poniedziałek, 2 czerwca 2008

Powinni porozmawiać na Skypie.

Na dwa dni przed Dniem Dziecka rozgorzał spór o wychowanie dzieci. Do karcenia klapsem przyznali się Maria Kaczyńska i Donald Tusk. Premier oświadczył, że dziś się tego wstydzi i zapowiada wprowadzenie zakazu stosowania kar cielesnych. Żona prezydenta uważa, że to dopuszczalna metoda karania.

Jeden z internautów skomentował tą informację następująco: "Donek podobno dostawał klapsy. Jak patrzę na niego to stwierdzam, że zdecydowanie za mało :)"

Na co inny odpowiedział: "A ja myślę, że był bity bardzo mocno po... głowie".

Rzeczywiście, jest "problem" skoro Pani Prezydentowa i Pan Premier mają odmienną opinię. Powinni się więc spotkać i przy kawie sobie spokojnie porozmawiać. Ewentualnie na skypie. Ciekawe co sądzi siostra żony szwagra premiera? Albo pani Lucynka z Tomyśla.

Być może niedługo aby móc wychowywać dzieci w warunkach względnej wolności trzeba będzie wyjechać do Afryki lub Azji. A tak poza tym czy ktoś jeszcze ma złudzenia, że PO to liberalne ugrupowanie dążące do zwiększenia obszarów wolności obywatelskiej?

2 komentarze:

 1. To zależy, jak się tę wolność postrzega. Dziś liberałowie coraz częściej wskazują na to, że przed 18 rokiem życia człowiek też ma pewien zestaw wolności. Wolności tej zresztą nie wyklucza zależność (np. ekonomiczna) od rodziców.

  Konserwatyści wolność wychowania często utożsamiają niemal z prawem własności do dziecka. Moim zdaniem zestaw wolności podstawowych, do jakich należy nietykalność osobista obowiązuje niezależnie od wieku. To, że to w sumie nic wielkiego, wszyscy jesteśmy do tego przyzwyczajeni, nie zmienia podstawowego i fundamentalnego faktu - jest to najłagodniejsza forma przemocy wobec dzieci.
  Ponadto - jeśli nie potrafimy nauczyć dzieci czegoś inaczej, niż bijąc je, całkowicie abstrahując od zasadności karania w tej, czy innej sytuacji, może to świadczyć o naszej indolencji wychowawczej.

  Inna rzecz, że taki zakaz pozostanie martwym przepisem. Nie zmienia to faktu, że w naszym skostniałym społeczeństwie może następuje jakieś cywilizacyjne drgnięcie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej, odpisałem na Twój komentarz w nowym poście: "Klaps czy bicie?"

  OdpowiedzUsuń