poniedziałek, 4 sierpnia 2008

Klasztor zamiast więzienia?

Właśnie przeczytałem informację, która wydaje mi się być jakimś prima aprilisowym czarnym humorem. Niestety, nie jest to żart. Proszę zresztą przeczytać:

Jak informuje internetowe wydanie Gazety Lubuskiej:

Zakonnik z klasztoru kapucynów w Gorzowie w wypadku drogowym po pijanemu zabił dwie osoby. Jego przełożeni zaproponowali w piątek sądowi ukaranie go zgodnie z prawem kanonicznym.

,,Za swój czyn musi ponieść karę, ale zamiast siedzenia w więzieniu z kryminalistami, proponujemy umieszczenie go na 12 lat w klasztorze o zaostrzonym rygorze'' - taką propozycję przełożonych zakonu kapucynów odczytał w piątek sędzia Andrzej Krzyżowski na procesie 30-letniego Mieczysława L. Do tragedii doszło rankiem 7 października minionego roku na Trasie Nadwarciańskiej w Gorzowie. Zakonnik prowadził fiata stilo z prędkością co najmniej 115 km/h. Poprzedniego dnia do późnej nocy bawił się i pił wódkę na zabawie w Torzymiu. Zjechał na lewo i uderzył czołowo w jadącą z przeciwka skodę. 29-letni kierowca i jadący z nim jego ojciec zginęli na miejscu. Badanie wykazało 0,6 prom. alkoholu we krwi zakonnika. W czasie jazdy rozmawiał z kobietą przez komórkowy zestaw głośnomówiący.

- Zadzwonił do mnie, rozmawialiśmy o kazaniu, jakie miał tego dnia wygłosić - zeznała w piątek kobieta. To ona odwiozła zakonnika do klasztoru po nocnej zabawie. Sąd przesłuchał też policjantów, którzy pierwsi byli na miejscu wypadku. - Stan ofiar był straszny, ciała były zmasakrowane - zeznał jeden z policjantów. Zakonnik przyznaje się do winy, nawiązał kontakt z rodziną, która mu wybaczyła. Siostrze zabitego w ramach ugody zakon kapucynów wypłacił już 100 tys. zł. Sąd odroczył rozprawę do 5 września. Zakonnikowi grozi do 12 lat więzienia.

___________________________
Za krótki komentarz niech posłużą dwie wypowiedzi internautów:

"Oczywiście, że do klasztoru wg prawa kanonicznego. Pijanego kominiarza-pirata drogowego do kantorka w cechu kominiarskim wg prawa cechowego, a lekarza na izolatkę w szpitalu wg kodeksu lekarskiego. Itd. itd. Paranoja w naszym kraju sięga zenitu". (Wojciech z Z.Góry)

"A swoją drogą trzeba muiec tupet żeby coś takiego zaproponować". (Kris)