt z nas nie jest w stanie samodzielnie jej w sobie "wyprodukować". Efezjan 2:8-9. "Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar; Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił". Sam Bóg jest nie tylko dokończycielem naszej wiary, ale i jej sprawcą (Hbr 12:2; Flp 1:6). Gdyby Bóg jedynie czekał na naszą decyzję - nigdy by się jej nie doczekał ponieważ jedynie ON jest w stanie nam jej udzielić (a nie jedynie pomóc w jej "produkcji"). Wiara w Chrystusa nie jest więc efektem współpracy Boga z człowiekiem, lecz jest życzliwym darem Bożej łaski. Zbawienie człowieka jest od początku do końca zależne od Bożego zmiłowania.

Pismo Św. uczy, że w dzieło zbawienia jest zaangażowana każda z osób Trójcy Św.
Bóg Ojciec wybrał Swój Lud przed założeniem świata - Ef 1:4; Rzym 8:33; 2 Tm 2:10. Bóg Syn umarł za winy Swojego Ludu (kościoła) - My 1:21; Jn 10:11; Rzym 14:15; Dz.Ap. 20:28. Bóg Duch Św. zaś przemienia serca i umysły owych wybranych przynosząc im błogosławieństwa płynące z krzyża od zmartwychwstałego Chrystusa - Tyt 3:5; Dz.Ap. 11:15; Jn 7:39.

8 komentarzy:

 1. Bardzo dobry artykuł ! niemoge nic znaleźć z czym bym sie nie zgodził , prawda jest taka że to Bóg kieruje naszym życiem i to on decyduje o naszym życiu , sam wielokrotnie próbowałem i czasami próbuje robić coś na siłę sam , czasami niezgodnie ze słowem Bożym , wtedy zaczyna się wszystko knocić !
  PS czekam na następne artykuły z niecierpliwością !

  OdpowiedzUsuń
 2. Hallelujah !!! Zgadzam sie z autorem poprzedniego wpisu/komentarza. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Tez sie zgadzam, dla mnie to jedno z podstawowych "odkryc" w wierze w ostatnim czasie i sadze, ze to jedna z fundamentalnych prawd chrzescijanskich.
  Soli Deo Gloria!

  OdpowiedzUsuń
 4. Oto zasady, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze jakiejkolwiek rozrywki: książek, muzyki, programów telewizyjnych czy filmów w kinie. Biblia mówi: „Wreszcie, bracia, myślcie tylko o tym, co prawdziwe, co poczciwe, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co chwalebne, co jest cnotą i godne pochwały." FIL. 4,8 (BW)

  Nie bierz udziału w nieodpowiednich zabawach. Biblia mówi: „Ku temu, co niegodziwe, nie zwrócę moich oczu, nienawidzę wszystkiego, co grzeszne, nic takiego nigdy do mnie nie przylgnie" PS. 101,3 (BW)

  Nie możesz czerpać radości z grzesznych rozrywek tego świata i jednocześnie być przyjacielem Boga. Biblia mówi: „Wiarołomni, czy nie wiecie, że przyjaźń ze światem, to wrogość wobec Boga? Jeśli więc kto chce być przyjacielem świata, staje się nieprzyjacielem Boga." JAK. 4,4 (BW)

  Jakie są niektóre z grzesznych przyjemności tego świata? Biblia mówi: „Wiadomo przecież powszechnie, jakie to uczynki wywodzą się z pożądliwości ciała: nierząd, nieczystość, wszelkie wyuzdanie, bałwochwalstwo i czary, nienawiść jednych do drugich, spory, zawiści, brak opanowania, pycha, niezgoda, ... pijaństwo, hulatyki i tym podobne. Otóż ostrzegam was tak samo stanowczo, jak już to kiedyś czyniłem: nikt z tych, którzy dopuszczają się tych występków, nie otrzyma w nagrodę królestwa Bożego." GAL. 5,19-21 (BWP)

  Oto kolejna opinia na temat przyjemności i rozrywek tego świata, którą znajdziemy w Biblii. Biblia mówi: „Nie miłujcie świata ani tego, co jest na świecie, bo kto miłuje świat, w tym nie ma miłości Ojca. Wszystko bowiem, co jest w świecie - pożądliwość ciała, pożądliwość oczu, wynoszenie się z powodu rzeczy doczesnych - pochodzi nie od Ojca, lecz od tego świata. Tymczasem świat przemija razem ze swymi pożądliwościami; ten zaś, kto wypełnia wolę Bożą, ostoi się na wieczność." 1 JANA 2,15-17 (BWP)

  Bóg pragnie abyśmy żyli pobożnie i zgodnie z Duchem Chrystusowym. Biblia mówi: „I wszystko, cokolwiek czynicie w słowie lub w uczynku, wszystko czyńcie w imieniu Pana Jezusa, dziękując przez Niego Bogu Ojcu." KOL. 3,17 (BW). „Ukazała się bowiem łaska Boga... Ona to zachęca nas, byśmy się wyrzekli bezbożności i ulegania światowym żądzom, a rozpoczęli żyć na tym świecie rozumnie, sprawiedliwie i pobożnie". TYT. 2,11-12 (BW)

  Wy nawet nie przestrzegacie tego jednego nakazu!! Bo brudzicie sie tym swiatem jak poganie!! Nawroccie sie do Boga zywego !!

  OdpowiedzUsuń
 5. Doskonale Ciebie rozumiem Darku :)) a ten komentarz do czego? Pozwolmy jednak wygadac sie/wypisac ludziom, ktorzy tego bardzo potrzebuja. Sa tacy, ktorzy może sa samotni, może sa niesmiali, niewysluchani, niedowartosciowani itd... Sa tacy ktorzy musza napisac cokolwiek aby swiat stał sie dla nich łaskawszy. Lepiej żeby wygadali sie na blogu niż dali komus w mordę :)) albo co gorsza dostali wylewu krwi lub innych przypadłosci. Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 6. " Wy nawet nie przestrzegacie tego jednego nakazu!! Bo brudzicie sie tym swiatem jak poganie!! Nawroccie sie do Boga zywego !!" - mam tylko jedno zdanie na ten temat ... w komputerze są polskie znaki proszę spróbować naciskamy alt i przytrzymujemy po czym wciskamy literki aszc i wychodzi : ąśżć

  Ps Po tekście to chyba każdy wie kto to napisał , ale szkoda zdrowia i nerwów na komentarze, niektórzy nie mogą się nigdzie wygadać to muszą w internecie .

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń