środa, 11 grudnia 2019

Zabij smoka, uwolnij dziewczynę

Jaki jest temat Biblii? Zabij smoka i uwolnij dziewczynę. To cel biblijnej historii. Było to powołanie człowieka już przed upadkiem w Ogrodzie. Zanim Adam zgrzeszył musiał walczyć ze smokiem. Bóg dał mu wszystko doskonałe: żonę, ogród, jedzenie i... niedoskonałego węża. Mimo, iż wąż nie był doskonały, Adam miał doskonałą okazję, by z nim walczyć. I co zrobił? Nic. Abdykował. Stał i przypatrywał się jak wąż oplata serce i umysł jego żony.

Ostatni Adam nie pozwolił na to. Zrobił to, co powinien był robić pierwszy Adam. Stanął pomiędzy węża a dziewczynę (Kościół) i walczył o nią niszcząc łeb potwora. Na krzyżu opuścił swoją matkę i był opuszczony przez swojego Ojca. W ten sposób pojął za żonę Kościół i założył nową rodzinę. Opuści człowiek ojca i matkę i złączy się z żoną swoją. I tych dwoje będzie odtąd jednym ciałem. Opuszczenie i połączenie. Noc i dzień. Zima i wiosna. Śmierć i zmartwychwstanie. 

Po wkroczeniu na świat grzechu nasze zadanie się nie zmieniło. Mamy walczyć ze smokiem, który chce opanować nasze serce. Smoki są poza nami, ale i mogą mieszkać w nas, gdy dajemy przystęp grzechowi. Chrystus zwyciężył wojnę, lecz pojedyncze bitwy nadal mają miejsce aż do zniszczenia ostatniego wroga - śmierci. 

"A Bóg pokoju rychło zetrze szatana pod stopami waszymi. Łaska Pana naszego, Jezusa, niechaj będzie z wami" (List do Rzymian 16:20).

"A jako ostatni wróg zniszczona będzie śmierć" (1 List do Koryntian 15:26).

Co Bóg robi pokoju? Niszczy łeb diabła. Pomyślmy, co by się stało, gdyby wrażliwy czytelnik Biblii zaprotestował: "Tylko nie to! Żadnego roztrzaskiwania głowy! Moje serce jest zbyt wrażliwe na takie historie! Nie wierzę w takiego Boga! Bóg to dla mnie gorąca herbatka, kocyk, ciepełko, wełniane skarpetki, hipsterska broda i łagodna muzyka w tle."

Wyobraźmy sobie, że wrażliwi czytelnicy piszą listy do pana Tolkiena, aby wyrzucił z jego historii Asgula, Saurona i Golluma. Nie wiem czy dobrnęlibyśmy do 20 strony nie zasypiając wcześniej ze znudzenia. Każda piękna historia i piękna baśń opierają się na schemacie prawdziwej historii - Ewangelii: szlachetny, odważny Wojownik niszczy łeb smoka, by uwolnić dziewczynę, z którą następnie się żeni. I żyją wiecznie.