wtorek, 7 stycznia 2020

W świetle dnia

Toby Sumpter

Wiele sprzeczek małżeńskich tak naprawdę nie dotyczy tego, o co się kłóciliście. Często mężczyzna tak myśli, a czasami kobieta sama siebie próbuje przekonać, że tak jest, ale prawie nigdy nie chodzi o to, co jest na obiad; o to, co robisz w przyszłym tygodniu ani o kolor zasłon. To nie znaczy, że te rzeczy nie mają znaczenia; oznacza to po prostu, że są one paszą dla kłótni. Ale pouczenia, które Bóg dał mężom i żonom w Biblii, tak naprawdę stanowią 98% odpowiedzi na wszystkie konflikty i kłótnie. Owszem, nadal musicie odpowiedzieć na powyższe przykładowe pytania, ale jeśli zastosujecie się do poleceń Boga, o wiele łatwiej będzie odpowiedzieć na poszczególne pytania w świetle Bożego błogosławieństwa niż w ciemnej i obskurnej piwnicy twojego konfliktu.

Jakie więc są Boże instrukcje? Zasadniczo zawierają one jedną instrukcję dla was obojga i po jednej instrukcji dla każdego z was. Instrukcją dla mężów jest kochać swoją żonę, tak jak Chrystus umiłował Kościół, cierpiał i umarł za niego. Mężowie, nie możecie powielić krzyża, ale macie bardzo wyraźne zadanie od Boga żywego, aby naśladować Chrystusa. Oznacza to, że musisz dobrze znać swoją żonę, by wiedzieć, co tak naprawdę jej ciąży, a nie to, co myślisz, że ją niepokoi lub nawet to, co ona mówi, że jej przeszkadza. Musisz ją szanować i pielęgnować na każdym kroku, w tym, co mówisz i jak to mówisz, nie gardząc żadną jej słabością.

Instrukcją dla żon jest szanowanie męża. Oznacza to, że musisz patrzeć na niego ku górze, a nie z góry. Nie jest on jest jednym z twoich dzieci; nie jest twoim współlokatorem. On jest twoją głową. Bez względu na to, czy uważasz, że na to zasługuje, żywy Bóg nakazał ci go czcić. A to oznacza poszanowanie tego, kim on jest. Nie oznacza to szanowania jego grzechu, ale musisz szanować jego dary, zdolności i zainteresowania, a nie to, co ty byś sobie życzyła, aby posiadał.

I w końcu instrukcją dla was obojga jest przebaczenie sobie nawzajem, tak jak Chrystus wam wybaczył. Jak często ci wybaczano? Nie jesteś w stanie tego policzyć. Więc wybacz swojemu małżonkowi siedemdziesiąt siedem razy. Jak ci wybaczono? Ochotnie i hojnie. Więc ochotnie i hojnie wybaczaj. Ile ci wybaczono? Wiele. Więc kochaj mocno. 

Toby Sumpter jest pastorem kościoła reformowanego Christ Church (CREC) w Moscow, Idaho (USA). Artykuł ukazał się na jego blogu.
tłum. Paweł Bartosik