środa, 28 listopada 2012

Renesans i humanizm - wady i zalety

Już w najbliższy PONIEDZIAŁEK 3 grudnia o godzinie 19.30 zapraszam na kolejne światopoglądowe spotkanie dyskusyjne w kawiarni W STARYM KADRZE ul. Grobla I 3/4 w Gdańsku (naprzeciwko Fontanny Czterech Kwartałów i Rossmana przy ul. Św. Ducha).

Inspira
cją do dyskusji są 30 minutowe filmy o tytule„Jak więc powinniśmy żyć?” autorstwa Francisa Schaeffera. Projekcje przedstawiają bieg historii od czasów starożytnego Rzymu do współczesności, pokazując w jaki sposób światopoglądowe założenia warunkują działania w danej kulturze i społeczeństwie w dziedzinie sztuki, nauki, polityki oraz religii.

Zamawiamy kawę, herbatę lub gorącą czekoladę, oglądamy film, a następnie... dyskutujemy. Wstęp wolny.


Temat najbliższego spotkania: RENESANS Człowiek renesansowy wprowadza pojęcie „mrocznego wieku” w odniesieniu do Średniowiecza i wprowadza pojęcie „odrodzenia” w Renesansie. Człowiek tworzy wspaniałe dzieła, ale zamiast rozwijać swój potencjał w świecie stworzonym przez Boga poszukuje niezależności od Niego – stając się ostatecznym punktem odniesienia. Tomasz z Akwinu otworzył główne drzwi do tego, co jest głównym problemem humanizmu: brak absolutu, niezależność od objawienia i autonomia ludzkiego umysłu (kluczowe osoby: Dante, Giotto, Jan van Eyck, Leonardo da Vinci, Michał Anioł).

Kolejne spotkanie, ostatnie w tym roku, odbędzie się 10 grudnia (pn) o 19.30. Temat: REFORMACJA.