środa, 15 lutego 2012

Związek nabożeństwa z codziennością

Często sądzimy, że nabożeństwo i codzienne życie są to dwie oddzielne dziedziny. Musimy się jednak uczyć widzieć powiązania. To co robimy w Niedzielę rano wyznacza kierunek życia, całego tygodnia. Jeśli chcemy uczyć się jak żyć, jak postępować – musimy się nauczyć liturgii, właściwego nabożeństwa.

- Jeśli nasze podejście do wspólnego posiłku w kościele jest lekceważące – nie będziemy doceniali znaczenia wspólnych posiłków z bliskimi. Tu uczymy się właściwego jedzenia w atmosferze radości, wspólnoty, nie w nadmiarze.

- Jeśli nasze podejście do słuchania w kościele jest lekceważące – będziemy lekceważyli słuchanie tego co komunikują nam bliscy, przyjaciele, rozmówcy. Będziemy lekceważący wobec potrzeb innych, czytania Słowa, słuchania Jego woli na co dzień.

- Jeśli nie wyznajemy w szczerości grzechów podczas nabożeństwa – będzie nam trudniej wyznawać grzechy na codzień.

- Jeśli nie przynosimy Bogu tego co Jemu się należy - dziesięciny – nie oczekujmy Bożego błogosławieństwa w sferze finansowej. Będziemy także lekceważyli Boże pouczenia dotyczące finansowych priorytetów w innych dziedzinach.

- Jeśli podczas nabożeństwa nie angażujemy się w śpiew będzie nam brakowało gorliwości, radości na co dzień. Będziemy bardziej obserwatorami niż uczestnikami.

- Jeśli nie dbamy o punktualność w niedzielny poranek – będziemy mieli bałagan po względem organizacji czasu w innych sferach.

Nabożeństwo ustanawia schemat naszego zachowania na co dzień. Tu mamy się uczyć właściwego postępowania. Poprzez właściwy kult Bóg w Biblii dokonywał wielkich rzeczy w życiu Jego Ludu (śpiew i uwielbienie wznoszone przez Jehoszafata i jego poddanych, Dawid wypędzający złego ducha od Saula poprzez muzykę, zburzenie murów Jerycha, wzniesione ręce Mojżesza podczas bitwy itp.). Zwycięstwo nad narodami, nad grzechem w naszym życiu i niebiblijnymi schematami w nim rozpoczyna się od postawienia właściwych schematów oraz gorliwego uczestnictwa w nabożeństwie.

3 komentarze:

 1. Apropo nabożeństwa :) bracie Pastorze mam nadzieje ze temat o Wieczerzy Pańskiej w pierwszych wiekach (Ojcowie Kościoła) będzie przedstwiony, gdyż bardzo chętnie bym przeczytał jak ten okres widzi Kościół reformowany (duchowe Ciało i Krew Chrystusa). Jakieś cytaty czy coś ;)

  pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam nic z Ojców Kościoła na ten temat.

  Mam coś z Dziadków Kościoła: apostołów :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mogą być "Dziadkowie Kościoła" ;) Bardzo mi zależy na spojrzeniu na kwestie Komunii Świętej we wczesnym chrześcijaństwie. Czytałem książke jednego z braci z taize w której dawał dosyć mocne cytaty Ojców Kościoła nawet o "przemienieniu" w Ciało i Krew Chrystusa, dlatego chętnie posłuchałbym drugą strone :) a myśle że musicie mieć solidne argumenty :)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń