piątek, 30 grudnia 2011

Św. Augustyn o predestynacji cz.1.

Dziś zamieszczam pierwszą część cytatów autorstwa Św. Augustyna nt. łaski, wybrania, ludzkiej woli, przeznaczenia z książki "Traktaty o łasce". Jeśli ktoś miałby wątpliwości gdzie należy szukać pierwszych obszernych opracowań w historii kościoła na temat predestynacji, to biskup Hippony jest dobrym tropem :)

Źródło cytatów: Św. Augustyn, Traktaty o łasce, przełożył i oprac. Ks. Wacław Eborowicz, Poznań 1971. (pochyły tekst - mój).


"Zatem, że nie powinniśmy wiary przypisywać ludzkiej woli, którą tak wychwalają nasi przeciwnicy; ani uprzednim zasługom, bo wiara jest początkiem wszelkich zasług. Uznawajmy w niej czysty dar Boży, kiedy myślimy o łasce prawdziwej, to jest niezależnej od naszych zasług, ponieważ jak czytamy w tymże Liście do Rzymian: "Każdemu Bóg przydzielił dar wiary" (Rzym 12:3). (s.58)

"Nie wszyscy bowiem słuchający Słowa Bożego mają wiarę, ale ci, którym Bóg użycza tego daru; podobnie jak nie wszystkie rośliny, które się sadzi i podlewa, kiełkują, ale te, którym Bóg daje wzrost. Dlaczego jeden wierzy, a drugi nie wierzy choć obaj usłyszeli to samo i widzieli ten sam cud? Odpowiedź ukrywa się w "głębokości bogactw, mądrości i umiejętności" Tego, którego "niepojęte są sądy" (Rz 11:32), u którego nie ma niesprawiedliwości i który "uliluje się nad kim chce, a kogo chce w zatwardziałości pozostawia". (s.59)

"Z takiego mniemania bowiem można by wywnioskować, iż Bóg nie udziela przyszłym wierzącym daru wiary, a jedynie dobrą wolę tym, którzy mają uwierzyć. Aby więc uniemożliwić takie rozumienie słów Pańskich Jan dodaje zaraz następujące słowa: "I mówi: Dlatego powiedziałem, że nikt nie może przyjść do mnie jeśliby mu nie było dane od Ojca mego (Jn 6,65-66).

"Szukamy przyczyny zatwardziałości i znajdujemy ją: potępienie spadło wskutek grzechu na całą masę. Bóg nie powoduje zatwardziałości (grzeszników) czyniąc ich złymi, ale nie okazując im miłosierdzia. Ci, którym nie okazuje miłosierdzia, nie są jego godni i nie zasługują na nie; raczej zasługują na odmowę miłosierdzia. Szukamy bez skutku zasługi wyjednującej miłosierdzie. Nie ma takiej, bo łaska przestałaby być łaską, gdyby zamiast być darem, stała się nagrodą za zasługi" (s.60)

"Jeżeli wiara należy tylko do dziedziny wolnej woli i nie jest darem Bożym, to dlaczego na modlitwie prosimy o wiarę dla tych, którzy nie chcą uwierzyć? Nasze zabiegi byłyby bezskuteczne, gdybyśmy nie byli słusznie przekonani, że wszechmoc Boża może do wiary skłonić nawet przewrotną i przeciwną wierze wolę" (s.130)

"Nie są wyłączeni z masy potępienia wszyscy potomkowie Adama: idą na zatracenie ci, którzy nie słyszeli Ewangelii, i ci, którzy po jej usłyszeniu stali się lepsi, ale nie otrzymali wytrwania. Identyczne jest położenie tych, którzy usłyszawszy Ewangelię nie chcieli jednak przyjść do Chrystusa, to znaczy w Niego uwierzyć, skoro On sam powiedział: "Nikt nie może w Niego uwierzyć, jeśliby mu nie było dane od Ojca (Jn 6.65)" (s.177).

"Wszyscy bowiem wybrani bez wątpienia są także i powołani, ale nie odwrotnie. Ci bowiem są wybrani, którzy jak często przypominaliśmy, zostali powołani według obietnicy, przewidziani i przeznaczeni. Gdyby z nich ktoś zginął, to Bóg myliłby się. Skoro jednak Bóg nie może się mylić, nikt z nich nie zginie. Gdyby ktoś z nich zginął, to ułomność człowieka pokonałaby Boga. A że nic nie może pokonać Boga, przeto nikt z nich nie zginie. Przeznaczeniem bowiem wybranych jest królowanie z Chrystusem, a nie - tak jak to miało miejsce w stosunku do Judasza - samo tylko wybranie do dzieła, do którego się nadawał. (s.178)

"Niewątpliwie należy się dziwić, i to bardzo dziwić, że Bóg pewnym synom swoim, których odrodził w Chrystusie, których obdarzył wiarą, nadzieją i miłością, nie daje wytrwałości; podczas gdy innym odpuszcza wielkie zbrodnie i przez łaskę czyni ich dziećmi swoimi. Kogo to nie dziwi? Kto nie zdumiewa się nad tym? (s.181)

20 komentarzy:

 1. Co sądzi pastor o pozycji Wielki BójEllen G. White?

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie polecam. Są o wiele lepsze rzeczy nt. historii.

  Polecam "Z chrześcijaństwem przez wieki" - Earle Cairns

  OdpowiedzUsuń
 3. A dlaczego pastor nie poleca tej pozycji? Przeczytał pastor całą książkę? Zdaje się, że autorka pisze nie tylko o historii, ale również o przyszłości. Czy jest w tej książce coś, co nie zgadza się z nauką biblijną?

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy jest w tej książce coś, co nie zgadza się z nauką biblijną?

  Tak. Nauka odnosnie przyszlosci. Czytanie ksiazek pani White to strata czasu, chyba ze ktos sie zajmuje obrona chrzescijanskiej wiary przed bledami adwentyzmu.

  -Imperator

  OdpowiedzUsuń
 5. Entuzjastom twórczości Ellen White polecam stronę http://ellenwhite.dekalog.pl/przeciw/szkice/spistresci.htm
  Przykładowo ta nieszczęsna kobieta pisze, że to "wąż zerwał owoc z zakazanego drzewa i włożył w ręce wahającej się Ewy".

  OdpowiedzUsuń
 6. -Imperator
  Czy to co napisała pani White na temat przyszłości nie zgadza się z tym co jest napisane w Biblii? Może podasz jakieś przykłady?
  Pozdrawiam, J.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jurek
  Czy mógłbyś podać mi skąd wziąłeś ten cytat "wąż zerwał owoc z zakazanego drzewa i włożył w ręce wahającej się Ewy".
  Pozdrawiam, J.

  OdpowiedzUsuń
 8. New Covenant Theology31 grudnia 2011 15:42

  Czytałem kilka pozycji autorstwa Ellen White, m.in. wspomniany Wielki Bój. Zdecydowanie bliższe są beletrystyce, aniżeli historii chrześcijaństwa. Niektórym kobietom może się podobać, ale mężczyznom wątpliwe. Bynajmniej takiego faceta jak ja nie zachwyciła twórczość White, a wręcz wydała się nudna i groteskowa, czując się tak jakbym czytał jakieś melodramaty.

  OdpowiedzUsuń
 9. @ J.
  Skąd cytat?
  http://ellenwhite.dekalog.pl/przeciw/szkice/rozdzial01.htm#owoc

  OdpowiedzUsuń
 10. Jurek
  Zamiast pasjonować się krytycyzmem pani White w internecie, przeczytaj książkę z której zaczerpnąłeś cytat.Jeżeli podaje więcej szczegółów, to nie znaczy, że niezgodnie z Biblią. Ewangelie też zostały spisane przez 4 mężczyzn i nie każdy pisał tak samo.
  Pozdrawiam, J.

  OdpowiedzUsuń
 11. J.

  Największym problemem książki Wielki Bój jest nie tylko jej treść, ale... sama autorka - Ellen White.

  Przypomnę w co wierzą Adwentyści Dnia Siódmego na temat tej pani. I dodam, że nie jest to opinia jakiegoś nadgorliwego jej zwolennika lecz cytat z WYZNANIA WIARY (!) na OFICJALNEJ stronie tego wyznania. Cytuję:


  "DAR PROROCTWA
  Jednym z darów Ducha Świętego jest proroctwo. Adwentyści wierzą, iż dar ten, będący znakiem wyróżniającym ostatni Kościół, objawił się w posłannictwie Ellen G. White. Pisma jej — służebnicy Pańskiej — są stałym i autorytatywnym źródłem prawdy, dostarczającym Kościołowi pociechy, myśli przewodnich, wskazówek i szansy poprawy".

  W zasadzie dla chrześcijanina chcącego wiernie podążać za Biblią jako "stałym i autorytatywnym źródłem prawdy" powyższe stwierdzenie powinno być wystarczające w ocenie adwentyzmu.

  OdpowiedzUsuń
 12. @Paweł,

  problem Pani White i tego w co wierzą jacyś ludzie powinno się oddzielić. To dwie zupełnie inne sprawy, chyba, że to w co wierzą ci ludzie na jej temat jest narzucone przez nią samą. Jak to jest na prawdę? Pewnie ciężko dojść, ale wrzuć jakieś ewidentne rozbieżności pomiędzy Biblią a wizjami proroczymi pani White, jeśli znasz takie i możesz sypnąć z rękawa. Ja się przyznam, że nie mam czasu, żeby poczytać tę książkę w najbliższych dniach;) Myślę, że kolega J. jest związany z jakąś wspólnotą adwentystyczną, więc jak już jest dyskusja, to niech będzie w miarę rzeczowa.

  pozdrawiam
  p

  OdpowiedzUsuń
 13. @ J
  Jeżeli nie widzisz sprzeczności między zdaniem
  "Wąż zerwał owoc z zakazanego drzewa" (E.White)
  a zdaniem
  "Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia, że jest ono rozkoszą dla oczu i że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy. Zerwała zatem z niego owoc," (Biblia)
  to coś niedobrego się z Tobą dzieje. Czy ma sens rozmowa z człowiekiem odrzucającym podstawy logiki?

  OdpowiedzUsuń
 14. 1. Apeluję by trzymać się głównego tematu wpisu. Jeśli ktoś z Was chciałby mnie zapytać o pisma pani White (a więc adwentystyczne "Biblie") - proszę o prywatne maile. Ten wątek jest o predestynacji w ujęciu Św. Augustyna.

  2. Komentarze nie na temat będą kasowane. Jeśli używasz możliwości zamieszczania komentarzy by poruszać tematy, na które masz ochotę podyskutować lub promować ulubione linki, to pomyliłeś miejsce. Sugeruję Ci abyś założył własnego bloga. Wówczas sam będziesz ustalał regulamin i pisał o czym tylko Twa dusza zapragnie. Nawet o adwentystycznych dziwactwach (chyba, że zamieszczę tu post na powyższy temat).

  OdpowiedzUsuń
 15. Myślę, że pastor trochę przesadził pisząc, że pisma pani White to adwentystyczne "Biblie".
  Pozdrawiam, J.

  OdpowiedzUsuń
 16. J., łamiesz regulamin bloga.

  OdpowiedzUsuń
 17. Wpis J. już ciachnięty. Proszę trzymać się wątków bo zrobi się syf i anarchia, a ja nie lubię mieć syfu w domu :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Przypominam, że to nie ja zacząłem wątek o pani White w tym miejscu. Chyba również nikogo nie obrażałem, więc dlaczego jestem posądzony o łamanie regulaminu bloga?
  Pozdrawiam, J.

  OdpowiedzUsuń
 19. "Jeżeli wiara należy tylko do dziedziny wolnej woli i nie jest darem Bożym, to dlaczego na modlitwie prosimy o wiarę dla tych, którzy nie chcą uwierzyć? Nasze zabiegi byłyby bezskuteczne, gdybyśmy nie byli słusznie przekonani, że wszechmoc Boża może do wiary skłonić nawet przewrotną i przeciwną wierze wolę" (s.130)

  Dobrze jest przeczytać ten fragment w trochę większym kontekście: http://niebieski519.blogspot.com/2012/01/sw-augustyn-darmowosc-aski-odpowiedz.html

  OdpowiedzUsuń
 20. "Nie są wyłączeni z masy potępienia wszyscy potomkowie Adama: idą na zatracenie ci, którzy nie słyszeli Ewangelii, i ci, którzy po jej usłyszeniu stali się lepsi, ale nie otrzymali wytrwania. Identyczne jest położenie tych, którzy usłyszawszy Ewangelię nie chcieli jednak przyjść do Chrystusa, to znaczy w Niego uwierzyć, skoro On sam powiedział: "Nikt nie może w Niego uwierzyć, jeśliby mu nie było dane od Ojca (Jn 6.65)" (s.177).
  .
  Jeśli św. Augustyn chciał w tym fragmencie powiedzieć, że wszyscy, którzy nie słyszeli Ewangelii, zostali potępieni, to takie twierdzenie stoi w sprzeczności z Pismem św. i dlatego jest heretyckie. Bo zgodnie z 1 Tm 4:10: "Właśnie o to trudzimy się i walczymy, ponieważ złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym, który jest Zbawcą wszystkich ludzi, zwłaszcza wierzących".
  "Zwłaszcza wierzących", a nie "tylko wierzących". Jak to rozumieć? Ci, którzy nie słyszeli Ewangelii, ale żyli zgodnie ze swoim sumieniem będę zbawieni.

  Podobna myśl została wyrażona przez Apostoła Narodów w rozdziale drugim Listu do Rzymian:
  "14 Bo gdy poganie, którzy Prawa nie mają, idąc za naturą, czynią to, co Prawo nakazuje, chociaż Prawa nie mają, sami dla siebie są Prawem.
  15 Wykazują oni, że treść Prawa wypisana jest w ich sercach, gdy jednocześnie ich sumienie staje jako świadek, a mianowicie ich myśli na przemian ich oskarżające lub uniewinniające.
  16 Okaże się to w dniu, w którym Bóg sądzić będzie przez Jezusa Chrystusa ukryte czyny ludzkie według mojej Ewangelii. (...)
  26 Jeżeli zaś nieobrzezany zachowuje przepisy Prawa, to czyż jego brak obrzezania nie będzie mu oceniony na równi z obrzezaniem?
  27 I tak ten, który od urodzenia jest nieobrzezany, a wypełnia Prawo, będzie sądził ciebie, który, mimo że masz księgę Prawa i obrzezanie, przestępujesz Prawo."

  OdpowiedzUsuń