czwartek, 12 czerwca 2014

Trzynaście Duchowych Praw Mundialu

Dziś początek Mundialu w Brazylii. Apostoł Paweł zakładał minimalną znajomość sportowych zasad wśród chrześcijan i na ich tle ilustrował prawdy duchowe. 

"Czy nie wiecie, że zawodnicy na stadionie wszyscy biegną, a tylko jeden zdobywa nagrodę? Tak biegnijcie, abyście nagrodę zdobyli. A każdy zawodnik od wszystkiego się wstrzymuje, tamci wprawdzie, aby znikomy zdobyć wieniec, my zaś nieznikomy". - 1 Koryntian 9.24-25

W jaki sposób piłka nożna może posłużyć jako ilustracja życia wiarą oraz narzędzie ewangelizacji? Choćby tak:

1. Mecz piłkarski to starcie dwóch sił. Nasze życie to starcie dwóch sił (Ef 6.11-18).

2. Mundial to długi turniej i wiele pojedynków. Spektakularne wygrane w pierwszych trzech meczach nie gwarantują zwycięstwa w Mistrzostwach. "Przez wytrwałość swoją zyskacie dusze wasze" (Łk 21.19).

3. Chcąc się rozwijać i osiągnąć sukces musisz trenować. Zwycięstwo w duchowej bitwie również nie przychodzi samo. "Ćwicz się w pobożności" (1 Tm 4.7)

4. Nie dopuszczaj przeciwnika do wejścia z piłką na twoje pole karne, a tym bardziej do oddania strzału. Wiesz jak to może się zakończyć (Prz 7.4-7).

5. Koncentracja jest niezbędna przez cały mecz. Moment dekoncentracji może wiele kosztować. 

6. Nie zniechęcaj się, gdy przeciwnik zdobędzie bramkę. Nie zniechęcaj się, gdy upadniesz. Po każdym upadku zrób dwa kroki naprzód. 2:1 to całkiem dobry wynik! 4:3 również! 

7. Każda drużyna potrzebuje przerwy, chwili świeżego oddechu i nabrania nowych sił. Nie zaniedbuj czytania Pisma Świętego i modlitwy. Każde auto w pewnym momencie trzeba zatankować, by jechało dalej. 

8. Drużyna, która nie gra zespołowo, jest skazana na porażkę. Nawet Ronaldo i Messi potrzebują partnerów z drużyny, by osiągnąć cel. Chrześcijanin bez wspólnoty Kościoła nie ma szans w starciu z przeciwnikiem i pokusami.

9. Każdy z zawodników ma ten sam cel, ale inną rolę i pozycję na boisku. Kościół jest jednym Ciałem, ale różnorodnym pod względem obdarowań i funkcji jego członków. 

10. Sukces drużyny zależy od pełnego zaangażowania w grę jej każdej formacji. Nawet trzy gole Cristiano Ronaldo nie przyniosłyby Realowi Madryt sukcesu, gdyby Sergio Ramos grał fatalnie w obronie. 

11. Doping, zachęta i wsparcie (trenera, zawodników, kibiców) są ważnym elementem motywującym do ewentualnych korekt w grze oraz wytrwałości.

12. Najlepszą obroną jest atak. Kościół gra w ataku. To bramy piekielne próbują się bronić, ale nie przemogą go (Mt 16.18).

13. Dla zwycięzców czeka nagroda.