wtorek, 6 stycznia 2009

W. Łysiak o mężczyźnie

...godłem mężczyzny jest honor, który jako jedyną ziemską wartość można zabrać do grobu [...] cnotą mężczyzny jest umiejętność przyznawania się oraz przepraszania, gdyś zgrzeszył lub zrobił błąd; a powinnością mężczyzny - lojalność, wierność danemu słowu.

— Waldemar Łysiak

16 komentarzy:

 1. A skąd przypuszczenie, że nie? :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Skoro mowa nie o ludziach, a mężczyznach, stąd wniosek, że kobiety zostały z jakich przyczyn wyłączone. Tym to dobrze...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli Biblia mówi, że pastor w Kościele ma być nienaganny, uczciwy, nie chciwy na pieniądze - czy to oznacza, że pozostali wierzący mogą tacy być?

  Oczywiście nie!

  Apostoł najzwyczajniej skupia się na tej grupie opisując wzorzec do którego mają dążyć i warunki, które powinni spełniać.

  W. Łysiak akurat pisze o mężczyznach (tak wiem, to straszne, że nie wspomina o kobietach! :-)

  Niepotrzebnie doszukujesz się jakiś podtekstów w imię "politycznej poprawności" i feminizacji. :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. To raczej złośliwość w kierunku Łysiaka, który słynie z mizoginii. I w sumie z różnych innych patologii umysłu. Nie odbieram mu jednak daru pióra - jego książki o Napoleonie czyta się wspaniale. Tylko niech się za filozofowanie nie bierze...

  Nie doszukuję się podtekstów wszędzie, tylko tam, gdzie jest to (moim zdaniem) zasadne :) I jestem ostatnim, który broniłby poprawności politycznej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja bardzo lubię książki Łysiaka. Nie podoba Ci się np. "Rzeczpospolita Kłamców SALON"? :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeśli ktoś lubi teorie spiskowe, to owszem. Świetna fantastyka. Żyjemy w kraju, który nam się nie podoba, bo został stworzony przez mityczny salon. Zniewoleni przez nową masonerię i tak dalej. Nie przyjmiemy prostych mechanizmów społecznych i politycznych, które kształtują rzeczywistość, tylko weźmiemy sobie półmityczne postaci (najlepiej Michnik), o nieograniczonej władzy, które spotykają się tu i tam i grają w szachy losami maluczkich. Oczywiście jest jeszcze ostatni punkt racjonalnego oporu (jak w Asteriksie), przy ogólnej bierności mas, wodzonej za nos, przez New World Order.
  Czyta się przyjemnie, jak Kod Leonarda da Vinci.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie musisz wierzyć Łysiakowi :-)

  Poczytaj sobie Ziemkiewicza, Kisielewskiego czy Herberta.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kisielewski i Herbert to trochę inna kategoria, niż Łysiak i Ziemkiewicz...
  Swoją drogą, ci dwaj ostatni popełniają ten sam grzech, który (często słusznie) zarzucają swoim przeciwnikom - arogancję. Ale taką patologiczną.
  Ziemkiewicz i Michnik są pod tym względem symetryczni, do czego ani jeden, ani drugi oczywiście nigdy się nie przyzna. Uproszczony schemat wygląda tak:
  - jak to możliwe, że ludzie są tak głupi, żeby nei dostrzegać tej oczywistej, racjonalnej i jedynej dopuszczalnej prawdy, którą ja żyję?
  - że nie są w swej masie idiotami i ludźmi niespełna rozumu, to muszą być sterowani z zewnątrz, przez jaką cyniczną grupę

  Łysiakowy/Ziemkiewiczowy Salon i Michnikowy Ciemnogród są niemal dokładnie symetryczne. I jedno i drugie jest bzdurne.

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety nie ma obiektywności w naszych sądach (o ile nie cytujemy Pisma). Nawet w tych wyrażanych na blogu (w komentarzach również :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ano nie ma, dorzuciłbym do tego jednak i Biblię. Ale i w tym dorzuceniu obiektywności nie ma. Świat to skomplikowana bestia :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja też lubię Łysiaka i dziwię się,że są dla "niektórych" jego książki( zwłaszcza "Salony...") to fantastyka lub spiskowa teoria dziejów.
  Jak można tak bezkrytycznie widzieć rzeczywistość i nie uruchamiać myślenia?
  Nie wierzę, że Ci co najwięcej oburzają się nie rozumieją treści- oni za wszelką cenę zwalczają i chcą ośmieszyć autora, bo oprócz tendencyjnej oceny "fantastyka", brakuje konkretnych argumentów i odniesień do tekstu.
  Łysiak jest świetny!!!! Trzeba Go czytać by być bliżej prawdy.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przepraszam , w powyższym wpisie nie wykasowałem słowa "są" , które zaburza styl zdania.Reszta "w porzo".

  OdpowiedzUsuń
 13. arek
  dopiero niedawno przeczytałem "Rzeczpospolitą kłamców"i jestem oszołomiony jak nasz naród jest oszukiwany nawet po odzyskaniu wolności.Ja też wierzyłem w Wałęse itp.nigdy nie mogłem zrozumiec nierozliczenia komunistów i braku lustracji.A kiedy polacy wybrali kwaśniewskiego na prezydenta,tego szmaciarza i alkoholika to mi ręce opadły..jacy my jesteśmy biedni mając takie autorytety.Ta książka odpowiedziała na wszystkie moje wątpliwości.jak teraz widze te wszystkie mordy popierające PO to nie mam złudzeń..

  OdpowiedzUsuń