czwartek, 3 stycznia 2008

Rozdział państwa od Boga?

Idea (słusznego) oddzielenia państwa od kościoła nie oznacza oddzielenia państwa od Boga (i religii).

3 komentarze:

 1. Protestanci w Stanach Zjednoczonych mieli bardzo duzy udział w tworzeniu konstytucji tego narodu. Nam Polakom tego bardzo brakuje (wielka szkoda)W Szwecji, Dani czy Finlandi
  państwo, mimo że nie identyfikuje się z żadnym z wyznań, w konstytucji niekiedy zawiera odniesienie do Boga (tzw. Invocatio Dei). Państwo powinno kierować się się zasadą nieidentyfikacji z określonymi wspólnotami wyznaniowymi, respektując ich niezależność i autonomię, gwarantując wolność przekonań i praktyk religijnych.
  Jestem Polakiem i dlatego tym bardziej mnie to "boli" kiedy w imię "PRAWDY" narzucają nam to odgórnie w co i jak powinien kazdy wierzyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. To jeszcze raz ja :)) Pawle swietne sa te linki dot szkół, edukacji domowej itd... Gdybys mial tego jeszcze wiecej to wklej inne także. Gdybys mial jakies studia biblijne - on line, rozwazania, mp3, video i roznego rodzaju dobre opracowania. Byłoby dobrze, gdyby to było w j. polskim. Moj angielski nie jest jeszcze tak dobry :)) Pozdrawiam (Krzysiek)

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawda, że "Państwo powinno kierować się się zasadą nieidentyfikacji z określonymi wspólnotami wyznaniowymi, respektując ich niezależność i autonomię, gwarantując wolność przekonań i praktyk religijnych".

  Jednak Państwo NIE POWINNO kierować się zasadą nieidentyfikacji Z BOGIEM i Jego Słowem. Powinno raczej w Prawie Bożym szukać rozwiązań dotyczących wolności, sprawiedliwości itd.

  OdpowiedzUsuń