sobota, 16 lutego 2008

o. Jacek Salij w Gdańsku

Dziś w sali przy Kościele Św. Mikołaja miałem okazję uczestniczyć w wykładach o. Jacka Salija nt. kościoła. Nie można odmówić wykładowcy elokwencji i barwnego języka. W ciekawy sposób mówił o świętości kościoła. Myślę, że żaden protestant nie miałby problemu by zgodzić się z o. Salijem, że wynika ona z dzieła Chrystusa. Kościół JEST święty i jednocześnie wzrasta ku świętości.

Druga część poświęcona była kwestii prymatu Piotrowego w Kościele. Oczywiście była już o wiele słabsza. O.Salij bardzo dobrze w biblijny sposób uargumentował przodującą i przywódczą rolę Piotra w pierwotnym Kościele. W żaden sposób jednak nie uzasadnił "przechodniości" jego nowego imienia (Kefas - Skała) w stosunku do kolejnych biskupów Rzymu. Nowe imię Kefas wg Mt 16:18 odnosiło się wyłącznie do Piotra. O. Salij milcząco założył, że Chrystus nie potrzebował dodawać "na tej Opoce i kolejnych Opokach po Tobie założę Kościół mój". Cała istota urzędu papieskiego opiera się w Kościele Rzymskokatolickim na jednym wersecie, który w dodatku na ten temat milczy.

1 komentarz:

 1. Zbuduje-jest zapewnieniem, i ma charakter potencjalu.Nie dotyczy jednego pokolenia, lecz jest zapowiedzia budowania. jesli by Kosciol zbudowany na Piotrze mial zostac pokonany przez szatana, znaczylo by to tyle, ze w pewnym momencie Biblia sie dezaktualizuje.

  Natomiast to, ze o czyms nie mowi Pismo,( tu konkretnie interpretacji, ze opoka-czyli sukcesja po Piotrze Ap. ma miec charakter ciagly, )nie znaczy ze tak nie jest. Od interpretowania pisma jest Kosciol. Praktyka Kosciola , juz nawet pierwotnego, wskazuje , jak rozumiano sukcesje.

  Wiara jest oparta na jej przekazywaniu, i czynieniu tak, jak polecil Pan.. Czy uwaza pan, ze jesli Jezus Chrystus polecil cos Apostolowi, to na nim to polecenie sie konczy? Ze jak Apostolom powiedzial: idzcie i nauczajcie, to znaczyloby, ze my juz wiary przekazywac nie mamy?Przeciez to byloby absurdalne!

  Kosciol Piotra-Kosciol w Rzymie jest tym ktory zostal zbudowany NA Piotrze, nie tylko WOKOL Piotra. To ten Kosciol nie moze ulec bramom piekielnym, stad wynika i to, ze jego Biskup JEST opoka, Znaczenie papiestwa nakresla Chrystus jako perspektywe- nie jako domene Apostola jeszcze za jego zycia- Bo Kosciol nie jest bytem chwilowym, i naglym lecz sie rozwija.O tyle istnieje Kosciol lokalny, o ile ma biskupa, a jak on umrze-obierany jest nowy, ktory stanowi z Kosciolem jedno.
  Rzymu to rowniez dotyczy. To sam Jezus Chrytus zbudowal i prowadzi Kosciol oparty na Piotrze.

  Wladza papieska nie jest wiec zasluga osoby, lecz jedynie efektem rzadzenia przezen Kosciolem zbudowanym na Piotrze. To ten Kosciol jest nauczycielka innych, a wladza papieza nie tyle potrzebna jest Rzymowi do jego prawowiernosci, co Kosciolom partykularnym, aby nie bladzily. Jest wladza wiary i posluszenstwa.

  Zadnej wielkiej filozofii tu nie ma.

  Oczywiscie najfajniej bylo by miec od razu wymieniona w Pismie liste Papiezy i ich kompetencje, tylko ze to oczekiwanie ma taki sam sens, jak szukanie w pismie nazwy Polska. Czyli zaden. I nie jest to zadna ujma dla Polski, bo tu nie o to chodzi.

  OdpowiedzUsuń