środa, 5 lutego 2020

Timeline Polska, Ekspresłówka

Niektórzy z was wiedzą, że jestem miłośnikiem sportu (żużel, piłka nożna, NBA), muzyki, książek oraz gier planszowych. Dziś recenzja dwóch z nich wydawnictwa Rebel.pl


TIMELINE POLSKA

Timeline Polska to gra, która ukazała się nakładem Rebel.pl  Można ją określić jako grę wprowadzającą do świata planszówek i gier karcianych. Zaklasyfikowałbym do kategorii: rodzinna/imprezowa. Może w nią grać od 2 do 8 graczy. Rozgrywka trwa ok. 15 minut. Przeznaczona jest zarówno dla młodszych (od 8 lat), jak i starszych graczy. Każdy z grających ma przed sobą 6 kart z opisem historycznego wydarzenia. Na środku stołu odkrywamy kartę z wydarzeniem i jego datą. Gracze po kolei dokładają jedną ze swoich kart kładąc ją po prawej lub lewej stronie leżących kart w zależności od tego, czy ich zdaniem opisane wydarzenie miało miejsce przed czy po wydarzeniu leżącej karty. Celem gry jest pozbycie się wszystkich kart. Gracz, który uczyni to jako pierwszy, wygrywa. 

Zasady są więc proste, a gra bardzo lekka. Na pewno stanowi świetne zaproszenie dla osób, które nie są planszówkowymi maniakami, ale i wciągnie tych bardziej doświadczonych graczy. Ma wiele plusów:
- zawsze może trafić na stół i nie będzie nudzić
- jeśli ogramy się z hasłami, możemy ją łączyć z innymi grami z serii Timeline
- ma walor edukacyjny. Śmiało mogłaby trafić na lekcję historii. Grając z historykiem w domu można mieć ciekawą lekcję w formie dobrej zabawy :)
- może w nią grać każdy
- bawi - ucząc i uczy - bawiąc
- ma walory patriotyczne. Daty w grze nie dotyczą jedynie wydarzeń politycznych lub kluczowych dla historii Polski. Czasami dotyczą odkryć oraz osiągnięć samych Polaków np. Góra Kościuszki w USA, Polak na obu biegunach, pierwszy polski satelita.

Gra jest wydana bardzo estetycznie. Wszystko w ładnych wypraskach, w blaszanym, solidnym pudełku. Obrazki są bardzo ładne. Dzieci z pewnością chętnie zagrają w Timeline. Ja również! Słowem: polecam! 

Grę można zamówić TUTAJ


EKSPRESŁÓWKA

Gra Ekspresłówka to pozycja wydawana przez Rebel.pl  Na czym polega rozgrywka? Na środku stołu umieszczamy talię kart z widocznym opisem kategorii. W swojej turze gracz odkrywa wierzchnią kartę z talii i kładzie ja obok literami do góry. Każda z liter ma inny kolor. Tylko jedna litera ma ten sam kolor, co kategoria na wierzchniej karcie talii. Gracz, który jako pierwszy wypowie słowo rozpoczynające się na wskazaną literę i odpowiadające wskazanej kategorii wygrywa rundę i zdobywa kartę. Wygrywa gracz, który zbierze najwięcej kart. 

To tyle z zasad. Proste i zrozumiałe. Gra jest bardzo dynamiczna, przez co daje sporo frajdy. Można z nią grac z dziećmi od 6 lat w od 2 do 8 graczy. Rozgrywka trwa ok. 10 minut. Gra ma bardzo poręczne i solidne, blaszane opakowanie, dlatego można w nią grać w podróży czy na przerwach w szkole. Wystarczy mała przestrzeń. Rozwija szybkość skojarzeń, zasób słownictwa, refleks i spostrzegawczość. 

Kategorie są bardzo proste np. miasto, zawody, rośliny. Dzieci więc mogą śmiało rywalizować z dorosłymi jak równy z równym  :)  Na rynku jest wiele gier słownych, ale na korzyść Ekspresłówki przemawia jej dynamika. Nie ma miejsca na przestój i nudę. Nie jest to gra, która lubi się przedłużać, gdzie gracze spędzając zbyt dużo czasu nad wymyślaniem haseł. Tutaj gracz myślący zbyt długo najzwyczajniej nie będzie zdobywał kart. Gra świetnie sprawdzi się jako wprowadzenie do bardziej zaawansowanych planszówek/karcianek oraz podczas spotkań towarzyskich oraz imprez. Polecam. 

Grę można zamówić TUTAJ.