czwartek, 3 stycznia 2019

Wielka Ucieczka, Choinka, Budowa Miasta

Niektórzy z was wiedzą, że jestem miłośnikiem sportu (żużel, piłka nożna, NBA), muzyki, książek oraz gier planszowych. Dziś recenzja trzech z nich:

Wielka Ucieczka

Lubicie Piratów z Karaibów? Jeśli tak, to na pewno spodoba się wam tematyka wielokrotnie nagradzanej gry pt. Wielka Ucieczka. Wcielamy się w niej w rolę piratów, którzy uciekają z więzienia. Każdy z graczy posiada sześć postaci, którym pomaga w ucieczce z wyspy. Celem jest doprowadzenie ich do łodzi i odpłynięcie. Problem w tym, że łódź nie jest w stanie pomieścić wszystkich. Dlatego należy rozważnie i równomiernie przesuwać swoich piratów, ponieważ najszybciej niekoniecznie oznacza najlepiej. Gracz osiąga zwycięstwo kiedy zaprowadzi do łodzi wszystkich swoich ludzi, nie zaś jednego - najszybszego. Pionki przesuwamy dzięki symbolom, które znajdują się na kartach i na planszy. Ruch zaś polega na wyłożeniu karty i przesunięciu jednego z piratów na pierwsze wolne pole z takim samym symbolem. Powinniśmy więc obrać odpowiednią strategię i zdecydować, którym z sześciu uciekinierów ruszyć w danym momencie. Gdy skończą nam się karty, będziemy musieli cofnąć swojego pirata i zdobyć dodatkowe, by dać mu możliwość ruchu. 

Wielka Ucieczka to ciekawa, logiczno-przygdowa gra z elementami strategii. Świetnie się sprawdzi zarówno dla  starszych, jak i młodszych graczy (nasze dzieci mają 11-15 lat). Uczy myślenia strategicznego zapewniając przy tym dobrą zabawę. 

Informacje:

Liczba graczy: 2-5 osób
Wiek: od 8 lat
Czas gry: ok. 30 minut

Zawartość pudełka:  • 8 dwustronnych płytek terenu
  • 102 karty z symbolami
  • 30 pionków piratów w 5 kolorach
  • 8 żetonów skrzyń
  • 5 znaczników gry
  • Woreczek do transportu w podróż
Nagrody:

NAGRODA DZIECIĘCYCH EKSPERTÓW (Niemcy, 2014) 
NAJLEPSZA GRA ROKU (Holandia, 2002) 
NAJLEPSZA GRA ROKU (nominacja, Niemcy, 2001) 
NAJLEPSZA RODZINNA GRA PLANSZOWA (rekomendacja Spiel der Spiele, Niemcy, 2001)

Wydawca gry: Nasza Księgarnia. Można ją nabyć TUTAJ

-----------------------------


Choinka

"Choinka" to idealna gra na obecny świąteczny okres. Przepełniona jest bożonarodzeniowym nastrojem, a przy tym daje świetną zabawę całej rodzinie. Jest bardzo ładnie wydana, a ilustracje Marcina Minora wprowadzają w nastrój polskich Świąt. Tradycja stawiania świątecznej choinki przywędrowała do nas z Niemiec i bardzo dobrzy symbolizuje symbolikę Świąt Bożego Narodzenia - Chrystusa: "drzewo życia", "korzeń z pnia Jessego", które przyszło na świat ponad dwa tysiące lat temu w Betlejem. 

Choinka jaką znamy w naszej tradycji, przywędrowała do nas z Niemiec i stała pięknym elementem bożonarodzeniowej tradycji. Być może również gra Choinka dołączy do świątecznych tradycji w niektórych rodzinach. Ma bowiem ku temu wszelkie predyspozycje. 

Na czym gra polega? Ubieramy choinkę bombkami, cukierkami i piernikowymi ludzikami. Musimy umieszczać odpowiednie ozdoby i zdobywać dodatkowe punkty za realizację specjalnych zadań. Na początku gry wszyscy gracze wybierają po jednej karcie celu spośród losowo otrzymanych. Cele w każdej rundzie są znane wszystkim graczom i wspólne dla wszystkich. Karty przekazywane są między graczami, co sprawia, że musimy zwracać uwagę nie tylko na przystrajanie własnej choinki, ale i na ruchy innych graczy.  

Gra daje sporo możliwości rozwiązań, choć jest w niej również element losowości. Zwykle każda rozgrywka jest inna, a gracze zmuszeni są za każdym razem szukać innej strategii. W grę mogą grać dwie osoby, choć najlepiej się sprawdza przy ilości od 3 graczy. Gra posiada różne warianty i stopnie trudności, dzięki czemu do wspólnej rozgrywki można zaprosić młodsze dzieci (6-8 lat), jak i doświadczonych graczy.

Gra na pewno jest oryginalna pod względem tematyki. Jest to kafelkowa zabawa z elementami łamigłówki. Potrafi wciągnąć mechaniką, klimatem, zaś kolorystyką oraz rysunkami nastraja na świąteczne tory.

Informacje:

Liczba graczy: 2 – 4
Wiek: od 8 lat
Czas gry: ok.  30 min

Zawartość pudełka:
• 4 plansze choinek
• 106 kart ozdób choinkowych
• 30 płytek celów
• notes z arkuszami do punktacji
• ołówek
• instrukcja
Wydawca gry: Nasza Księgarnia. Można ją nabyć TUTAJ
---------------------------------
Budowa Miasta

Gracze wcielają się w rolę developerów. Będą kupowali udziały w poszczególnych miejscach i stawiali budowle. Zarobić można na zbudowaniu całej ulicy lub osiedla. 

Głównym elementem gry są drewniane kostki budynków, na które będziemy musieli nakleić odpowiednie naklejki. Będziemy je trzymać w czarnym płóciennym woreczku, który ułatwia losowanie podczas gry. Innym ważnym elementem gry są również karty udziałów. Każda karta posiada swoją cenę. W grze są również tekturowe pieniądze o nominałach 1,5,10 oraz ładne zaprojektowana plansza miasta, która przypomina plan budowy.

Zwycięzcą w grze jest osoba, która zbierze najwięcej pieniędzy. Gra się kończy, gdy zbudowana zostanie droga łącząca Stadion i Pływalnie. 

Zasady są proste i przejrzyste ponieważ gra polega głównie na układaniu kafelków. Musimy jednak myśleć sytrategicznie i dobrze planować. Mechanika nieco przypomina gry Eurobussines i Monopoly. Gra nadaje się na zimowo-jesienne wieczory dla rodzin. 

Jeśli chodzi o regrywalność to nie ma tu zbyt wielu różnych opcji. Akcje i ruchy odbywają się w podobny sposób. Przy większej ilości graczy mocno wzmocniony jest element losowości. Na plus gry działa na pewno jej dynamika i nieprzewidywalność. Gra się nie nuży i rozgrywka przebiega szybko. Jest to lepsza i szybsza wersja Monopoly i myślę, że dobry wstęp do świata gier planszowych. 

Informacje:


Liczba graczy: 2 – 4
Wiek: od 10 lat
Czas gry: ok.  45 min

Zawartość pudełka:

• plansza przedstawiająca projekt miasta 
• 93 żetony pieniędzy 
• 48 budynków z naklejkami 
• 45 kar udziałów
• woreczek
• instrukcja
Wydawca gry: Nasza Księgarnia. Można ją nabyć TUTAJ