środa, 25 stycznia 2012

Niewola wolnomyślicieli

(...) Wolnomyśliciele też czasem myślą, choć wolno im to idzie (...), zdają się trwale przykuci do ciężkiej kuli u nogi, jaką jest materialistyczna koncepcja uniwersum. Wolnomyślicielowi nie wolno kwestionować materialistycznej koncepcji uniwersum. Wolnomyślicielowi nie wolno kwestionować materialistycznego monizmu. Nie wolno mu, na przykład, wierzyć w cuda. (...) My, katolicy, mamy więcej wolności, bo trudno by znaleźć fakt naukowy, którego nie dałoby się jakość dopasować do naszego światopoglądu, podczas gdy materialista nijak nie zdoła umieścić w swoim światopoglądzie nawet maleńkiego i całkiem niepozornego cudu.(...)

G.K. Chesterton, Dla sprawy

7 komentarzy:

 1. Trudno dyskutować z człowikiem, który nie żyje od 75 lat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Trudno dyskutować z człowiekiem, który nie żyje od 75 lat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dyskutować pewnie nie, ale można odnieść się do tego co napisał :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W młodości przejawiający postawy agnocystyczne, z czasem rozumowo dochodził do dojrzałej wiary chrześcijańskiej i włączył się w nurt odnowy duchowej Kościoła anglikańskiego. W 1922 przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm. Swoją drogę do poznania wiary opisał w monumentalnym dziele "Ortodoksja". Pod wpływem katolickiej nauki społecznej stworzył wraz z Hilairem Bellokiem teorię tzw. dystrybucjonizmu, odrzucającą zarówno kapitalizm, jak i socjalizm, głoszącą potrzebę budowy społeczeństwa opartego na upowszechnieniu drobnej własności.


  NEOFICI są najgorliwsi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wolnomyślicielowi wolno wszystko, jak sama nazwa wskazuje. Tyle że akceptacja niby-cudów nie jest potrzebna bo i cudów, udowodnionych, brak.

  Fizyka daje nam również cuda innego rodzaju: powtarzalne, mierzalne. Równie obłędne co powiastki biblijne. Np. dualizm korpuskularno-falowy. Albo splątania kwantowe. Pojawianie się cząsteczek znikąd w próżni na superkrótkie odcinki czasu. Czarne dziury. Zaginanie przestrzeni i czasoprzestrzeń.

  Tego w zasadzie nie sposób zrozumieć, w te cuda trudno uwierzyć, ale trzeba - eksperymenty i obserwacje je potwierdzają.

  OdpowiedzUsuń
 6. do RA:

  największym antycudem jest to, że człowiek otoczony takimi cudami fizyki, tak cudownym światem uważa, że ten świat powstał z niczego, bez niczyjej interwencji, że absolutne NIC spontanicznie, samo z siebie zrodziło COŚ - doprawdy to jest 'cud', że ludzie są gotowi wierzyć w takie samorództwo wszechświata byle tylko odrzucić Boga

  Tom

  OdpowiedzUsuń
 7. Wolnomysliciele opieraja sie bardziej na intuicji i sygnalach plynacych skad a tego to my juz nie wiemy

  mozg jest tylko odtwarzaczem

  kazda teoria wysnuta z tego co wiemy a wiemy to z tego co ktos kiedys powiedzial a tamten wie bo ktos inny przeczytal

  skoro system odtwarza t oco w naszej glowie zapisane bez konca wiec co jest prawda a co nie:?
  opieramy teroie na tym co przeczytamy czy slyszelismy:?
  pojecie madry co oznacza:?
  wazne zeby zadawac pytania takie pytania ktore nie powinny pojawic sie w naszej glowie

  to ta sekundka ktora naplynela do naszej glowy jako mysl a my nie wiemy skad ona sie wziela

  czuje sie wszechswiatem i chociaz wykztalcenia brak moj swiat rysuje kolorami ktorych zwykli ludzie nie znaja, dlugopis lezy na stole tydzien a ja nawet sie jemu tak naprawde nie przyjzalem nie wie mco w nim jest

  ogladam i widze nazwe czuje reke robotnika/maszyny wzory rysuja sie w moje jglowie odnoscie tworzenia materialu uzytego ,widze odbijajace sie swiatlo rysuja sie ksztalty i znowu wzory naplywajace bez konca teorie matematyczne o ktorych mam pojecie choc z matematyki 2 na koniec byla:)
  wiec co to jest niech mi ktos odpowie prosze
  czy wariat to ten co poznal prawde czy ten co pogubil sie w tym wszystkim

  czuj,wychodz p oza system twojego mozgu obejzyj wzory rysujace sie w swietle pozostalosc po kawie zapachy wizje ale pamietaj od geniuszu i wolnosci jak ja to nazywam cienka linia zebys zostal okrzykniety wariatem:)
  wiem jedno trzymaj sie realizmu utworzonego dla nas ale czasam iwychodz z tego marazmu ttam gdzie blogosc mysli sprawia ze jestes wolny :) Mrowka Z

  OdpowiedzUsuń