czwartek, 27 maja 2010

W jaki sposób chrzcicie dorosłych i co z powtórnym chrztem?

Jakiś czas temu otrzymałem od znajomego zapytanie:

Witam, chciałbym zapytać jak wygląda w kościołach kalwińskich chrzest dorosłych i w ogóle nie-niemowląt. Wiem już, że uznajecie ważność chrztu rzymskokatolickiego, ale co jeśli nowy członek waszego, bądź podobnego, zboru dopiero zaczyna być chrześcijaninem albo chciałby zostać ochrzczony ponownie? Czy wtedy chrzcicie jeszcze raz, a jeśli tak to czy przez zanurzenie?

___________________________________________________

Moja odpowiedź:

1.Chrzest dorosłych odbywa się przez polanie - tak jak w przypadku chrztu niemowląt. Oczywiście jeśli komuś zależałoby na zanurzeniu (np. w rzece lub w morzu), nie ma z tym problemu. O ważności chrztu nie decyduje ilość wylanej wody.

2. Dorosłych chrzcimy w sytuacji gdy nie byli wcześniej ochrzczeni (w chrześcijańskim kościele w imię Ojca, Syna i Ducha Św.).

3. Jeśli dorosła osoba chciałaby zostać członkiem zboru, a miała już chrzest (np. w niemowlęctwie) - wówczas informujemy, że do członkostwa nie potrzebuje ponownego chrztu (Biblia mówi o jednym chrzcie - Ef 4:5). W takiej sytuacji warunkiem członkostwa jest złożenie wyznania wiary i wystawienie listu polecającego z poprzedniego zboru (z informacją o członkostwie i przyjętym chrzcie). Nie udzielamy ponownego 'chrztu' ponieważ zabrania tego Boże Słowo.