czwartek, 18 listopada 2021

Krótko o pomocy humanitarnej uchodźcom

Krótko o pomocy humanitarnej migrantom i uchodźcom po białoruskiej stronie: 

1. Łukaszenka nie wpuści polskiej ciężarówki na Białoruś. 

2. Chcesz pomóc uchodźcom? Zapytaj nasze służby graniczne, gdzie widzą największe potrzeby jej zaniesienia. Żywność, odzież można zawieźć jako pomoc dla uchodźców w polskich ośrodkach np. w Narewce, szpitalu w Hajnówce itd. Kontakt jest dostępny w internecie. 

3. Po białoruskiej stronie są lekarze i przychodnie, sklepy... To nie jest kraj trzeciego świata. Regularnie odwiedzają ich służby białoruskie, by tych ludzi jak najdłużej utrzymać przy granicy. Jeśli ktoś tam umiera to dlatego, że oddala się od grupy migrantów na tereny lasu i bagna. 

4. To wpisywanie sie w narrację Putina, że to Polska jest odpowiedzialna za tych ludzi i ten kryzys. Nie utrwalajmy tego kłamstwa. 

5. Nam powinno zależeć na ich bezpiecznym i pokojowym rozejściu się, nie na podtrzymywaniu stanu kryzysu i ludzkiego koczowania w zimnie oraz deszczu. 

6. Powinno nam zależeć na bezpiecznym powrocie naszych żołnierzy do domów, do żon, dzieci. 

Wszelkie działania polskich organizacji, wspólnot, które przyczyniają się do podtrzymywania obecnego stanu są szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi po białoruskiej stronie, jak i polskich obrońców granicy.