poniedziałek, 28 listopada 2011

Bóg schylił się ku tobie

A w szóstym miesiącu Bóg posłał anioła Gabriela do miasta galilejskiego, zwanego Nazaret, do panny poślubionej mężowi, któremu było na imię Józef, z domu Dawidowego, a pannie było na imię Maria. - Ew. Łukasza 1:26-27

Ewangelista nie bez przyczyny wymienia region, w którym żyła Maria  – Galilea pogan. Żydzi z Judei zwykli robić uszczypliwe uwagi pod adresem mieszkańców Galilei. Bóg jednak nie tylko wybrał pogardzany region, lecz na dodatek prawdopodobnie najgorsze miasto w okolicy – Nazaret. Pamiętacie pytanie Natanaela: „Czy z Nazaretu może być coś dobrego”?. Okazuje się, że tak - Syn Boży.

Bóg łamie ludzkie stereotypy i uprzedzenia. Wybiera to co niskiego u świata. Świat nie znalazł miejsca dla Syna Bożego na dworach i salonach więc Bóg wybrał ubogą stajnię. Jezus nie urodził się w Jerozolimie lecz w pogardzanej Galilei pogan. Już od urodzenia Jezusowi towarzyszyło poniżenie. Bóg jednak zaskakuje swoim wyborem. Udaje się do omijanego regionu i  często działa w miejscach, wśród ludzi, których my chętnie byśmy uminęli.

Nie do wyobrażenia jest dla nas to, że Bóg może zbawić i przyprowadzić do kościoła kogoś w podartym swetrze, niemodnym ubiorze, kogoś z nieciekawym uzębieniem i zapachu. Stronimy od takich ludzi. Dlaczego? Dlatego, że nie znamy pod tym względem Boga, który nie stroni od nas – ludzi brudnych wewnętrznie.

Skoro Bóg działa w twoim życiu to nie dziw się, że może działać w życiu innych ludzi. Doceń raczej to, że schylił się ku tobie.

10 komentarzy:

 1. Przepraszam, ale nie mam zamiaru doceniać pańskiego przekonania o pochylaniu się jakiejś mitycznej postaci, nad moją osobą.

  J. Kania

  OdpowiedzUsuń
 2. do p. Kania

  jakiś Paweł, na jakiś blogu którego nikt panu nie każe czytać ani komentować, napisał o jakieś nieistniejącej wg pana istocie a pan na to zabiera głos - a teoretycznie powinno bowiem pana to obchodzić o wiele mniej niż 'zeszłoroczny śnieg'

  ciekawy

  OdpowiedzUsuń
 3. Pan Bóg mimo wszystko pana kocha panie Kania.
  Pozdrawiam, J.

  OdpowiedzUsuń
 4. Do "ciekawego":
  1. Bo mam taką ochotę.
  2. Bo mamy wolność słowa.
  3. Bo jest internet.


  Do "J."
  A jak mnie kocha? Czy tak, jak dzieci, które kazał wymordować Herod? Nie można było sobie tego darować i ocalić je? (Pomijam fakt, że poza biblią nie mamy o tym fajcie wzmianki.)

  J. Kania

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocha Pana najbardziej na świecie, tak jak te dzieci, które wymordował Herod, je też kocha.

  p

  OdpowiedzUsuń
 6. @J. Kania
  "Czy tak, jak dzieci, które kazał wymordować Herod? Nie można było sobie tego darować i ocalić je?"

  O tobie można powiedzieć dwie rzeczy :

  1. Jesteś absolutnie przekonany ,iż Boga nie ma .
  2. Nienawidzisz Boga całym swoim sercem.

  Jest to swoisty paradoks u fundamentalistycznych ateistów. Mimo ,iż nie wierzą w istnienie Boga , to poświęcają Mu tyle czasu i uwagi.

  Wracając do twojego pytania na temat kamieniowania z bluźnierstwo.
  Otóż Panie Kania - Pan Bóg daje nam życie, jest jego dawcą , i może nam je odebrać kiedy zechcę. Nie jest tak ,iż jest on wobec nas do czegoś zobowiązany. Ma absolutne prawo do tego by dysponować naszym życiem.
  Ale Pan Bóg stworzył nas z zamysłem życia wiecznego - nasz grzech to wszystko zniszczył.
  Każde przekroczenie Praw Bożego jest aktem kosmicznej zdrady zasługującym na najwyższą karę - karę śmierci.
  Także nie wiem na jakiej podstawie możesz ocenić Boga ? Iż jest nie moralny odbierając życie komu zechcę ? Przecież jest on właścicielem całego stworzenia.
  Życie jest darem - na który w żaden sposób nie zasługujemy.
  Co do typów takich jak Herod - nie martw się Pan Bóg osądzi każdego. Raczej martwiłbym się o to jak pojędnać się ze swoim Stwórcą ,niż tkwić tępawo w stanie szaleńczego buntu.

  Pozdrawiam ;

  Owenfan

  OdpowiedzUsuń
 7. @p, @OwenFan, @J:
  a wiecie, że was Odyn kocha pomimo tego, że się od niego odwracacie? Czeka na was, i wybaczy wam, jeśli tylko do niego się zwrócicie.

  Nie ma lepszego czasu na upamiętanie niż teraz.

  OdpowiedzUsuń
 8. cytat:
  "Pan Bóg daje nam życie, jest jego dawcą , i może nam je odebrać kiedy zechcę."

  No nie mogę, panie "OwenFan"... bóg zachowuje się jak małe rozkapryszone dziecko. Daje i odbiera. U ludzi "kapryśność" uchodzi za niekorzystną cechę.

  cytat:
  "Każde przekroczenie Praw Bożego jest aktem kosmicznej zdrady zasługującym na najwyższą karę - karę śmierci."

  Czy zatem jest pan za tym, aby w kodeksie karnym był zapis, aby karać śmiercią takich bluźnierców jak ja?
  Tak, tak ... lord Dart Vader także przeszedł na "ciemną stronę mocy".
  Panie "OwenFan" - zmienić dilera zalecam lub dawki połowę brać :-)
  Dawno się nie uśmiałem z takiego patosu... Lecz jednak boję się takich ludzi z takimi przekonaniami...

  J. Kania

  OdpowiedzUsuń
 9. @J. Kania

  Pan tylko potwierdza prawdziwość biblijnego nauczania na temat natury człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak bardzo pana kocha panie Kania, że oddał swojego syna Jezusa Chrystusa na śmierć również za pana, aby pan mógł żyć. Ma pan nadal taką szansę, aby skorzystać z tego daru łaski. Buntując się przeciwko Bogu wybiera pan śmierć. Jeżeli pan się nie opamięta, to kiedyś pan powie: jaki ja byłem głupi, ze nie skorzystałem z tej szansy.
  Pozdrawiam, J.

  OdpowiedzUsuń