czwartek, 2 lutego 2023

Jak mężowie mogą ulepszyć swoje małżeństwa

Oto cztery pomocne wskazówki, jak mężowie mogą poprawić swoje relacje z żonami. 

1. Często z radością wsiadajcie na „roller coaster" wzajemnych rozmów. Mężczyźni zwykle oczekują, że rozmowa zakończy się puentą lub wezwaniem do działania. Jednak wiele żon angażuje się w rozmowę po prostu dla przyjemności dzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi. Nie spiesz się, by zakończyć rozmowę jakimś wymuszonym podsumowaniem. Celem może być sama podróż. Po prostu ciesz się, że ta kobieta chce, abyś był częścią jej życia. Słuchaj uważnie. Poćwicz zadawanie pytań typu „i co dalej?” lub „co jeszcze się działo?”. W rzeczywistości ona dzieli się z tobą... sobą. Nie odrzucaj jej. 

2. Dotykaj jej w sposób nieerotyczny. Długie uściski, trzymanie się za ręce i delikatny masaż pleców to długa droga. Nie próbuj zawsze obrócić ich w seks. Po prostu bądź z nią. Spraw, by poczuła się fizycznie kochana i bezpieczna. 

3. Niekiedy po prostu powiedz jej, że masz ochotę na seks. Nie włócz cię, potajemnie chowając urazę do żony za to, że nie potrafi czytać w twoich myślach. Wiele żon jest bardziej chętnych do współżycia, niż większość mężów zdaje sobie z tego sprawę. Po prostu zapytaj. To nie jest na pierwszym planie w ich umysłach, tak jak jest w twoim. Jeśli nie wychwyci subtelnych wskazówek, po prostu zapytaj ją: „Czy możemy się kochać?” 

4. Bądź zdecydowany. Zajęta żona i mama łatwo może być przemęczona podejmowaniem zbyt wielu decyzji. Ojcowie często wyjeżdżają do pracy, a mama w domu odpowiada na tysiące próśb. Ostatnią rzeczą, jakiej chce, jest podejmowanie wszystkich trudnych decyzji. Zaangażuj ją w ten proces, ale bądź tym, który jest gotów powiedzieć tak lub nie, zwłaszcza w ważnych sprawach. 

 *Uwagi dla komentujących poniżej.

autor: Michael Foster, pastor East River Church (CREC), Batavia (Ohio, USA)
tłum.: Paweł Bartosik

* Jeśli jesteś żoną, proszę nie traktuj tego wpisu jako narzędzia do pouczania, wyrażania pretensji, frustracji w stosunku do swojego męża; jeśli zaś jesteś mężem - narzędzia do rozmowy o tym, że robisz wszystkie te rzeczy, a twoja żona nadal nie reaguje przychylnie. Nie jest to wyczerpująca lista pomocnych rad. Pamiętaj o innych biblijnych pouczeniach, np. o postawie wzajemnej miłości i szacunku.