sobota, 13 sierpnia 2011

Nie "czy" lecz "dlaczego" Bóg wybiera?

W temacie Bożego wyboru Biblia jest jasna i klarowna. Pytanie, które powinniśmy sobie zadać nie brzmi: czy Bóg w suwerenny sposób wybrał sobie Lud na własność (Izrael, kościół, proroków, apostołów itd.)? Pismo Św. nie daje nam żadnych wątpliwości, że Bóg w suwerenny sposób powołał Izraela, Mojżesza, Jeremiasza, Daniela, Marię, Szawła itd. do ustanowionych przez Siebie celów. Co więcej - powołał ich - nie pytając o ich opinię, zgodę lecz dając ochotne serce i środki do realizacji Bożego celu.

Pytanie więc brzmi nie czy, lecz dlaczego wybrał akurat tych, a nie innych ludzi? Biblia odpowiada na to pytanie, zarówno w kontekście powołania Izraela, jak i wierzących w kościele:

(6) Gdyż ty jesteś świętym ludem Pana, Boga twego. Ciebie wybrał Pan, Bóg twój, spośród wszystkich ludów na ziemi, abyś był jego wyłączną własnością. (7) Nie dlatego, że jesteście liczniejsi niż wszystkie inne ludy, przylgnął Pan do was i was wybrał, gdyż jesteście najmniej liczni ze wszystkich ludów. (8) Lecz w miłości swej ku wam i dlatego że dochowuje przysięgi, którą złożył waszym ojcom, wyprowadził was Pan możną ręką i wybawił cię z domu niewoli, z ręki faraona, króla egipskiego. - 5 Mojżeszowa 7:6-8

(18) Gdy zechciał, zrodził nas przez Słowo prawdy, abyśmy byli niejako pierwszym zarodkiem jego stworzeń. - Jakuba 1:18 


Zauważmy więc, że przyczyna wybrania tkwi w Bogu, upodobaniu Jego suwerennej, w pełni wolnej woli, nie zaś w grzeszniku. Wybranie jest przyczyną nawrócenia człowieka, a nie jego rezultatem.

7 komentarzy:

 1. Wybranie i powołanie to nie to samo. Pan Jezus powiedział, że wielu jest powołanych, lecz mało wybranych. Mat.22,14.
  Bóg powołuje człowieka, grupę ludzi, lud... do spełnienia zadania i czasem pyta "kogo poślę i kto tam pójdzie?" Izaj. 6,8.
  Czasem przymusza (przypadek Jonasza).
  Bóg wybrał człowieka do zbawienia na bazie swoich dokonań i ten kto odpowie pozytywnie (uwierzy) jest tak naprawdę wybrany. Ef.1,4 2 Tes.2,13.
  J.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak na marginesie...
  Czemu EKR wyznaje herezję federal vision? http://en.wikipedia.org/wiki/Federal_Vision

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie rozumiem Twojej wypowiedzi nt. wybrania.

  Czy uważasz, że człowiek może pokrzyżować Bogu plany swoją odmową lub, że wskutek odmowy człowieka Bóg "przegrywa" walkę o jego duszę i nie udaje mu się go zbawić mimo iż Pan Bóg bardzo chciał i się starał?

  Wybranie wg Pisma Św. jest PRZYCZYNĄ naszej wiary, a nie jej rezultatem. Bez ożywczego tchnienia Ducha Św. w serce i umysł człowieka nasza wola jest i będzie przeciwna Bogu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Co do Federal Vision to nie wiem skąd pomysł na ten temat w niniejszym wątku?

  Ale dobrze - napisz który aspekt masz konkretnie na myśli i dlaczego nazywasz go herezją?

  Uważaj jednocześnie w szafowaniu tym słowem by czasami nie oskarżyć o to Pana Jezusa, ap. Pawła, św. Augustyna, Lutra, Kalwina, autorów reformowanych konfesji i katechizmów. Lepiej więc operuj faktami i konkretami zamiast szafować wyrokami.

  Powiedz np. jakie książki, artykuły zwolenników FV przeczytałeś i co w nich uważasz za niepokojącego.

  Proszę o to ponieważ za dużo w kościołach mamy faryzeuszy i inkwizytorów szukających herezji i szafujących oskarżeniami, wyrokami bez zadania sobie trudu wysłuchania tych, których chcą kamienować. Mam nadzieję, że nie należysz do takich osób.

  OdpowiedzUsuń
 5. Może lekturę zacznij od tego i daj znać co myślisz.

  To ogólne, klarowne i proste opracowanie nt. FV podpisane przez głównych reprezentantów tego nurtu:

  http://www.federal-vision.com/resources/joint_FV_Statement.pdf

  OdpowiedzUsuń
 6. Zbawienie jest dostępne dla każdego człowieka (Jan 3,16), ale skorzysta tylko ten, kto uwierzy (Marek 16,16 Rzym. 9,33).
  Bóg nie zbawi nikogo na siłę. Duch Sw. pracuje nad każdym sercem, ale niektórzy ludzie odrzucają tą pomoc. (Hbr. 10,28-29).
  Bóg robi wszystko dla zbawienia człowieka, ale zostawił mu wolną wolę.
  Jeżeli chodzi o wykonanie zadania, to człowiek nie może pokrzyżować planów Bożych. Bóg zrealizuje swój plan przez tego, czy innego człowieka.
  Jeżeli chodzi o zbawienie, każdy może skorzystać, lub nie.
  Pozdrawiam, J.

  OdpowiedzUsuń
 7. 1. "Zbawienie jest dostępne dla każdego człowieka (Jan 3,16)". Zgoda. Każdemu powinna być opowiadana ewangelia.

  2. "Skorzysta tylko ten, kto uwierzy (Marek 16,16 Rzym. 9,33)". Zgoda.

  3. "Bóg nie zbawi nikogo na siłę". Zgoda. Raczej uzdalnia zbuntowanych grzeszników do OCHOTNEGO przyjęcia ewangelii ZMIENIAJĄC ich serca z kamiennych w mięsiste, otwierając oczy i uszy. Nazywa się to to "skutecznym powołaniem".

  4. "Duch Sw. pracuje nad każdym sercem, ale niektórzy ludzie odrzucają tą pomoc. (Hbr. 10,28-29)". Tak i nie. Tak w sensie takim, że nad każdym świeci słońce i pada deszcz co jest Bożą łaską dla każdego człowieka. Duch kieruje do wszystkich głoszone Słowo. Jednak nie wszyscy je przyjmują. Ci, którzy przyjmują Słowo nie mają żadnego powodu do chluby ("Ja uwierzyłem, a Ty nie dlatego ja będę zbawiony a Ty nie"). Ich wiara jest BOŻYM DAREM. Efezjan 2:9-10.

  5. "Bóg robi wszystko dla zbawienia człowieka, ale zostawił mu wolną wolę". Robi "wszystko" ale mimo to owa "ludzka wolna wola" krzyżuje mu plany? Czyli dzieje się wola człowieka, a nie Boga. Gdyby Bóg zechciał zesłałby armię aniołów lub objawiłby się jak Mojżeszowi, Abrahamowi, Szawłowi by "pociągnąć" ku sobie wszystkich ludzi. Nie robi tego jednak. Staje na drodze "do Damaszku" niektórym. I ich skutecznie powołuje do zbawienia dając im wiarę i nawrócenie.

  6. "Jeżeli chodzi o wykonanie zadania, to człowiek nie może pokrzyżować planów Bożych. Bóg zrealizuje swój plan przez tego, czy innego człowieka." AMEN. Więc jednak wierzysz, że istnieje coś takiego jak "Boży plan".

  7. "Jeżeli chodzi o zbawienie, każdy może skorzystać, lub nie". Owszem. Jednak duchowo martwy człowiek (Ef 2:1) może się nawrócić w wyniku działania Bożej łaski w Jego życiu. Jeśli Syn nas nie pociągnie nikt z nas nie może przyjść do Ojca - Jn 6:44.

  OdpowiedzUsuń