wtorek, 28 czerwca 2011

Komu zaufałeś, komu nie zaufałeś?

Pojęcia "Trójca Św." nie ma w Biblii. Słowo Trójca po raz pierwszy użył dopiero w III wieku Tertulian, prawnik i duchowny Kościoła w Kartaginie. Dla niektórych może być to powód do zdziwienia, że wierzymy w Trójcę podczas gdy Biblia nigdy nie używa tego sformułowania. Wyjaśnienie jest jednak takie, że nie wyznajemy wiary w słowo "Trójca". Nie upieramy się nawet przy nim. Wyznajemy wiarę w treść kryjącą się za tym pojęciem.

Słowa Trójca" używa się dla teologicznej i praktycznej wygody – jest ono „teologiczną stenografią,” jedno słowo podsumowuje serię paru nauk biblijnych. Zamiast powtarzać całą serię za każdym razem, kiedy mówimy o Bogu, używamy jednego słowa, które streszcza daną prawdę.

Zatem nie musimy się martwić tym, że w Biblii nie ma takiego pojęcia. Ważniejsza niż wiara w samo pojęcie jest wiara w treść, które wyraża. Jaka więc jest to treść? Jakie prawdy wyrażamy mówiąc: Wierzę w Trójjedynego Boga?

1. Istnieje jeden Bóg
2. Ojciec jest Bogiem
3. Syn jest Bogiem
4. Duch Św. jest Bogiem
5. Ojciec, Syn i Duch Święty są, we wzajemnych relacjach, trzema oddzielnymi osobami. Nie chodzi jedynie o różne nazwy określające jednego Boga.

Mamy więc jednego Boga istniejącego odwiecznie w Trzech Osobach. Każda z owych osób Trójcy jest Bogiem w pełnym tego słowa znaczeniu. Jest równa co do hierarchii. Oznacza to, że Syn nie jest mniejszym Bogiem od Ojca, a Duch Św. nie jest mniejszym Bogiem od Syna.Tak jak kobieta nie jest innego rodzaju człowiekiem niż mężczyzna lub córka od matki z powodu różnic dotyczących funkcji, które wykonują. Syn więc nie został przez Ojca stworzony w czasie. Nie było takiego okresu, w którym nie było Ojca Syna i Ducha Św. Każda z osób Trójcy jest w pełni wszechmocnym, wiecznym Bogiem.

Jednocześnie Syn nie jest Ojcem, Duch nie jest Synem, Ojciec nie jest Duchem Św. To rozróżnienie na Trzy Osoby jest bardzo ważne. Nie wierzymy bowiem w jednego Boga manifestującego obecność na trzy sposoby tak jak aktor wciela się w różne role. Mamy trzy odrębne względem siebie, odwiecznie istniejące Osoby w istocie Jednego Boga.

Jest to bardzo ważne ponieważ jeśli chodzi o wiarę człowieka nie chodzi o to by w coś, w kogoś wierzyć, w jakieś bóstwo, w jakąś religię. Chodzi tak naprawdę o to w co wierzysz, komu zaufałeś lub komu nie zaufałeś?

5 komentarzy:

 1. Bardzo dobrze napisane. Trojjedyny Bog jaki objawiony jest w Pismie Swietym jest prawda.

  Polecam 10 minutowy wyklad o Trojcy Swietej: Trojca: Bog jest

  -Imperator

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlaczego to takie bardzo ważne? nic nie rozumiem z wywodu. Jak byśmy dziś przyjęli, że nie ma np. Ojca, albo Ducha to co by się stało? Nic. Byłby ogólnie nazywany "Bóg", który mógłby robić cokolwiek chce lub powinien.

  Antek

  OdpowiedzUsuń
 3. "A od drzewa figowego uczcie się przez podobieństwo! Kiedy już jego gałąź nabiera soków i wypuszcza liście, poznajecie, że blisko jest lato.Tak i wy, gdy ujrzycie, że to się dzieje, wiedzcie, że blisko jest, we drzwiach. Zaprawdę, powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie. Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą.
  Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec."

  Marek, 13, 28-32

  J. Kania

  OdpowiedzUsuń
 4. Johanes Simplicius15 lipca 2011 14:46

  "...Syn nie jest mniejszym Bogiem od Ojca, a Duch Św. nie jest mniejszym Bogiem od Syna.Tak jak kobieta nie jest innego rodzaju człowiekiem niż mężczyzna lub córka od matki z powodu różnic dotyczących funkcji, które wykonują..."

  Kobieta numerycznie nie jest tymże samym człowiekiem, którym jest mężczyzna ponieważ byłaby mężczyzną. Zgodnie ze starą ontologiczną zasadą multiplicatis personis multiplicantur naturae używa Pan analogii, która jest zaprzeczeniem dowodzonej tezy ;-) zreszta nie nowość to dla Pana

  OdpowiedzUsuń
 5. OK. To dlaczego:

  1. Jezus nie znał czasu swego drugiego przyjścia skoro jest Bogiem?

  2. Dalczego, skoro Duch Św. jest osobą, to Biblia nie wspomina o Jego tronie? Wszak i Jezus i Bóg mają trony wg Biblii - jakkolwiek by to rozumieć, czy dosłownie, czy w symbolice. Więc?


  http://chrystianizm.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń