czwartek, 27 maja 2010

W jaki sposób chrzcicie dorosłych i co z powtórnym chrztem?

Jakiś czas temu otrzymałem od znajomego zapytanie:

Witam, chciałbym zapytać jak wygląda w kościołach kalwińskich chrzest dorosłych i w ogóle nie-niemowląt. Wiem już, że uznajecie ważność chrztu rzymskokatolickiego, ale co jeśli nowy członek waszego, bądź podobnego, zboru dopiero zaczyna być chrześcijaninem albo chciałby zostać ochrzczony ponownie? Czy wtedy chrzcicie jeszcze raz, a jeśli tak to czy przez zanurzenie?

___________________________________________________

Moja odpowiedź:

1.Chrzest dorosłych odbywa się przez polanie - tak jak w przypadku chrztu niemowląt. Oczywiście jeśli komuś zależałoby na zanurzeniu (np. w rzece lub w morzu), nie ma z tym problemu. O ważności chrztu nie decyduje ilość wylanej wody.

2. Dorosłych chrzcimy w sytuacji gdy nie byli wcześniej ochrzczeni (w chrześcijańskim kościele w imię Ojca, Syna i Ducha Św.).

3. Jeśli dorosła osoba chciałaby zostać członkiem zboru, a miała już chrzest (np. w niemowlęctwie) - wówczas informujemy, że do członkostwa nie potrzebuje ponownego chrztu (Biblia mówi o jednym chrzcie - Ef 4:5). W takiej sytuacji warunkiem członkostwa jest złożenie wyznania wiary i wystawienie listu polecającego z poprzedniego zboru (z informacją o członkostwie i przyjętym chrzcie). Nie udzielamy ponownego 'chrztu' ponieważ zabrania tego Boże Słowo.

2 komentarze:

 1. Boże Słowo mówi o jednym chrzcie - bardzo słusznie. Ale czym jest chrzest? Z jednej strony jest symbolem śmierci z Jezusem i zmartwychwstaniem do nowego życia, z drugiej - jest publicznym wyznaniem wiary w Niego. Wymaga zatem wiary przystępującego (taką kolejność zachowuje np. Mk 16:16, a także wszystkie inne wersety). A jeżeli tak - z pewnością ceremonii dokonanej na dziecku nie można uznać za ważny, biblijny chrzest. Pozdrawiam
  Gucio

  OdpowiedzUsuń
 2. Kilka rzeczy:

  1. Tak. Chrzest posiada symbolikę nowego życia o której piszesz. Dlatego każdy ochrzczony jest wezwany do prowadzenia życia godnego ucznia Chrystusa. Dzieci od najwcześniejszych chwil są również do tego wezwane - o czym wielokrotnie uczy Pismo Św. W taki właśnie sposób powinniśmy je wychowywać.

  2. Wyznanie wiary wg Pisma jest niezbędne w przypadku osób dorosłych - zdolnych do jej wyrażenia (które nigdy nie były wcześniej chrzczone).

  3. Połowa opisu chrztów w Dz.Ap. NIC nie mówi o wyznaniu wiary WSZYSTKICH chrzczonych. Wspominają natomiast o chrzczeniu "całego domu" (bez względu na wiek jego mieszkańców). Zgodnie zresztą ze sposobem w jaki Bóg działa od samego początku w Piśmie Św. - poprzez pobożne rodziny.

  4. I w końcu - Pismo Św. wiele razy wypowiadając się nt. dzieci Ludu Bożego używa wobec nich terminologii odnoszącej się do osób wierzących. Dzieci chrześcijan powinny być traktowane - zgodnie z Bożym Słowem jako wierzące. Całe zamieszanie w niniejszym temacie wynika z tego, że zastąpiliśmy jasne, biblijne stwierdzenia nt. dzieci - naszymi definicjami i kryteriami tego kto należy do Chrystusa.

  Rozwiązaniem jest oczywiście (jak zawsze) powrót do Biblii - do tego co ONA mówi i jakiego języka używa względem dzieci chrześcijan.

  OdpowiedzUsuń